dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
„Jakešův prst“ začal růst na místě židovského hřbitova před třiceti lety
Vysílač začal být stavěn v osmdesátých letech. Foto: Chmee2 / Wikimedia Commons

„Jakešův prst“ začal růst na místě židovského hřbitova před třiceti lety

Před třiceti lety, na konci října 1985, byl položen základní kámen žižkovského televizního vysílače. Samotná výstavba začala v listopadu stejného roku, 216 metrů vysokou věž projektovali architekti Václav Aulický a Jiří Kozák.

Žižkovský vysílač měl i tyto přezdívky

Jakešův prst

Biľakova jehla

Raketa 

Bajkonur

Výstavba na místě Starého olšanského židovského hřbitova neprobíhala nijak rychle, doprovázely ji mnohé spory a negativní hodnocení odborníků i veřejnosti. Dokonce se ozývaly návrhy na zbourání budovaného vysílače. Zkušební vysílací provoz byl zahájen na jaře 1991, restaurační a vyhlídková část byla oficiálně otevřena pro veřejnost až následující únor.

Věž je z technického hlediska unikátní. Výkyvy jsou eliminovány speciálními kyvadly uvnitř konstrukce, která se skládá z tří válcovitých ocelových tubusů a devíti kabin.

Z anténního nástavce vysílá digitálně osm rozhlasových a jedenáct televizních stanic. Analogově v pásmu VKV odtud vysílá šest rozhlasových stanic. Jsou zde také vysílače mobilních operátorů. Na věži se měří kvalita ovzduší v Praze.

Již patnáct let je součástí věže deset obřích miminek šplhající po věži nahoru a dolů. Autorem je David Černý. Laminátové sochy zvané Miminka (Babies) zde byly původně umístěny jen dočasně.

V letech 2011 až 2012 prošla věž kompletní rekonstrukcí interiérů, od té doby se jmenuje Tower Park Praha. Jedna z kabin byla přeměněna na luxusní jednopokojový hotel – apartmá One Room Hotel. Za jednu noc zde zaplatíte zhruba 15 tisíc korun.

Ve výšce 66 metrů se nachází panoramatická restaurace „Oblaca“ s barem a bistrem, ve výšce 93 metrů je vyhlídková kabina s dohledností až 100 kilometrů.

V úterý 3. listopadu se v 16 hodin sejdou na místě základního projektu architekt Václav Aulický, pamětníci a starostka třetí městské části Vladislava Hujová. 

Od 18 hodin se v Informačním Centru Prahy 3 v Milešovské ulici (roh s náměstím Jiřího z Poděbrad) uskuteční debata o historii vysílače spolu s promítáním dobových projekcí. Programem a diskusí bude provázet Olga Strusková, autorka filmu Žižkovská věž.


Další články
Nahoru