Dnes Úterý - zatazeno 11°C
Zítra Středa - polojasno 11°C
Úterý 16. 4. 2024
Svátek má Irena
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Knižní tipy

Jakub Pokorný: Kde jste ještě nebyli

Víte, že pivovar U Fleků má muzeum? Znáte pomník nejstarší dopravní nehody, kde kočár „nepřizpůsobil rychlost“ a převrátil se? Víte, kde je Lechův kámen a proč kolem něj lidé skáčou po jedné noze se zadrženým dechem…?

kde-jste-jeste-nebyli Další kniha novináře Jakuba Pokorného se skládá částečně z článků z populární rubriky Český výletník, ale i textů zbrusu nových. 

Po Karolinu provedl autora rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, po zámku Osečany Matěj Stropnický s Danem Krejčíkem a o své trampské osadě Toronto mu vyprávěl ještě písničkář František Nedvěd. 

Čeká vás více než stovka pozvánek na výlety po Praze a středních Čechách! 

Z předmluvy autora:

I pro tuhle knihu platí moje cestovatelská hesla. Jednak, že „všude je něco zajímavého. Pozoruhodná místa najdete i v opomíjených čtvrtích jako Horní Měcholupy, kde bydlím, a které na pohled vypadají jako sbírka vilek a paneláků, nebo ve Štěrboholích, kam se asi jezdí spíš do nákupního centra.

Přitom se kus od něj udála „bitva u Prahy“, jejíž dějiště už je dnes vlastně v Praze.

Tím druhým heslem je, že cestování má být především „hrou.

Proto jsem třeba na místě zkoumal, kdy bude konec světa, tedy kdy dojde náš nejznámější menhir Zkamenělý pastýř ke kostelu v Klobukách.

Na současných tipech na výlet je vidět, jak je ovlivňují sociální sítě, hlavně Instagram. Díky němu se proslavila třeba lávka ve Vestci z obálky této knihy, ale třeba i dřevěná útulna/rozhledna Kamínek na jih od Prahy. Všímám si také „provozní slepoty spousty z nás, protože Muzeum Bedřicha Smetany asi leckomu něco říká, ale jsem přesvědčen, že tam zavítal málokdo.

Ukázka z knihy:

Pražský průchoďák

Průchody jsou známým a tajemným pražským fenoménem. Psal o nich už spisovatel Egon Erwin Kisch. Předně, mám na mysli opravdové průchody skrz domy a jejich dvorky, kudy se dostanete nenápadně a často zkratkou z ulice do ulice, a třeba i setřesete pronásledovatele, pokud vás zrovna honí policajt.

Jsou veřejně přístupné, nejde o nic ilegálního. Znalci tvoří jejich seznamy a želí, když obyvatelé domu průchod uzavřou. Dnes už jsou v nich často i restaurační zahrádky a nejvíc se jich dochovalo mezi Staroměstským a Václavským náměstím. Kisch bydlel mimochodem přímo v „království průchodů“, jimž je okolí Melantrichovy a Kožné ulice, tedy konkrétně v domě U Dvou zlatých medvědů, což je jinak podle mě nejkrásnější pražské domovní znamení.

I když se obvykle za „průchody“ považuji kryte průjezdy, přiřazuji se k nim někdy i nejužší pražské uličky. Pravě Kožná je toho příkladem, ostatně ústí z ní hned tři průchody (do Železné, do Michalské a do Havelské). V Kožné uličce taky žila proslulá pražská prostitutka Tonka Šibenice.

Chtěl jsem vyzkoušet, jestli se průchody lze dostat od Václaváku až k Vltavě a běžnými ulicemi toho nachodit minimum.

Pojďte se mnou.

Do světa pražských průchodů vstupuju portálem v Melantrichově 15, to je asi nejznámější z nich. Vylézám v Michalské ulici, v č. p. 18, a hned jdu naproti průchodem do Jilské (opět č. p. 18). Nebojte se, v hotelu Iron Gates jsou na průchozí zvyklí. Z Jilské se o pár kroků dál v č. p. 22 vracím na východ a skrz Hlavsovu ulici (to už je tajemný průchod, jak má být), projdu Zlatou pasáží doleva na Malé náměstí. Prosmýknu se Karlovou do Husovy ulice (tady bohužel nějaký průchod chybí) a projdu komplexem Klementina z Mariánského náměstí až ke Karlovu mostu. Dvůr Klementina není sice typický průchod, ale počítal bych si ho. Neztratili jste se? Pokud ne, prošli jste se mnou křtem pražských průchodů…

Průchod z Melantrichovy ulice do Michalské 

Jakub Pokorný (*1976) 

Narodil se v Teplicích. Vystudoval gymnázium v Mělníku a žurnalistiku a masovou komunikaci na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Od studii pracuje v Mladé frontě DNES, mimo jiné tvoří populární sobotní rubriku Český výletník. Jeho první kniha Výletník vyšla v roce 2017, pokračovaní Výletník II v roce 2019. Se ženou Terezou a psy Toničkou a Rozárkou žije v Praze.

Jakub Pokorný: Kde jste ještě nebyli, vydává nakladatelství Universum, 256 stran, doporučená cena 299 Kč


Autor: red

Carl Gustav Jung: Odpověď na Jóba

14. dubna 2024 v 19:06

Své poslední dílo Odpověď na Jóba sepsal C. G. Jung roku 1952, devět let před svou smrtí. Tento významný text je psychologickým výkladem biblického příběhu o Bohem zkoušeném muži, který Jung považoval za „milník v dlouhém historickém vývoji božského dramatu“.

Felix Weiß: Zahradní ptáci

13. dubna 2024 ve 20:17

Zahradou se prohání pták – ale jaký druh a jak ho jen poznat? Tento atlas vám to usnadní. S pomocí jasných charakteristik a podrobných ilustrací lze rychle zúžit okruh možných kandidátů. 

Roman Kodet: Příběh samurajů

12. dubna 2024 v 17:59

Japonští středověcí válečníci – samurajové – se stali jedním ze symbolů Země vycházejícího slunce. Jejich zobrazení v nesčetných filmech, knihách či komiksech jim propůjčilo téměř mytickou podobu neohrožených bojovníků, jejichž meče rozsévaly smrt na bitevních...

Jean Giono: Muž, který sázel stromy

11. dubna 2024 v 11:10

Když byl Giono v roce 1953 požádán vydavatelem časopisu Reader’s Dígest, aby napsal příběh o nejpozoruhodnějším člověku, s nímž se kdy setkal, poslal mu tuto povídku, kterou chtěl vzbudit zájem o zalesňovací program.. Ve Vyšehradu vychází již v 8. vydání, opět s ilustracemi Heleny...

Nakladatelství Vyšehrad vstupuje do dalšího desetiletí se silným edičním plánem

11. dubna 2024 v 10:44

Nejstarší české nakladatelství slaví 90 let. Staví na tradici vydávání kvalitní české i překladové literatury, kterou dnes reprezentuje nová generace jeho autorů. Vyšehrad letos vydá téměř devadesát titulů. Čtenáři se mohou těšit na taková díla, jako jsou Proměny Země Petera Frankopana,...

Páteř a ploténky - Jak se zbavit bolesti zad

11. dubna 2024 v 10:37

Ronald Liebscher-Bracht a doktorka Petra Brachtová se již více než 30 let věnují vědeckému výzkumu a terapii. Během této doby se jim podařilo vyvinou jedinečnou a vysoce účinnou metodu léčby bolesti zad.

Tessa Randau: Hory, mlha, láska a já

10. dubna 2024 v 08:19

Hlavní hrdinka má pocit, že ji její manžel sotva vidí a vnímá. Touží po větší sounáležitosti, otevřeném dialogu s ním, a po něze. V naději, že k sobě zase najdou cestu, objedná pro oba víkendový pobyt v horách.

Marshall B. Rosenberg: Nenásilná komunikace v praxi

7. dubna 2024 v 11:18

Čeká vás nepříjemné setkání se šéfem. Právě vám volala učitelka, aby si postěžovala na vaše dospívající dítě. Je večer a pohádali jste se s partnerem. Co uděláte?

John Strelecky: Návrat do Kavárny na konci světa

6. dubna 2024 v 10:55

Vypravěč John býval vystresovaným manažerem, ale dnes už vede vyvážený a spokojený život. Jednou se při svých cestách na Havaji rozhodne pro vyjížďku na kole a zde, na samotném konci světa, narazí na kavárnu, která mu změní život.   

Alan Linnér, Anders Nyman: Láskyplná setkávání

5. dubna 2024 v 06:10

Je v 21. století ještě vůbec možné vybudovat a uchovat základy pevného a trvalého vztahu, v prostředí plném povrchní, roztříštěné komunikace, strachu, že o něco přijdeme, neschopnosti odkládat uspokojení či „sešívaných“ rodin, když navíc stále narůstá počet lidí žijících o samotě? I v této situaci...

Katharina Schlegl-Koflerová: Výchova štěněte

4. dubna 2024 ve 20:00

Kdo by nechtěl mít čtyřnohého přítele, který bez problémů projde těžkým obdobím štěněcího věku? Dosáhnout tohoto cíle však nevyžaduje žádná kouzla. Vhodné podmínky si vytvoříte sami tím, že budete štěně od samého začátku správně cvičit.

Gillian McAllisterová: Stane se včera

3. dubna 2024 v 16:30

Je možné zabránit vraždě, která se už stala? Je půlnoc, Svátek Všech svatých, a Jennie netrpělivě vyhlíží svého osmnáctiletého syna Todda, který měl být dávno doma. 

Stanislava Jarolímková: Pražská okénka 2

2. dubna 2024 ve 23:39

Když v roce 2022 Stanislava Jarolímková vydala knížku Pražská okénka o různých historických zajímavostech hlavního města, netušila, jak velký bude mít u čtenářů úspěch. Proto se rozhodla na ni volně navázat druhým dílem Pražská okénka 2. I tentokrát se dozvíte mnoho zajímavého i nečekaného...

Očekávané dračí fantasy Čtvrté křídlo je tu

1. dubna 2024 v 17:44

Mimořádně úspěšný titul konečně přichází na český trh. V zahraničí se z knihy Čtvrté křídlo stala doslova knižní senzace roku a zájem o další díly i jejich autorku Rebeccu Yarros trhá rekordy. V prodejích, čtenosti, oblibě na sociální sítích, v komunitách new adult fanoušků i o dost starších...

Pavel Kosatík: BEDŘICH SMETANA - ŽIVOTOPIS

31. března 2024 ve 20:24

Na počátku měsíce vyšel v nakladatelství Ikar dokumentární román Mileny Štráfeldové Friedrich řečený Bedřich. Nyní vydává nakladatelství Universum další titul, inspirovaný životem hudebního velikána. Autorem publikace Bedřich Smetana – Životopis je renomovaný historik Pavel Kosatík. Studiem...

Další články
Nahoru