Dnes Úterý - oblacno 3°C
Zítra Středa - oblacno 2°C
Úterý 18. 1. 2022
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Jako když za rok vymře celé okresní město. Počet obyvatel začal rychle klesat
Drtivou většinu úbytku obyvatel tvoří dle statistiků nárůst počtu zemřelých. Foto: Karel Netolický

Jako když za rok vymře celé okresní město. Počet obyvatel začal rychle klesat

Ačkoli se hlavně po vypuknutí covidové pandemie loni na jaře ve veřejném prostoru spekulovalo, že výrazný nárůst počtu pracujících z domova bude mít pozitivní vliv na porodnost, ukázalo se to jako mediální bublina. Lidí se více nerodí, naopak, počet obyvatel České republiky se výrazně snižuje. Upozorňuje na to hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.  

„Počet obyvatel naší země začal rychle klesat. Alarmující jsou počty zemřelých lidí. Zneklidňující je i skutečnost, že z naší země odchází více lidí, než se k nám stěhuje. Oproti předchozím rokům se jedná o zásadní změnu trendu,“ uvádí Křeček. 

Na konci třetího čtvrtletí letošního roku měla dle Českého statistického úřadu Česká republika 10 682 029 obyvatel. To je o 19 748 méně než na začátku letošního roku. Takto výrazný úbytek počtu obyvatel lze přirovnat k situaci, kdy vymře celé okresní město o velikosti Berouna. 

„Toto přirovnání je o to děsivější, když si uvědomíme, že drtivou většinu úbytku obyvatel skutečně tvoří nárůst počtu zemřelých,“ upozorňuje ekonom.

Přirozený přírůstek obyvatelstva, tedy rozdíl mezi živě narozenými a zemřelými, byl za tři čtvrtletí letošního roku výrazně záporný a tvořil –18 213 lidí. 

Navíc Česká republika začala přicházet o obyvatele i kvůli stěhování. Za tři čtvrtletí letošního roku se z naší země vystěhovalo o 1 535 lidí více, než se k nám nastěhovalo. To je oproti předchozím rokům zásadní změna. 

„Na základě statistických dat již můžeme říct, že koronavirová krize nevedla k významnému růstu počtu narozených dětí. Za tři čtvrtletí se jich narodilo 84 719, což bylo o 465 více než ve stejném období předchozího roku. Přitom zemřelo pouze 182 dětí ve věku do jednoho roku, což naši zemi řadí mezi nejlepší v eliminaci úmrtnosti po porodech,“ dodává ekonom Štěpán Křeček.


Autor: Karel Netolický

Evropský vzdělávací festival Science on Stage míří do Prahy

Včera ve 14:14

V březnu se hlavní město bude moci pyšnit pořádáním největšího evropského vzdělávacího veletrhu pro učitele Science on Stage 2022. Uskuteční se poprvé v České republice, a to od 24. do 27. března. 

Praha vydává nový plán ochrany památkové rezervace

14. ledna 2022 v 18:00

Hlavní město knižně vydává nejdůležitější dokument pro ochranu památkové rezervace zapsané na seznam UNESCO. Management plán ochrany světového kulturního dědictví Historického centra Prahy 001 je závazným dokumentem, jenž obsahuje podrobný plán ochrany historického centra Prahy. Stanovuje také...

Výtvarná soutěž na památník Ferdinanda Peroutky v Praze 5 pokračuje

11. ledna 2022 ve 14:12

Výtvarnou soutěž na památník Ferdinanda Peroutky, který bude tohoto velikána připomínat v parku Portheimka na Smíchově, vyhlásila v prosinci radnice páté městské části.

Další články
Nahoru