Dnes Čtvrtek - jasno 12°C
Zítra Pátek - polojasno 12°C
Čtvrtek 28. 9. 2023
Svátek má Václav, státní svátek
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Jakými cestami se ubírá vývoj spotřební daně na zahřívaný tabák?
ByznysPrávoKomerční sdělení
Jak se vyvíjí spotřební daň u tabákových alternativ? Foto: JTI International

Jakými cestami se ubírá vývoj spotřební daně na zahřívaný tabák?

Vývoj cen tradičních tabákových výrobků — především tedy klasických cigaret — se v uplynulém období poměrně výrazně odchýlil od cenové politiky tabákových alternativ.

Zatímco cigarety u nás výrazně podražily a v porovnání s dalšími středoevropskými zeměmi se přiblížily spíše k cenám v západní Evropě, u alternativních výrobků — například přístrojů na nahřívaný neboli zahřívaný tabák — zůstávají jejich ceny stále na poměrně nízké úrovni. A výrazný odklon od tohoto trendu nelze očekávat ani v horizontu několika příštích let 

Tabáková tradice vs. alternativa

Zatížení alternativních tabákových výrobků spotřební daní dnes v České republice činí pouze zhruba 20–25 % oproti klasickým cigaretám. Jak je to možné? Pokud se na situaci a zároveň na tuzemské dynamické zvyšování spotřební daně u cigaret v posledních pěti letech podíváme z trochu jiného pohledu a přistoupíme na to, že zvyšováním spotřebních daní stát do jisté míry nepřímo také reguluje — a tedy omezuje — spotřebu daných výrobků, pak je odpověď zjevná. Máme před sebou jasně patrnou snahu nasměrovat budoucí spotřebitelský vývoj na cestu tabákových alternativ. Cena jednotlivých tabákových výrobků totiž do značné míry ovlivňuje také chování spotřebitelů.

K posunu ve spotřebitelských návycích ostatně už také dochází. Jak dokládají statistická data ze studie realizované v loňském roce ekonomy z Národohospodářské fakulty VŠE, v období 2020–2021 se prodej cigaret určených k zahřívání zvýšil z 1,6 miliardy kusů na 2,3 miliardy. A trend nárůstu rovněž kopíruje rozvoj tuzemské nabídky a postupné rozšiřování portfolia značek přístrojů na zahřívání tabáku

Alternativní tabákové výrobky jako cesta budoucnosti

Současná vláda přichystala v rámci ozdravného balíčku také čtyřletý plán, podle něhož v roce 2024 vzroste daň z klasických cigaret o 10 % a v každém z následujících tří let pak o dalších 5 %. Cena krabičky cigaret by se tak měla do čtyř let navýšit z průměrných 130 korun minimálně o dalších 25 korun.

Spotřební daň se má přirozeně zvednout i u alternativních tabákových výrobků, a to tak, aby se jejich daňové zatížení v průběhu příští čtyřletky dostalo zhruba na polovinu zatížení klasických cigaret.

Nicméně i přes plánované průběžné navyšování spotřební daně u alternativních tabákových výrobků bude navýšení jejich ceny výrazně nižší než u klasických cigaret.

Podobná zjištění by přinesl i pohled na hranice: k navyšování sazeb spotřebních daní u tabákových výrobků aktuálně přistupují všechny okolní země s výjimkou Rakouska.

DŮLEŽITÉ: Tabákové produkty nejsou bez zdravotních rizik a jsou návykové. Jsou určeny výhradně pro dospělé.


Bezplatná právní poradna Prahy 1

Včera ve 14:02

Bezplatná právní poradna Prahy 1 je opět v provozu. Sídlí na radnici ve Vodičkově ulici na Odboru sociálních věcí a zdravotnictví ve 3. patře, kancelář č. 313 a otevřena je každé pondělí od 15 do 18 hodin.

Pomoc lidem ve finanční tísni zintenzivňují innogy a občanské poradny

13. září 2023 ve 23:20

Společný projekt energetické firmy innogy a Asociace občanských poraden (AOP) pomohl v rámci celé České republiky v tomto roce již více než 10 tisícům klientů. Jedná se současně o zákazníky dodavatelů energií napříč trhem. Zejména kvůli rostoucím cenám v důsledku vysoké inflace totiž roste počet...

Soutěž EY Podnikatel roku 2023 hlavního města Prahy a Středočeského kraje spustila nominační fázi

8. září 2023 v 11:15

Společnost EY pod záštitou primátora hlavního města Prahy Bohuslava Svobody a ve spolupráci s inovační agenturou SIC vyhlásila devatenáctý ročník soutěže o titul EY Podnikatel roku hlavního města Prahy a Středočeského kraje. Celkem osm podnikatelů z těchto dvou regionů se v minulosti stalo...

Fakulta dopravní ČVUT v Praze podepsala nové strategické partnerství se společností SITA

8. září 2023 v 08:22

Ve středu 6. září byla podpisem partnerství mezi společností SITA a Fakultou dopravní ČVUT v Praze obnovena spolupráce zaměřená jak na vzdělávání nových odborníků, tak i na projektové záměry v oblasti letecké dopravy.

Další články
Nahoru