Dnes Středa - jasno 22°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 26°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zpravodajství

Lukačevič bude v inovačním institutu rozvíjet kosmické aktivity a biotechnologie

Pražský inovační institut (Pii) posílil kosmický inženýr a popularizátor Jan Lukačevič. Začátkem prosince rozšířil developerský tým projektu Prague Smart Accelerator (PSA), bude se zde věnovat podpoře a rozvoji kosmických aktivit a biotechnologií na území Prahy. 

Jan Lukačevič nastoupil na pozici developera na základě úspěšného výběrového řízení a bude pro projekt PSA pracovat na částečný úvazek.

„Mám radost, že se můžu připojit k týmu, který je poskládaný z řady šikovných, schopných a zkušených lidí. Za několik let mého působení jsem se s oblastí kosmického výzkumu a průmyslu dobře seznámil a vím, jak velký potenciál má. Má ale také pár slabých míst, která nás brzdí. A právě na ta bych se chtěl ve své nové roli zaměřit, abychom společně vybudovali prostředí, kde lidé spolupracují a obor vytáhnou na špičku i v mezinárodním měřítku,” říká kosmický inženýr Jan Lukačevič, nový developer projektu PSA v Pražském inovačním institutu.

Jan Lukačevič je kosmický inženýr. Od loňska působí v NATO2030 Young Leader jako člen poradního sboru Generálního tajemníka Jense Stoltenberga. Jde o skupinu čtrnácti mladých lídrů, kteří pro Severoatlantickou alianci vytvářejí doporučení, jakým směrem by se mělo NATO vydat. Vede rovněž pracovní skupinu zaměřenou na Emerging & Disruptive Technologies a od roku 2017 působil na Akademii věd ČR. Je vyhledávaným popularizátorem vědy na sociálních sítích a v médiích.

Lukačevič mimo jiné založil v roce 2018 laboratoř Marsonaut, projekt pro pěstování rostlin v podmínkách jako na Marsu. Za svůj dřívější výzkum pod hlavičkou Evropské kosmické agentury byl vybrán společnostmi Google a Financial Times do New Europe 100: seznamu 100 lidí ze střední a východní Evropy s největším vlivem na naši budoucnost. Jan Lukačevič organizuje od loňska také iniciativu Energii lékařům, která dodává energetické balíčky do zdravotnických zařízení.
Autor: TZ, red

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

Dnes ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

Dnes v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Další články
Nahoru