Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - polojasno 14°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Knižní tipy

Jan Drbohlav: Římská jízda

Král Karel IV. touží změnit svět, k tomu ale potřebuje korunu římského císaře. Boj o moc se ovšem nevede pouze mečem a schopný panovník musí umět válčit i na diplomatickém poli. Ve světě plném intrik to ovšem není snadné; o vládu bojují i zhrzení Wittelsbachové a Karlově korunovaci se ze všech sil snaží zabránit také papež Inocenc. Karlův promyšlený postup sice možná povede k vytyčenému cíli, ale zároveň může způsobit rozkol v jeho vlastních řadách…

Příběh Karlovy římské jízdy není jen historickým románem, ale i navýsost politickým thrillerem odehráva-jícím se v polovině 14. století.

Ukázka z knihy:

Byla mi zima a cítil jsem se trapně. To spolu ale souviselo jen vzdáleně.

Zima mi byla, protože byl leden a místo toho, abych seděl v jednací síni norimberského říšského sněmu co nejblíž ohni, kýval jsem se v sedle koně zmrzlejšího, než jsem byl sám. A trapně jsem se cítil, protože od mého sedla visel provaz, pevný, konopný a na palec tlustý. Nepřetrhli by ho tři chlapi, natož ten jeden, který klopýtal přivázaný na jeho druhém konci, dobrých dvacet stop za mým koněm. Aspoň že mu tvář částečně halila hrubá kapuce.

Umiňoval jsem si, že se v žádném případě neohlédnu. Proč také? Věděl jsem, že se ten chlap potácí za mnou. Nešlo to jinak, provaz mu nic jiného nedovolil. Muselo to být pro něj hodně únavné. I když sněhu nenapadlo moc, byl jemnější než mouka od italských kupců a stejně ztěžka, jako se klusalo mému koni, bořily se do prašanu mužské nohy v kožených botách vysokých do půli lýtek.

Na nebi zakrákoral krkavec. A za ním druhý, třetí. Vzpomněl jsem si, co mi o nich vyprávěl muž, kterého jsem kdysi zpovídal. Vědí všechno o životě, řekl mi tehdy. A když ne o životě, tak o smrti. Zřejmě mluvil ze zkušenosti, zabil obchodníka, aby mu mohl ukrást náklad vzácných látek. Nad mrtvým obchodníkem tehdy kroužili krkavci, stejně jako nad šibenicí, kde potom toho muže věšeli.

Byl jsem tehdy pouhý kněz a zpovídal jsem toho lapku v umrlčí cele. Svého činu nelitoval, jen toho, že ho biřici chytili. Od té doby jsem často přemítal o tom, jak moc dobrotivý Bůh musí být. O tom, že třeba vůbec dobrotivý není, jsem si rozjímat zakázal.

Otřásl jsem se, snad chladem, snad tou vzpomínkou. A pak jsem se přece jen ohlédl. Hlasitější dýchání, které přecházelo v sípění, mi prozradilo, že muž na provazu má dost. Pak se mu zapletly nohy a můj kůň ho vláčel po sněhu dobře padesát stop. Pokoušel se vstát, ale i když jsem nejel rychle, nedařilo se mu to.

Zastavil jsem a seskočil ze sedla. No, popravdě řečeno, spíš slezl. Měl jsem už svůj věk a také svoji váhu.

Muž se konečně vyhrabal na nohy. Jen o šest let mladší než já, uvědomil jsem si. Udýchaný, uřícený. Kapuce ho hřála snad až příliš, po čele mu stékaly kapky potu, míjely velkou jizvu, která mu dělila líci od ucha až k ústům, a mizely v hustém plnovousu.

„Jeď dál, řekl hlasem zvyklým velet. Aby ne, byl nejmocnějším mužem světa. Vlastně druhým nejmocnějším, opravil jsem v myšlenkách sám sebe. Prvním je papež, teprve druhým císař Karel. I tak jsem ale za něj cítil zodpovědnost.

„To už stačí, pane. Běžel jste celé tři míle. Možná víc. Už jste unavený.

„Sám vím nejlíp, kdy ještě mohu a kdy už ne.

„Ano, to jistě víte. Ale čekají na nás.

Uvolnil jsem provaz, který svíral jeho boky. Smyčka sklouzla na zem a Karel z ní vystoupil podoben mágovi vycházejícímu z namalovaného pentagramu.

„Jacopo vždycky pobídl koně, když už jsem nemohl dál.

„Nejsem Jacopo, ale váš dvorský kancléř.

Karel se sklonil, sebral ze sněhu provaz a přehodil mi ho přes hlavu, tak rychle, že jsem se sotva stačil nadechnout. „A biskup Litomyšle, pane,“ dodal jsem asi už zbytečně. Ale na biskupský stolec jsem čekal dlouho a neměl jsem důvod nebýt na něj hrdý. 

Jedním skokem byl na koni a pobídl ho. O šest let mladší a o třicet liber lehčí, pomyslel jsem si hořce… 

Vyjde také jako audiokniha pod nakladatelskou značkou Témbr

Čte: Vasil Fridrich

Režie: Jan Drbohlav

Předpokládané datum vydání: 27. 11. 2023

Doporučená cena: 299 Kč (1CD MP3) 

Jan Drbohlav (* 1968) je český scenárista a dramatik, držitel ceny Elsa za nejlepší scénář (In nomine patris) a Literární ceny Arnošta Lustiga (Herz: Autopsie). Za scénář k filmu Habermannův mlýn byl nominován na Českého lva, ocenění získaly i jeho televizní filmy Ex offo, Gambit či Swingtime. Mimo jiné spolupracoval na scénáři úspěšného snímku Rebelové a napsal televizní seriály Kapitán Exner a Boží mlýny. Režíroval také desítky audioknih českých i světových autorů. 

Jan Drbohlav: Římská jízda, vydává nakladatelství Kalibr, 232 stran, doporučená cena 359 Kč


Autor: red

Alex Hay: Vaše Hospodyně

29. února 2024 ve 22:45

Londýn roku 1905. Nejhonosnější dům v luxusní čtvrti Mayfair skrývá mnoho pokladů, ale i temná tajemství. Když se hospodyně, paní Kingová, začne příliš vyptávat, je na hodinu propuštěna.

Agustina Bazterrica: Devatenáct pařátů a jeden temný pták

29. února 2024 ve 22:15

Nová kniha Agustiny Bazterricy se v ničem nepodobá předchozímu románu Znamenitá mrtvola. Snad jedině tím, jak mistrně dovede autorka zacházet s hrůzou, která číhá všude kolem nás, krčí se v těch nejobyčejnějších věcech, situacích, v lidech a zvířatech kolem nás.

Hana Kneblová: Šlechta v českých zemích (Díl druhý)

28. února 2024 ve 23:24

Do knihy Šlechta v českých zemích (vyd. 2022) se vešlo pouze omezené množství osobností nebo byla zmíněna pouze část jejich života. A tak vznikl tento druhý díl, ve kterém dostali prostor i jiní aristokraté. Jedná se o šlechtice, kteří významně zasáhli do dějin země, nebo o ty, jež měli...

Gina Chen: Trnová královna

28. února 2024 v 08:57

Země rudě rozkvete krví, růžemi a válkou. Princovo srdce se stane zkázou, nebo spásou. Jeho volba nás může všechny zachránit. Jeho nevěsta – na té to všechno závisí!

Dita Edelmanová: Milan Malý

27. února 2024 v 11:59

V osudech Milana Malého se spojují dramatické události naší vlasti ve 20. století. Naštěstí se jeho vzpomínky podařilo zaznamenat a nyní vám je přinášíme v knižní podobě. Jeho příběh nám dává možnost nahlédnout do života vojenského pilota, jehož odvaha a odhodlání jsou nezbytné nejen pro vlastní...

Viktorín Šulc: Když vzlétne děs a nevíra

27. února 2024 v 11:52

Titul prvního svazku pentalogie Panoptikum sexuálních vražd zachycující 77 kriminálních případů z historie České republiky vychází z úryvku básně Viktora Huga: „Když dotkneš se mých víček lehce dlaní, vzlétne zpod nich děs a nevíra."

Radka Votavová radí, jak na rozkvetlou a soběstačnou zahradu

27. února 2024 v 10:44

Džungloidní zahrady od Nezkrotné zahradnice (CPress, 499 Kč) jsou unikátním mixem praktického rádce pro každodenní život v zahradě a autorčiným osobním příběhem s filozofickými přesahy.  Radka Votavová alias Nezkrotná zahradnice vám poradí s každou zahradou – s pokorou a úctou ke všemu živému, bez...

Petr Sojka: Praha v proměnách času

26. února 2024 ve 23:21

Již počtvrté ožívají příběhy pražských rodin v knize z pera Petra Sojky, redaktora magazínu Z metropole ČT a tvůrce pořadu Tajemství pražských dvorků; tentokrát v kontextu míst, která již zanikla – plováren, nádraží, zahrad a podobně.

Morgane Moncomble: Srdcové eso

26. února 2024 ve 13:29

Jestli je tu něco, co mají Rose a Levi společného, kromě temné minulosti, pak je to poker. Ona má talent od pánaboha; on strávil život vymetáním kasin po celém světě v touze stát se světovou jedničkou.

Srdcová desítka: Deset autorek se v povídkové knize vydává po cestách, pro ně netypických

26. února 2024 v 05:58

Jak se autorka psychologických románů vypořádá se žánrem sci-fi, spisovatelka známá milostnými příběhy naopak s thrillerem, nebo jak autorka úžasných historických románů umí zpracovat aktuální současnost?

Anders de la Motte: Pán hory

25. února 2024 ve 13:38

Fanoušky severských thrillerů určitě potěší Pán hory z pera švédského autora Anderse de la Motteho. Svůj první případ zde řeší inspektorka Leonore Askerová, která moc nevychází s kolegy, a proto byla odsunuta do Oddělení ztracených duší, kde se řeší odložené případy. Jeden z nich však úzce souvisí...

Nela Kyselová: Vidlák bůůk

25. února 2024 ve 12:24

V nakladatelství Kazda vyšla kniha Vidlák bůůk s podtitulem Úsměvné venkovské počtení do podivně zajímavých časů o tom, co mi zrovna od vidlí. 

77 tipů pro zdravá střeva

24. února 2024 v 16:43

Zdravá střeva jsou předpokladem zdravého těla. Chronická onemocnění, jako jsou cukrovka, únava, kožní problémy nebo autoimunitní choroby, lze vyléčit. Ale pouze pokud střeva naleznou svoji přirozenou rovnováhu.

Sarah Shockeová: Jak zhubnout břicho

23. února 2024 v 08:53

Dvoufázový výživový program s chutnými recepty, které vám pomohou zhubnout. Nejprve vás čeká rychlý rozjezd s velkým množstvím bílkovin a poté přejdete na dlouhodobé hubnutí díky vyváženému jídelníčku se sníženým obsahem sacharidů a kalorií.  

Egor Egorov: 10x se nadechněte a bude po únavě

22. února 2024 ve 13:05

Tato otázka není pouhým sloganem, který má posílit váš zájem o tuto knihu. Nesouvisí ani s ezoterikou či zaručenými „babskými radami“ na vychytávky proti stárnutí. Vychází z vědy a lékařských výzkumů. Stojí za ní nejméně dvě Nobelovy ceny, nespočet vědeckých studií a bohaté lékařské zkušenosti,...

Další články
Nahoru