dnes
Sobota - oblacno
3°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Jamvan, Gini a Jennifer se přestěhují do Prahy. O tři lvy indické bojovala pražská zoo dva roky
Tříčlenná smečka lvů indických by měla být do České republiky transportována letos v červenci. Foto: Miroslav Bobek / Zoo Praha

Jamvan, Gini a Jennifer se přestěhují do Prahy. O tři lvy indické bojovala pražská zoo dva roky

Jamvan, Gini a Jennifer jsou jména tří lvů indických, kteří by ze Zoo Sakkarbaug ve státě Gudžarát měli v létě přicestovat do Prahy. Jejich získání předcházelo více než dvouleté vyjednávání, a pokud se vše podaří, půjde o první dovoz těchto lvů pro Evropský záchovný program (EEP) po více než dvaceti letech.

Lvi indičtí, označovaní také jako perští, žijí ve volné přírodě již pouze v indickém Gudžarátu, v národním parku Gir a jeho okolí. Odtamtud také pocházejí rodiče, respektive prarodiče lvů, kteří zamíří do České republiky. Všichni tři se však již narodili v lidské péči v Zoo Sakkarbaug v blízkém Junagathu (Džúnágath), a to na jaře 2012.

Mílo, díky! K dohodě přispěl velvyslanec Stašek

„Pro Gudžarát znamenají lvi snad ještě víc než pandy velké pro Čínu,“ říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Jejich poskytnutí mimo Indii je naprosto výjimečné a rozhodovalo se o něm i na centrální úrovni. Bezpochyby není náhoda, že memorandum o strategické spolupráci mezi Zoo Praha a vládou svazového státu Gudžarát se podepisovalo během summitu, kterého se na přelomu minulého a tohoto týdne účastnili čelní státníci. Nebylo by však myslitelné toho dosáhnout bez podpory a spolupráce našeho velvyslance v Indii Miloslava Staška,“ pokračuje Miroslav Bobek.

lev-pro-prahu-clanek-nahled

Samec Jamvan budí respekt

Zoo Praha postupně uzavřela dohody s indickou Central Zoo Authority, vládou Gudžarátu a Sakkarbaug Zoo, které umožní nejen získání lvů, ale i další spolupráci v řadě úrovní. Přitom memorandum s vládou Gudžarátu bylo na přání indické strany podepsáno během globálního ekonomického summitu Vibrant Gujarat, kterého se vedle indického premiéra Nárendra Módího účastnili například ministr zahraničí USA John Kerry, generální tajemník OSN Pan Ki-mun, prezident Světové banky Jim Yong Kim a řada premiérů, ministrů a průmyslníků z celého světa.

Pražská zoo má v Indii vynikající renomé 
  

Podle velvyslance České republiky v Indii Miloslava Staška znamená podpis memorand a získání lvů obrovský úspěch pražské zoo.
„O totéž usilovala v minulosti řada předních světových zoologických zahrad a já osobně jsem nesmírně rád, že se to podařilo právě Zoo Praha,“ sděluje Stašek.

„Díky řadě významných aktivit v oblasti ochrany a studia ohrožených druhů živočichů má Zoo Praha zde v Indii vynikající jméno a indická strana má zájem s ní navázat i expertní spolupráci. Právě renomé a profesionalita biologů a vedení Zoo Praha sehrály při rozhodování indické vlády o darování tří jedinců těchto šelem do Prahy rozhodující úlohu,“ dodává.

Návštěvníci uvidí lvy asi v srpnu či během září

lvi-pro-prahu-clanek-nahled

Gini a Jennifer, už od pohledu pohodářky

Transport lvů do České republiky je naplánován na červenec, kdy jsou pro něj v Gudžarátu nejvhodnější klimatické podmínky.

„Získání tří lvů z Gudžarátu je klíčové pro celý Evropský záchovný program tohoto druhu. Evropské chovy vzešly z pouhých devíti zakladatelů a nutně potřebují oživit novou krví,“ říká zoologický náměstek Zoo Praha Jaroslav Šimek.

Návštěvníci Zoo Praha uvidí Jamvana, Gini a Jennifer několik týdnů po jejich příjezdu, po uplynutí povinné podovozní karantény.


Další články
Nahoru