Dnes Pátek - prehanky-dest 17°C
Zítra Sobota - polojasno 18°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Jakými cestami se ubírá vývoj spotřební daně na zahřívaný tabák?
ByznysPrávoKomerční sdělení
Jak se vyvíjí spotřební daň u tabákových alternativ? Foto: JTI International

Jakými cestami se ubírá vývoj spotřební daně na zahřívaný tabák?

Vývoj cen tradičních tabákových výrobků — především tedy klasických cigaret — se v uplynulém období poměrně výrazně odchýlil od cenové politiky tabákových alternativ.

Zatímco cigarety u nás výrazně podražily a v porovnání s dalšími středoevropskými zeměmi se přiblížily spíše k cenám v západní Evropě, u alternativních výrobků — například přístrojů na nahřívaný neboli zahřívaný tabák — zůstávají jejich ceny stále na poměrně nízké úrovni. A výrazný odklon od tohoto trendu nelze očekávat ani v horizontu několika příštích let 

Tabáková tradice vs. alternativa

Zatížení alternativních tabákových výrobků spotřební daní dnes v České republice činí pouze zhruba 20–25 % oproti klasickým cigaretám. Jak je to možné? Pokud se na situaci a zároveň na tuzemské dynamické zvyšování spotřební daně u cigaret v posledních pěti letech podíváme z trochu jiného pohledu a přistoupíme na to, že zvyšováním spotřebních daní stát do jisté míry nepřímo také reguluje — a tedy omezuje — spotřebu daných výrobků, pak je odpověď zjevná. Máme před sebou jasně patrnou snahu nasměrovat budoucí spotřebitelský vývoj na cestu tabákových alternativ. Cena jednotlivých tabákových výrobků totiž do značné míry ovlivňuje také chování spotřebitelů.

K posunu ve spotřebitelských návycích ostatně už také dochází. Jak dokládají statistická data ze studie realizované v loňském roce ekonomy z Národohospodářské fakulty VŠE, v období 2020–2021 se prodej cigaret určených k zahřívání zvýšil z 1,6 miliardy kusů na 2,3 miliardy. A trend nárůstu rovněž kopíruje rozvoj tuzemské nabídky a postupné rozšiřování portfolia značek přístrojů na zahřívání tabáku

Alternativní tabákové výrobky jako cesta budoucnosti

Současná vláda přichystala v rámci ozdravného balíčku také čtyřletý plán, podle něhož v roce 2024 vzroste daň z klasických cigaret o 10 % a v každém z následujících tří let pak o dalších 5 %. Cena krabičky cigaret by se tak měla do čtyř let navýšit z průměrných 130 korun minimálně o dalších 25 korun.

Spotřební daň se má přirozeně zvednout i u alternativních tabákových výrobků, a to tak, aby se jejich daňové zatížení v průběhu příští čtyřletky dostalo zhruba na polovinu zatížení klasických cigaret.

Nicméně i přes plánované průběžné navyšování spotřební daně u alternativních tabákových výrobků bude navýšení jejich ceny výrazně nižší než u klasických cigaret.

Podobná zjištění by přinesl i pohled na hranice: k navyšování sazeb spotřebních daní u tabákových výrobků aktuálně přistupují všechny okolní země s výjimkou Rakouska.

DŮLEŽITÉ: Tabákové produkty nejsou bez zdravotních rizik a jsou návykové. Jsou určeny výhradně pro dospělé.


Zlatá Koruna patří pojišťovně Kooperativa

Dnes v 18:38

V letošním, již 22. ročníku soutěže Zlatá Koruna si Kooperativa připsala pět pódiových umístění. První místo a Zlatou korunu získalo Autopojištění NAMÍRU v kategoriích Neživotní pojištění i Povinné ručení, a FLEXI, které ovládlo kategorii Životní pojištění.  Informoval o tom mluvčí pojišťovny...

Férový zaměstnavatel roku je innogy

Dnes ve 12:42

V pátém ročníku soutěže Férový zaměstnavatel roku, kterou pořádá portál Atmoskop se společností Pluxee, se společnost innogy umístila na 1. místě jako organizace s výborným přístupem k zaměstnancům, a to v kategorii velkých firem na 1000 zaměstnanců.

Nadační fond Veolia podpořil dvacet dobrovolnických projetků zaměstnanců PVK

Včera v 15:23

Pražské vodovody a kanalizace společně s Nadačním fondem Veolia opět rozdělovaly finanční prostředky v rámci 17. ročníku MiNiGRANTŮ. V letošním ročníku získalo dvacet zaměstnanců PVK na své projekty částku 685 tisíc korun.

Když se setká budoucnost s budoucností. Pro LOM PRAHA a VR Group je nábor nových zaměstnanců prioritou

19. června 2024 v 08:46

Přímá komunikace žáků 7. a 8. tříd základních škol s potenciálními zaměstnavateli, to byl ústřední námět akce Technika do škol, která je má motivovat ke studiu technických oborů a ředitelům škol i kariérním poradcům poskytnout aktuální vhled do potřeb průmyslu a trhu práce. Účast na setkání...

innogy koprodukovala už 100 filmů, v Karlových Varech se představí tři

17. června 2024 v 16:13

Už 100 koprodukovaných hraných i dokumentárních filmů a energetická firma innogy nadále pokračuje v podpoře české kinematografie. Desítky milionů diváků a více než šest desítek Českých lvů, i to je vizitka projektu „energie českého filmu“. Nyní innogy přichází s další novinkou v podobě rozšíření...

Bezpečná a moderní železnice: To je posláním centra v Dětenicích

17. června 2024 ve 13:32

Fakulta dopravní ČVUT v Praze a společnost AŽD dnes, 17. června, slavnostně otevřely nové moderní Kompetenční centrum Dětenice. Specializované výukové pracoviště zejména pro studenty železničních oborů vzniklo na experimentální trati Kopidlno – Dolní Bousov v Královéhradeckém kraji za necelých...

Vienna Insurance Group zpřísňuje pravidla udržitelnosti v oblasti investic a underwritingu

13. června 2024 v 11:43

Vienna Insurance Group (VIG) rozšiřuje Strategii udržitelnosti v oblasti investic a underwritingu, závaznou pro všechny společnosti VIG. Kromě toho zakládá v rámci aktuálního programu udržitelnosti „VIG 25“ vlastní Group Sustainability Office.

Další články
Nahoru