dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - skorojasno
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
6°C
Jakou část Prahy vám fotka připomíná? Modřany nebo Zahradní město? Kdeže! Je to Brasília!
Brasilia. Foto: Clarice Cerqueira

Jakou část Prahy vám fotka připomíná? Modřany nebo Zahradní město? Kdeže! Je to Brasília!

Pražské Modřany? Zahradní Město? Ale kdepak. Hlavní město Brazílie – Brasília. Město vzniklo na „zelené louce" před čtyřiapadesáti lety, slavnostně otevřeno bylo v roce 1960. Založil je prezident Juscelino Kubitschek, který měl kořeny v české Třeboni.

Místo města Brasília bývala v největší zemi Latinské Ameriky kdysi džungle. Vše bylo vykáceno a byly tam vysázeny nové stromy, které za desetiletí existence už pořádně vyrostly.

Město má tvar letadla – v trupu je administrativní zóna, zajímavé moderní budovy, jejichž hlavním tvůrcem je světoznámý architekt Oscar Niemeyer. Ministerstva (jedno jako druhé, poznáte je jen podle názvů), prezidentský palác, parlament, katedrála a mnohé další.

V křídlech jsou obytné zóny, kde bydlí převážně úředníci, úřednice a jejich rodiny, přičemž Brasília nemá, podobně jako například New York, ulice, ale sektory.

Na snímku, vyfoceném z oken jednoho z domů obytné zóny (v bloku D, místa Guará-Distrito), je zeleň a domy, které se hustě rozprostírají po obou křídlech města. Fotografie je z jižní části pravého křídla.

Jedná se o luxusnější sídliště s podzemními garážemi, v městě je život poměrně drahý.


Autor: Andrea Cerqueirová

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

Včera ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru