dnes
Pondělí - zatazeno
4°C
zítra
Úterý - zatazeno
0°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
1°C
Jaké budou konkrétní kroky vedení Prahy 11? Koalice představila své programové prohlášení
Část vedení Prahy 11 při představení programového prohlášení. Zleva místostarosta Martin Sedeke, radní Zuzana Ujhelyiová a radní Martin Duška. Foto: P11

Jaké budou konkrétní kroky vedení Prahy 11? Koalice představila své programové prohlášení

V úterý představila koalice vládnoucí v Praze 11 své programové prohlášení pro období let 2019 až 2022. Vedle palčivých problémů, mezi něž patří nedostatek parkovacích míst a bytů nebo žalostný stav veřejného prostoru, chystají radní do konce volebního období i řadu novinek. 

Cíl stávající Rady jedenácté městské části, která na úterní tiskové konferenci představila své programové prohlášení, je v následujících letech vytvořit z Prahy 11 moderní, rodinnou čtvrť plnou zeleně.  

„Jsem rád, že se nám podařilo plně dostát závazku v koaliční smlouvě a předložit programové prohlášení v avizovaném termínu, tedy do 30. dubna. Mezi naše aktuální priority patří především zlepšení dostupnosti bydlení, rozšíření parkovacích kapacit a dokončení již nastartovaných projektů, konkrétně dostavby Starochodovské školy a rekonstrukce ubytovny Sandra,“ uvedl starosta jedenácté městské části Jiří Dohnal (Piráti).  

Další investiční prostředky pak budou podle místostarosty pro majetek a investice Ondřeje Prokopa (ANO) směřovat hlavně do revitalizace veřejného prostoru: „Řada míst v Praze 11, ať už se jedná o parky, školské budovy, chodníky nebo třeba dětská hřiště, byla léta zanedbávaná, což nyní hodláme napravit,“ uvedl. „Budeme se snažit, aby investiční akce probíhaly rychleji a bez problémů,“ dodal.  

Vedle potřebných oprav a rekonstrukcí zde bude hrát hlavní roli zeleň, která má v sídlištní panelové zástavbě neocenitelnou funkci: „Vzhledem ke stále většímu suchu spojenému s globálními klimatickými změnami chceme zintenzivnit tempo revitalizací vnitrobloků a dalších veřejných pobytových ploch a v maximální možné míře zde rozvíjet zeleň, která má ochlazovací funkci. Přidáme se také k hl. m. Praze a dalším městským částem, které jsou zapojeny do projektu Národní síť Zdravých měst ČR,“ vysvětlil Jakub Lepš (TOP 09 – STAN), místostarosta městské části pro životní prostředí.  

Úlevu občanům v parných létech pak podle Lepše navíc přinese instalace nových vodních prvků – a pokud se podaří najít vhodný pozemek, tak i venkovního koupaliště, s jehož zřízením radnice dlouhodobě počítá.

Do proměny Jižního Města se budou nicméně moci zapojit také jeho obyvatelé. Jak? Například prostřednictvím pokračujícího projektu participativního rozpočtu. Přístup k informacím o chodu městské části chce zároveň její vedení občanům usnadnit digitalizací úřadu: v nadcházejících letech dojde k zavedení elektronické úřední desky, opendat nebo „rozklikávacího“ rozpočtu. 

Seniorům a handicapovaným by měla každodenní život zlepšit například možnost využívat dotované taxi, které je za symbolickou cenu doveze nejen k lékaři, ale na jakoukoliv jinou pochůzku, která by pro ně jinak byla komplikovaná. Podle Petra Jiravy (ANO), radního pro sociální věci a zdravotnictví, bezpečnost a prevenci kriminality bude vedení Prahy 11 podporovat trend snižování kriminality. „Chceme docílit zvýšení počtu strážníků, plánujeme rozšiřování kamerového systému. Je potřeba také rozšířit počet míst s bezbariérovým přístupem,“ řekl.

Děti se zase mohou těšit na nové dopravní hřiště, které se radní zavázali vybudovat, ty starší pak na adrenalinový park, kde jim bude k dispozici skatepark, pumptrack či parkour. „Zdědil jsem projekt adrenalinového parku, při realizaci spolupracujeme s magistrátem, chceme vše realizovat v tomto volebním období,“ řekl radní Jan Stárek (TOP 09 /STAN).

„Územní rozvoj v Praze 11 je dlouhodobě chůze minovým polem. Chceme, aby Praha 11 byla pestrou městskou částí, ne jen noclehárnou. Jižní Město je živý organismus, v čase se mění skladba a potřeby obyvatel,“ uvedl Martin Sedeke (ODS), místostarosta Prahy 11 pro územní rozvoj. „Všechny projekty je potřeba koordinovat, aby se doplňovali a byly vnímány jako celek, ne izolovaně,“ dodal.

Podle radního Martina Duška (Piráti), který ve vedení městské části odpovídá za dopravu a oblast otevřené radnice, chybí v Praze 11 přes 3000 parkovacích míst. „Máme vytipováno osm lokalit pro parkovací domy. Příští rok bychom už chtěli rozjet projektové studie a řešit to finančně v rozpočtu. Cílem jsou alespoň dva parkovací domy,“ řekl.

Jak uvedla radní pro školství Zuzana Ujhelyiová (Piráti), Praha 11 bude v tomto volebním období pečovat o rozvoj vzdělávacích institucí zřízených městskou částí. „Na základě analýzy vytvoříme střednědobý strategický dokument rozvoje školství,“ řekla. „Podpoříme trendy zdravého stravování ve školách, budeme podporovat stabilizaci pracovníků ve školství, například poskytováním, služebních bytů či náborových příplatků,“ dodala.

Kompletní programové prohlášení Rady MČ Praha 11 je ZDE.


Kandidáti na předsedu KDU-ČSL se utkají v debatě

15. ledna 2020 v 05:59

Kandidáti na post předsedy KDU-ČSL, kterými jsou poslanci Jan Bartošek a Marian Jurečka a europoslanec Tomáš Zdechovský, se utkají v debatě v pátek 17. ledna od 14 hodin v Obecním domě v Praze. Debata bude rozdělena do tří bloků a bude přenášena živě na webu a facebooku KDU-ČSL a také na...

Gesce nových radních Prahy 1

14. ledna 2020 ve 23:41

Na mimořádném zasedání Zastupitelstva Městské části Praha 1, konaném v úterý 14. ledna, odvolali zastupitelé dosavadní Radu MČ Praha 1 i předsedy Výborů ZMČ Praha 1 a zvolili nové vedení.

Zastupitelstvo Prahy 12 projedná petici proti zahušťování sídlišť

14. ledna 2020 ve 14:19

Na dnešním jednání zastupitelstva Prahy 12 (od 16 hodin v budově bývalého PRIORu, 2. patro, Sofijské náměstí, Praha 4 – Modřany) bude projednána petice Spolku náš Kamýk proti dalšímu nadměrnému a nekoncepčnímu zahušťování sídlišť, které představují návrhy jednotlivých developerských projektů....

Praha 1 schválila pravidla pro označování provozoven a manuál pro veřejná prostranství

14. ledna 2020 v 10:19

Rada Prahy 1 včera jednomyslně schválila Pravidla pro označování provozoven v centru, která v prosinci přijala rada hlavního města. Stalo se tak ve stejný den, kdy v centru začala demontáž telefonních budek, o kterou zástupci Prahy 1 dlouhodobě usilovali. Z Pražské památkové zóny by měly být...

Další články
Nahoru