Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - oblacno 12°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský život

Jako důkaz při boji proti krátkodobému ubytování bude Praha 1 akceptovat recenze

Na jednání zastupitelstva první městské části bylo přijato usnesení, které zavazuje Prahu 1 k přijímání internetových recenzí na portálech s krátkodobým ubytováním jako důkaz při šetření případů poskytování služby navzdory kolaudaci.

Úřad bude mít nový nástroj v boji s negativními dopady krátkodobého ubytování – bude moci přihlédnout k autorizovaným uživatelským recenzím na ubytovacích portálech. 

„Autorizované recenze lze považovat za zcela legitimní důkaz provozování ubytovacích služeb. Našemu úřadu poslouží jako efektivní nástroj při dokazování provozování krátkodobého ubytování. Je to další dílek do mozaiky nástrojů, které lze využít pro boj s negativními dopady krátkodobého ubytování,“ sdělila starostka Terezie Radoměřská (TOP 09). 

Zastupitelé vzali na vědomí usnesení Výboru proti vylidňování centra, který žádá, aby úřad Prahy 1 využíval autorizované recenze registrovaných uživatelů jako důkaz při šetření případů provozování krátkodobého ubytování. Recenze na ubytovacích portálech, tak budou sloužit k dokazování provozování krátkodobého ubytování, neboť jsou vázány jak na konkrétní místo pobytu, tak na konkrétní osobu, která ubytování hodnotila. 

„Občané Prahy 1 žijí leckdy spíše v hotelu, než v bytovém domě a dokázat, že vedle v bytě máte turistickou ubytovnu, je náročné. Autorizované recenze jsou dalším důkazním nástrojem, který tuto absurditu vyvrací. Pokud občan podá podnět k stavebnímu i živnostenskému úřadu a podaří se k němu přidat ještě recenze z platformy typu Airbnb, Booking.com, je velká naděje, že padne pravomocné usnesení ve prospěch zde trvale žijících,“ řekla k věci předsedkyně výboru Broňa Baboráková (My, co tady žijeme). 

Stavební úřad při již před nedávnem učinil přelomové rozhodnutí, kdy zakázal majiteli pronajímání nemovitosti v Jungmannově ulici přes platformu AirBnB. Vyhověl tak obyvatelům domu, kteří si stěžovali na zvýšený hluk a nepořádek ve společných prostorech. 

Ti argumentovali skutečností, že majitel využívá byt jako hotel, což je v rozporu s kolaudací a v průběhu dokazování stavební úřad přihlédl právě také k uživatelským recenzím.


Autor: Hla

Jak si vyrobit vlastní mobil nebo žabí budík poradí druhý ročník kurzu na FEL ČVUT

1. března 2024 v 10:11

Studijní program Kybernetika a robotika na Fakultě elektrotechnické ČVUT právě otevřel druhý ročník unikátního kurzu Jak vyrobit (téměř) cokoli. Koncept praktického vzdělávání v oblasti digitální výroby a rychlého prototypování není novinkou, řadu let ho razí prestižní americká univerzita MIT....

Praha 13 se zapojila do projektu Recykluj mobil

1. března 2024 v 09:23

Radnice Praha 13 se zapojila do projektu Recykluj mobil. Celý březen je v atriu umístěn sběrný box, kam lze staré telefony odložit. Kampaň Recykluj mobil podporuje neziskový spolek Silou hlasu věnováním 10 korun z každého odevzdaného mobilu. Cílem je sesbírat co nejvíce mobilních telefonů a...

Přednáška: Nejčerstvější objevy v antickém světě

1. března 2024 v 08:48

Archeologové ve Středomoří nepolevují v terénní práci, a tak se sezónu za sezónou na světlo světa dostávají pozůstatky antického období. Po tisíciletích strávených v zemi začínají ruiny staveb nebo různé movité předměty vyprávět své příběhy, odpovídat na otázky a někdy také klást...

V Praze 14 budou vítat jaro

1. března 2024 v 07:23

Pohádka pro děti, průvod i špekáčky. V neděli 17. března se bude vítat jaro a vynášet Morana.

Swap 7000 ve Florentinu

1. března 2024 v 07:08

Na výrobu jedněch džínů je zapotřebí až 7000 litrů vody. Akce s názvem Swap 7000 chce pomoct tuto spotřebu snížit. Svoje další, a nejen džíny, si můžete pořídit právě tady.

V souvislosti s válkou se na Prahu 10 přemístilo 7000 Ukrajinců

29. února 2024 ve 21:29

Na Ukrajině si během uplynulého víkendu připomněli dvě smutná výročí: dva roky od začátku plnohodnotné ruské invaze a deset let od zabrání Krymu. Tisíce lidí v Praze i v dalších městech vyjádřily sounáležitost s Ukrajinou. Připomeňme si, co jsme pro napadenou zemi udělali...

Trhy na Tylově náměstí v Praze 2

29. února 2024 v 16:51

Od pondělí 11. března se otevřou trhy na Tylově náměstí v Praze 2.

Praha 14 pokračuje v programech prevence

29. února 2024 v 10:52

Praha 14 realizuje několik programů prevence rizikového chování, zaměřuje se na žáky. O podrobnostech informovala o tom koordinátorka protidrogové prevence a prevence kriminality Veronika Havlíčková.

Praha 8 vypsala konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala

29. února 2024 v 10:27

Praha 8 vyhlásila konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala. Přihlášky mohou zájemci podávat do středy 13. března. 

Praha 14 vyhlásí Sportovce roku 2023

29. února 2024 v 08:25

Vyhlášení sportovce roku Prahy 14 proběhne v úterý 26. března v KD Kyje. Připraven je doprovodný program, vystoupí Anna Slováčková.

Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi Prahy 4

29. února 2024 v 08:05

Praha 4 zve na Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi. Koná se v úterý 26. března na Nuselské radnici v dopoledních i odpoledních hodinách. Vyberte si variantu, která vám více vyhovuje, obě lekce jsou identické. Tentokrát si s dětmi vyrobíte barevnou vitráž a hebounkou...

Praha 3: Osudy legionářů

29. února 2024 v 07:29

U příležitosti 85. výročí německé okupace představí Martin Říha počátky vzniku nejrozsáhlejší vojenské ilegální odbojové organizace, její strukturu, činnost i plány v roce 1939. Současně budou na příkladu několika vybraných osobností popsány osudy legionářů...

Další články
Nahoru