
Jakými cestami se ubírá vývoj spotřební daně na zahřívaný tabák?
1. srpna 2023 06:13
Zatímco cigarety u nás výrazně podražily a v porovnání s dalšími středoevropskými zeměmi se přiblížily spíše k cenám v západní Evropě, u alternativních výrobků — například přístrojů na nahřívaný neboli zahřívaný tabák — zůstávají jejich ceny stále na poměrně nízké úrovni. A výrazný odklon od tohoto trendu nelze očekávat ani v horizontu několika příštích let
Tabáková tradice vs. alternativa
Zatížení alternativních tabákových výrobků spotřební daní dnes v České republice činí pouze zhruba 20–25 % oproti klasickým cigaretám. Jak je to možné? Pokud se na situaci a zároveň na tuzemské dynamické zvyšování spotřební daně u cigaret v posledních pěti letech podíváme z trochu jiného pohledu a přistoupíme na to, že zvyšováním spotřebních daní stát do jisté míry nepřímo také reguluje — a tedy omezuje — spotřebu daných výrobků, pak je odpověď zjevná. Máme před sebou jasně patrnou snahu nasměrovat budoucí spotřebitelský vývoj na cestu tabákových alternativ. Cena jednotlivých tabákových výrobků totiž do značné míry ovlivňuje také chování spotřebitelů.
K posunu ve spotřebitelských návycích ostatně už také dochází. Jak dokládají statistická data ze studie realizované v loňském roce ekonomy z Národohospodářské fakulty VŠE, v období 2020–2021 se prodej cigaret určených k zahřívání zvýšil z 1,6 miliardy kusů na 2,3 miliardy. A trend nárůstu rovněž kopíruje rozvoj tuzemské nabídky a postupné rozšiřování portfolia značek přístrojů na zahřívání tabáku.
Alternativní tabákové výrobky jako cesta budoucnosti
Současná vláda přichystala v rámci ozdravného balíčku také čtyřletý plán, podle něhož v roce 2024 vzroste daň z klasických cigaret o 10 % a v každém z následujících tří let pak o dalších 5 %. Cena krabičky cigaret by se tak měla do čtyř let navýšit z průměrných 130 korun minimálně o dalších 25 korun.
Spotřební daň se má přirozeně zvednout i u alternativních tabákových výrobků, a to tak, aby se jejich daňové zatížení v průběhu příští čtyřletky dostalo zhruba na polovinu zatížení klasických cigaret.
Nicméně i přes plánované průběžné navyšování spotřební daně u alternativních tabákových výrobků bude navýšení jejich ceny výrazně nižší než u klasických cigaret.
Podobná zjištění by přinesl i pohled na hranice: k navyšování sazeb spotřebních daní u tabákových výrobků aktuálně přistupují všechny okolní země s výjimkou Rakouska.
DŮLEŽITÉ: Tabákové produkty nejsou bez zdravotních rizik a jsou návykové. Jsou určeny výhradně pro dospělé.