Jakub Pokorný: Kde jste ještě nebyli
18. března 2024 08:58
Další kniha novináře Jakuba Pokorného se skládá částečně z článků z populární rubriky Český výletník, ale i textů zbrusu nových.
Po Karolinu provedl autora rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, po zámku Osečany Matěj Stropnický s Danem Krejčíkem a o své trampské osadě Toronto mu vyprávěl ještě písničkář František Nedvěd.
Čeká vás více než stovka pozvánek na výlety po Praze a středních Čechách!
Z předmluvy autora:
I pro tuhle knihu platí moje cestovatelská hesla. Jednak, že „všude je něco zajímavého“. Pozoruhodná místa najdete i v opomíjených čtvrtích jako Horní Měcholupy, kde bydlím, a které na pohled vypadají jako sbírka vilek a paneláků, nebo ve Štěrboholích, kam se asi jezdí spíš do nákupního centra.
Přitom se kus od něj udála „bitva u Prahy“, jejíž dějiště už je dnes vlastně v Praze.
Tím druhým heslem je, že cestování má být především „hrou“.
Proto jsem třeba na místě zkoumal, kdy bude konec světa, tedy kdy dojde náš nejznámější menhir Zkamenělý pastýř ke kostelu v Klobukách.
Na současných tipech na výlet je vidět, jak je ovlivňují sociální sítě, hlavně Instagram. Díky němu se proslavila třeba lávka ve Vestci z obálky této knihy, ale třeba i dřevěná útulna/rozhledna Kamínek na jih od Prahy. Všímám si také „provozní slepoty“ spousty z nás, protože Muzeum Bedřicha Smetany asi leckomu něco říká, ale jsem přesvědčen, že tam zavítal málokdo.
Ukázka z knihy:
Pražský průchoďák
Průchody jsou známým a tajemným pražským fenoménem. Psal o nich už spisovatel Egon Erwin Kisch. Předně, mám na mysli opravdové průchody skrz domy a jejich dvorky, kudy se dostanete nenápadně a často zkratkou z ulice do ulice, a třeba i setřesete pronásledovatele, pokud vás zrovna honí policajt.
Jsou veřejně přístupné, nejde o nic ilegálního. Znalci tvoří jejich seznamy a želí, když obyvatelé domu průchod uzavřou. Dnes už jsou v nich často i restaurační zahrádky a nejvíc se jich dochovalo mezi Staroměstským a Václavským náměstím. Kisch bydlel mimochodem přímo v „království průchodů“, jimž je okolí Melantrichovy a Kožné ulice, tedy konkrétně v domě U Dvou zlatých medvědů, což je jinak podle mě nejkrásnější pražské domovní znamení.
I když se obvykle za „průchody“ považuji kryte průjezdy, přiřazuji se k nim někdy i nejužší pražské uličky. Pravě Kožná je toho příkladem, ostatně ústí z ní hned tři průchody (do Železné, do Michalské a do Havelské). V Kožné uličce taky žila proslulá pražská prostitutka Tonka Šibenice.
Chtěl jsem vyzkoušet, jestli se průchody lze dostat od Václaváku až k Vltavě a běžnými ulicemi toho nachodit minimum.
Pojďte se mnou.
Do světa pražských průchodů vstupuju portálem v Melantrichově 15, to je asi nejznámější z nich. Vylézám v Michalské ulici, v č. p. 18, a hned jdu naproti průchodem do Jilské (opět č. p. 18). Nebojte se, v hotelu Iron Gates jsou na průchozí zvyklí. Z Jilské se o pár kroků dál v č. p. 22 vracím na východ a skrz Hlavsovu ulici (to už je tajemný průchod, jak má být), projdu Zlatou pasáží doleva na Malé náměstí. Prosmýknu se Karlovou do Husovy ulice (tady bohužel nějaký průchod chybí) a projdu komplexem Klementina z Mariánského náměstí až ke Karlovu mostu. Dvůr Klementina není sice typický průchod, ale počítal bych si ho. Neztratili jste se? Pokud ne, prošli jste se mnou křtem pražských průchodů…
Průchod z Melantrichovy ulice do Michalské
Jakub Pokorný (*1976)
Narodil se v Teplicích. Vystudoval gymnázium v Mělníku a žurnalistiku a masovou komunikaci na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Od studii pracuje v Mladé frontě DNES, mimo jiné tvoří populární sobotní rubriku Český výletník. Jeho první kniha Výletník vyšla v roce 2017, pokračovaní Výletník II v roce 2019. Se ženou Terezou a psy Toničkou a Rozárkou žije v Praze.
Jakub Pokorný: Kde jste ještě nebyli, vydává nakladatelství Universum, 256 stran, doporučená cena 299 Kč