Dnes Čtvrtek - jasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 25°C
Čtvrtek 11. 8. 2022
Svátek má Zuzana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražská kultura

Jan Bauer: Královská štvanice

V lesích kolem hradu Křivoklátu pořádá král Jan Lucemburský štvanici na jeleny. V jejím průběhu je zabit královský lovčí Hynek z Bukové. Šlo jen o nešťastnou náhodu nebo o úmyslnou vraždu…?

Jan Lucemburský se dokonce domnívá, že obětí této vraždy se měl stát on sám. Povolává tedy svého oblíbeného vyšetřovatele, který mu před časem zachránil život, královského soudce Melichara z Roupova, s žádostí, aby údajného vraha dopadl. Jenže sám mu to nijak neusnadní, když vzápětí opustí České království a odjede do ciziny. Melichar tak zůstává sám vůči všem podezřelým, vesměs předním českým pánům, kteří mu nejsou nikterak nakloněni. Dokonce sám bude muset čelit pokusu o vraždu. Kdo se ho chtěl zbavit a proč? Snad proto, aby zabránil objasnění vraždy královského lovčího Hynka? A měl být opravdu zabit Hynek nebo sám král…?

Ukázka z knihy:
kralovska-stvanice „Budeš si přát koupel, Milosti?„
„Jistě,“ za chůze odvětil panovník a dodal: „Nejprve však za mnou pošli lovčího.„
Klenutá chodba byla dlouhá a studená, ale v královské ložnici už plápolal oheň v krbu a Jan k němu přistoupil, aby si ohřál ruce. Venku sice panoval poměrně teplý večer, ale uvnitř kamenného hradu ho roztřásla zima. Na chvíli zatoužil být doma v rodném Lucemburku, kde hrady bývaly pohodlnější a příjemnější. Nu což, bude to muset vydržet. Slíbil oběma arcibiskupům, že se vynasnaží, aby měl s českými pány ty nejlepší možné vztahy, a zítřejší štvanice byla možná prostředkem k jejich nastolení. Nebo ne? Na tuhle otázku zatím nenalézal odpověď. Ale byl mladý a mládí mívá sklon k optimismu, k tomu, aby očekávalo věci spíše dobré a šťastné. Nicméně za dobu svého kralování v české zemi se Jan naučil jisté obezřetnosti a právě ta ho vedla k tomu, aby se zcela důvěrně sešel s královským lovčím Hynkem z Bukové.
„Přál sis se mnou hovořit, Milosti?“
Muž v zeleném plášti se před králem obřadně uklonil. Lucemburk si ho pozorně prohlížel přimhouřenýma očima a zprvu neodpovídal. Hynkovi bylo asi třicet let, jeho tvář vroubil nazrzlý vous, měl nápadně široká ramena a na opasku zavěšený lovecký tesák, symbol svého úřadu.
„Ach ano," přikývl Jan konečně, jako kdyby se probral z náhlého zamyšlení. „Jen jsem se chtěl přesvědčit, zda je na zítřejší štvanici vše důkladně připraveno.„
„Samozřejmě, Milosti. Je to má povinnost a co víc, jsem pyšný na to, že mi byla příprava této královské štvanice svěřena. Je to pro mne pocta.“
Moc mluví, pomyslel si Lucemburk, ale navenek roztáhl ústa k přátelskému úsměvu. „Víš ty co, lovčí? Napadla mne taková hříčka. Chtěl bych uvést pozvané pány v omyl a tebe poctít. Jak vidím, ty nosíš zelený plášť. Budeš ho mít také zítra při štvanici?„
„Samozřejmě, Milosti.“
„Ne, tentokrát uděláme změnu. Jako zvláštní poctu ti pro zítřejší štvanici propůjčuji svůj královský červený plášť.„
Hynkův pohled zabloudil na okovanou truhlici, na níž zmíněný plášť ležel.
„To myslíš vážně, Milosti? Není to žert?“
„Jak pro koho,“ usmál se král Jan. „Tvůj zelený plášť si ovšem od tebe vypůjčím. Souhlasíš?„
Hynek se rozpačitě podrbal ve vousech: „Milosti, tvůj královský příkaz samozřejmě musím splnit.“
„Nic nemusíš. Prostě pro zítřek přijmeš můj královský plášť a budeš si toho vážit.„
„Jistě, Milosti.“ Lovčí zvedl červený plášť z truhlice.
„Počkej, nespěchej," zarazil ho král. „Na oplátku ty mně půjčíš svůj zelený plášť.“
„Ach ano, Milosti." Hynek z Bukové zase odložil královský plášť zpátky na truhlici, odepjal stříbrnou sponu svého zeleného pláště, svlékl ho a s úklonou opatrně podal králi. Teprve poté si zase vzal královský červený plášť.
„Schválně, hned si zkus, jak ti bude slušet," vyzval ho Lucemburk.
Lovčí si s viditelným ostychem navlékl plášť a v rozpacích se podíval na krále.
„Vida, rázem vypadáš zcela jinak,“ usmál se Jan. „Myslím, že by sis zasloužil významnější úřad, než je úřad lovčího. V mém plášti vypadáš jako někdo velmi důležitý a významný."

Jan Bauer (*1945) je nejplodnější žijící český spisovatel a zároveň druhý nejpůjčovanější český autor ve veřejných knihovnách. Píše literaturu faktu, detektivky a historické romány, přičemž se zaměřuje zejména na české dějiny. Za svou tvorbu byl vyznamenán radou literárních ocenění např. cenou Masarykovy akademie umění (1995), Zeyerovým hrnkem (2007 a 2015) nebo prestižní jihočeskou literární cenou Číše Petra Voka (2010). Kromě jiného je autorem populární série středověkých detektivek, jejichž hrdinou je královský soudce Melichar.
V roce 2015 vyšla první kniha z této série Krvavé léto, dále pak Mrtvola v brnění (2016), Klášterem obchází ďábel (2017), O život princezny (2018), Hrad mrtvých (2018) a Kdo zradil krále (2020). Je také autorem publikace Karel IV. – Císař a král, která vyšla K 700. výročí narození velkého českého panovníka, knih Sláva a pád přemyslovských králů a Války božích bojovníků – Populární historie husitské doby (2019).

Knihu za zvýhodněnou cenu koupíte zde: https://www.knizniklub.cz/knihy/455096-kralovska-stvanice-pripady-kralovskeho-soudce-melichara.html


Autor: TZ, red

Zábradlí vstoupí do nové sezony s finskými povídkami a bestsellerem o Juráčkovi

Včera ve 13:21

Divadlo Na zábradlí se připravuje na svou pětašedesátou sezonu. Uvede scénické provedení povídek finské autorky Rosy Liksom, dramatizaci bestselleru Dani Horákové O Pavlovi či Tolstého Vzkříšení v dramatizaci Armina Petrase. 

Divadlo Viola slaví šedesátou sezonu, v září uvede vzpomínkový večer Téma Macháček

Včera v 08:12

Divadlo Viola v září vstoupí do 60. sezony. Součástí oslav bude několik speciálních programů, z nichž první se odehraje 25. září od 20 hodin pod názvem Téma Macháček.

Film Planeta Praha vstoupil do kin

7. srpna 2022 v 09:21

Nečekanou pestrost pražské přírody představí film Planeta Praha, který do českých kin vstoupil 4. srpna. Diváci ve filmu uvidí více než padesát živočišných a rostlinných druhů, které se perou o své místo v zástavbě hlavního města. Filmaři je sledovali celkem dva roky ve všech ročních obdobích....

V Prádelně je možné až do konce srpna vidět „Třináctku” Ladislava Hojného

6. srpna 2022 v 18:15

Ani o letních měsících není přerušen výstavní program Galerie Prádelna při Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Minulý týden v pátek se uskutečnila vernisáž výstavy kreseb akademického malíře Ladislava Hojného, kterou budou mít návštěvníci možnost zhlédnout až do konce srpna. Informoval...

Světová architektura v zahradě Rothmayerovy vily

4. srpna 2022 v 06:16

Muzeum města Prahy zve na mezinárodní výstavu Koláž v zahradě Rothmayerovy vily na téma Světová architektura. Letošním tématem chceme vzdát hold architektům Otto Rothmayerovi a slovinskému architektovi Jože Plečnikovi, kteří svojí prací ve 20. a 30. letech 20. století pro československou...

Kinobus bude hrát v parku u Chodovské tvrze

2. srpna 2022 ve 20:22

Praha 11 bude pořádat ve spolupráci s dopravním podnikem v parku u Chodovské tvrze od 22. do 25. srpna projekci čtyř filmů. Promítání začíná po setmění v cca 21:45 hodin, podle aktuálních podmínek. Vstup je zdarma.

Výstava: Soutěžní návrhy Památníku Ferdinanda Peroutky

1. srpna 2022 ve 22:25

Výstavu soutěžních návrhů na památník Ferdinanda Peroutky najdete v parku Portheimka v Praze 5.

Palaye Royale se vrací do Prahy

31. července 2022 v 07:22

Rockeři Palaye Royale se po úspěšném březnovém koncertě vrací 12. srpna do pražské Malé sportovní haly, aby opět potěšili fanoušky svými hity jako „Dying In A Hot Tub“ nebo „Lonely“, ale i novými hity z připravovaného alba „Fever Dream“, které je plánováno na 28. října tohoto...

Folková Folimanka

28. července 2022 v 10:23

Letní podvečer plný folkové muziky na Folimance v neděli 14. srpna. Vystoupí cimbalistka Zuzana Lapčíková a skupiny Kranz Akustic a Domácí výroba.

Festival performance a videoartu

27. července 2022 ve 22:34

Náplavka na Hořejším nábřeží a dalších více jak 20 lokací v Praze se od 15. do 19. září stanou dějištěm mezinárodního festivalu performance a video artu Re-connect Art, pořádaném Nadací Prague Biennale. 

Vysočanská nokturna v srpnu

27. července 2022 v 15:26

Čtvrteční hudební podvečery v parku Zahrádky v Praze 9 vždy od 18 hodin. Pořádá je městská část Praha 9 zdarma.

Další články
Nahoru