Dnes Pátek - jasno 23°C
Zítra Sobota - jasno 26°C
Pátek 20. 6. 2025
Svátek má Květa
Zpravodajství
Co se v metropoli děje aneb Buďte v Praze v obraze
Pražský patriot na Seznamu
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pražský patriot
Santini se představí v technickém muzeu, nové pohledy na architekta překvapí
7 pro
5 led
Výstavy
Přímo pro výstavu byly vyrobeny modely Santiniho staveb, kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou nesmí chybět. Foto: NTM

Santini se představí v technickém muzeu, nové pohledy na architekta překvapí

7. 12. 2023 - 5. 1. 2025
Národní technické muzeum (NTM) otevírá výstavu „Santini a svět jeho architektury (1723–2023)“, která je věnována výjimečnému baroknímu architektovi, tvůrci ve stylu takzvané barokní gotiky, jehož třísté výročí úmrtí připadá na 7. prosince. Jeho vrcholným dílem je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou, který je významnou památkou světového kulturního dědictví UNESCO. Výstava potrvá od 7. prosince do 5. ledna 2025.

NTM touto výstavou připomíná světový význam předního českého barokního architekta, který byl po dlouhou dobu opomenut a teprve v posledních sto letech je znovu objevován. Ve výstavě budou postupně vystaveny originální plány jeho staveb zapůjčené z klášterů Melk, Zwettl, Rajhrad a z Moravské galerie. K vidění dále budou modely a fotografie Santiniho staveb.  

Výstavu připravili ve spolupráci kurátorů z NTM (Martin Ebel, Lukáš Hejný, Martin Šámal a Karel Ksandr) autoři z Univerzity Karlovy (Jakub Bachtík, Richard Biegel, Petr Macek) a z Masarykovy univerzity v Brně (Jiří Kroupa). Za finanční podporu výstavě velice děkujeme Ministerstvu kultury.  

„Velice mě těší, že bude v Národním technickém muzeu k vidění výstava, která návštěvníkům nabízí možnost nahlédnout do zákulisí tvorby geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla a která nám dává nové podněty pro zamýšlení nad jeho životem i tvorbou. Santini tvořil v symbióze tvarů a světla a zároveň s úctou ke statice a k Pánu Bohu. Děkuji autorskému týmu a všem, kteří se na výstavě podíleli nebo na ni zapůjčili své vzácné exponáty. Zcela poprvé zde budou postupně vystaveny originální Santiniho plány z českých, německých i rakouských archivů, “ uvedl Karel Ksandr, generální ředitel NTM.

Jan Blažej Santini je jedním z nejznámějších barokních architektů, jehož jméno dnes znají i lidé, kterým je baroko celkem cizí. Santini je takřka celebrita a v některých výkladech až bájná postava, kterou obklopuje spousta mýtů. Výstava se pokouší postavit santiniovský příběh zpátky na zem, aniž by ho ale zbavila jeho kouzla.

„Nešlo nám o santiniovskou revoluci. Snažíme se ale povědomí o Santinim doplnit o několik nových pohledů, které možná leckterého návštěvníka překvapí,“ vysvětlil jeden z autorů výstavy Richard Biegel. Výstava se nesnaží vyprávět ucelený příběh Santiniho života a díla, ale nabízí tematická zastavení, která dávají nápovědu, jak Santiniho architektuře rozumět.

Návštěvníci se dozvědí, odkud Santini čerpal nápady, jak dokázal své vize přizpůsobovat podmínkám dobového stavitelství, nebo jaká asi byla jeho pracovní metoda. „Vše se snažíme ukazovat na modelech, dobových plánech a kresbách. Pro přiblížení Santiniho tvůrčího postupu jsme využili speciální animaci,“ přiblížil spoluautor výstavy Petr Macek.

Autoři ale především nechali hovořit samotnou Santiniho architekturu. „Chceme na výstavě dát návštěvníkům možnost nezaměnitelnou atmosféru Santiniho staveb přímo zažít,“ řekl k tomu spoluautor výstavy Jakub Bachtík. Toho se daří docílit za pomoci architektonického řešení Daniela Dvořáka a Karla Kuta, grafiky Jáchyma Šerých a především díky působivým fotografiím Martina Micky.

„Setkání se Santinim je pro mě vždycky výzva. Jeho architekturu fotím už léta, ale pokaždé mě dokáže něčím překvapit a nadchnout. Snad se tento zážitek podaří přenést i na návštěvníky výstavy,“ vysvětluje Micka.

Kromě zápůjček řady exponátů z jiných kulturních institucí je výstava doplněna modely Santiniho staveb, které pro ni byly nově zhotoveny. Z originálních plánů budou v prvním období konání výstavy k vidění například kresby vstupní fasády kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou z roku 1719, který zapůjčila Moravská galerie v Brně, a návrh boční fasády klášterního kostela v Kladrubech z období kolem roku 1711, který je uložen v benediktinském klášteře v Melku. 

Výstavu doprovodí obsáhlá publikace s názvem Santini a svět jeho architektury, kterou NTM vydá ve spolupráci s nakladatelstvím Karolinum.


Autor: puc

Metronome Prague: Koncert Jasné Páky se ze zdravotních důvodů ruší

Včera v 15:36

Kapela Jasná Páka měla první den festivalu Metronome Prague 2025 (čtvrtek 19. června) vystoupit na ČT art Fontana stage, nicméně ze zdravotních důvodů se koncert ruší Informovala o tom mluvčí festivalu Marie Kolajová. Místo Jasné Páky vystoupí ve 21 hodin kapela Vltava.

Metronome Prague 2025 láká i na tramvajovou linku a doprovodný program

18. června 2025 ve 21:35

Festival Metronome Prague 2025 bude nejen o hudbě. Osmý ročník zdobí atraktivní doprovodný program, který letos poprvé expanduje za hranice areálu Výstaviště Praha! Prostřednictvím mimořádné tramvajové linky METRONOME propojí galerie a muzea po celé metropoli. Národní galerie, Kunsthalle, Galerie...

Na Mariánském náměstí začala výstava k projektu Kulturní míle

18. června 2025 ve 20:20

Na Mariánském náměstí před Novou radnicí si Pražané i návštěvníci hlavního města mohou nově prohlédnout osm výstavních panelů, na nichž hlavní město ve spolupráci s organizací Prague City Tourism představuje expozici nazvanou Kulturní míle. Ta odkazuje na projekt, jehož cílem je pozvat návštěvníky...

Recitál houslistky Terezy Horákové

18. června 2025 v 08:49

Praha 15 zve v sobotu 21. června do kostela Stětí sv. Jana Křtitele v Hostivaři na recitál houslistky Terezy Horákové. Těšit se můžete na kvalitní program složený ze skladeb z různých období.

Život věnovaný pragovkám. Výstava v Národním technickém muzeu

18. června 2025 v 07:47

Národní technické muzeum představuje osm historických automobilů značky Praga ze sbírky Emila Příhody, ze které její jádro, 15 cenných vozů, nově získalo do svých fondů. Návštěvníci mohou obdivovat cestovní i užitkové modely vyrobené v letech 1921–1946, mezi nimiž jsou k vidění luxusní vozy Praga...

Výstava prací z výtvarné soutěže žáků v Galerii 14

16. června 2025 ve 20:33

Letošní, již 29. ročník výtvarné soutěže, byl na téma Lidé a roboti. Soutěže se zúčastnily děti ze ZŠ Bří Venclíků, ZŠ Vybíralova, ZŠ Generála Janouška, ZŠ Hloubětínská, ZŠ Šimanovská, ZŠ Chvaletická, ZŠ Tolerance Mochovská, gymnázia Arcus a výtvarného ateliéru ARS-PUERIS...

Andělská matiné

16. června 2025 v 10:43

Jarní koncert z cyklu Andělská matiné se odehraje v pátek 20. června od 16 hodin v kostele Krista Spasitele na Barrandově.

Výstava: Život v Protektorátu Čechy a Morava

15. června 2025 ve 14:28

V knihovně v Uhříněvsi stále pokračuje výstava k 80. výročí konce druhé světové války, která přibližuje každodenní realitu života v Protektorátu Čechy a Morava (1939–1945). Najdete na ní dobové fotografie a texty, které přiblíží těžkosti válečných let – nucené práce, přídělový systém, propagandu...

Vlny Chodovské tvrze: Andrea Kalivodová

15. června 2025 v 10:39

Koncertní vystoupení operní divy a jejích hostů na závěr festivalu v pátek 27. června v 19 hodin. Přední česká mezzosopranistka a sólistka Národního divadla Praha připravila svěží letní koncert s výjimečnými hosty. Přivítá přední světovou violistku Jitku Hosprovou (viola) a mladou hvězdu...

Kostelní slavnosti Prahy 1

14. června 2025 ve 13:26

Cyklus koncertů s nahlédnutím do historie pokračuje v Praze 1 ve středu 25. června.

Hudba na hradbách v červnu

14. června 2025 v 11:22

Praha 2 zve i v červnu na koncert z cyklu Hudba na hradbách v úterý 14. června v 18 hodin.

Vlny Chodovské tvrze: Kytice Karla Jaromíra Erbena

13. června 2025 ve 20:17

Kdo by neznal Erbenovu Kytici? Místy až hororové příběhy o vině a trestu z dob dávno minulých. Známe je ale skutečně?

Hvězdné melodie ožijí v Rudolfinu

12. června 2025 v 17:55 | Aktualizováno v 23:10

Filmová filharmonie pozve posluchače na vesmírnou výpravu prostřednictvím hudby z nejslavnějších sci-fi filmů. Orchestr pod vedením Ondřeje Vrabce zahraje ikonické skladby z filmů jako Matrix, Interstellar, Duna nebo Blízká setkání třetího druhu ve dnech 13. a 15. června v Dvořákově síni...

Další články
Nahoru