Dnes Úterý - zatazeno 4°C
Zítra Středa - oblacno 3°C
Úterý 25. 1. 2022
Svátek má Miloš
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Jakešův prst nebo Bajkonur. Žižkovský vysílač měl posměšné přezdívky, vysílat začal před třiceti lety
Pohled na vysílač z Parukářky. Foto: Karel Netolický

Jakešův prst nebo Bajkonur. Žižkovský vysílač měl posměšné přezdívky, vysílat začal před třiceti lety

Přesně před třemi desítkami let, 25. března 1991, začal zkušebně vysílat televizní vysílač v Mahlerových sadech na rozhraní Žižkova a Vinohrad. Ostrý provoz se zprovozněnou restaurační a vyhlídkovou částí začal následující rok v únoru.   

Samotná výstavba začala v listopadu 1985, 216 metrů vysokou věž projektoval architekt Václav Aulický, podíleli se i statici Jiří Kozák a Alex Bém. 

Aulický byl projektem televizního vysílače pro hlavní město pověřen už koncem 70. let. Trvalo tak více než patnáct let, než začala výstavba. Ani ta na místě Starého olšanského židovského hřbitova neprobíhala nijak rychle, doprovázely ji mnohé spory a negativní hodnocení odborníků i veřejnosti. 

Dokonce se ozývaly návrhy na zbourání budovaného vysílače. Nelze se tak divit, že si vysílač vysloužil posměšné přezdívky jako Jakešův prst, Biľakova jehla, Raketa připravená ke startu nebo třeba Bajkonur. 

Věži nicméně nelze upřít, že je z technického hlediska unikátní. Výkyvy jsou eliminovány speciálními kyvadly uvnitř konstrukce, která se skládá z tří válcovitých ocelových tubusů a devíti kabin.

V nejvyšším patře je umístěna vysílací technika, jsou zde také vysílače mobilních operátorů. Na věži se měří kvalita ovzduší v Praze. Celá stavba má hmotnost 12 000 tun. 

Ve výšce 93 metrů jsou tři vyhlídkové plošiny, z nichž mohou návštěvníci za příznivého počasí dohlédnout až do vzdálenosti 100 kilometrů. Ve výšce 66 metrů je umístěna restaurace. 

Od přelomu tisíciletí je součástí věže deset miminek jakoby šplhající po věži nahoru a dolů. Autorem je David Černý. Tři a půl metru dlouhé laminátové sochy zvané Miminka (Babies) zde byly v roce 2000 původně umístěny jen dočasně, ale již následující rok se sem vrátily nastálo.


Autor: Karel Netolický

Praha 4 prodloužila nájemní smlouvu s Fidlovačkou

Dnes v 06:51

Divadlo Fidlovačka bude dál bavit diváky v Praze 4 Nuslích. Dnes byla prodloužena nájemní smlouva, kterou podepsali místostarosta pro kulturu a majetek Michal Hroza (TOP 09) se zástupci scény.

V sadech Svatopluka Čecha budou vodotrysky, mlžítka a brouzdaliště

Včera v 10:13

Praha 2 zahájila minulý týden stavební práce v sadech Svatopluka Čecha. Výsledkem bude nový vodní prvek v centrální části parku. Vodotrysky a brouzdaliště osvěží návštěvníky už letos, zahájení zkušebního provozu je plánováno během letních prázdnin. V ploše mezi tryskami bude viditelný úryvek...

Středisko volného času Jednička pozve na Island

23. ledna 2022 v 08:15

První cestovatelský večer, v rámci kterého se pokocháte dechberoucími fotografiemi ze země ohně a ledu doprovázenými povídáním o historii a legendách se koná v SVČ Jednička v pondělí 24. ledna od 19 hodin.

Praha 11: U retenční nádrže Hájecká se budou kácet topoly

21. ledna 2022 ve 14:28

Ve dnech 24. ledna až 28. ledna budou Lesy hl. m. Prahy v lokalitě ulice U Přehrady provádět práce spojené s kácením devíti vzrostlých topolů, které rostou na hrázi retenční nádrže R1 Hájecká a svým kořenovým systémem tuto hráz narušují.

Dobrý nápad pro Dvojku. Hlasovat můžete do 6. února

21. ledna 2022 v 10:21

Prvního srpna odstartoval pilotní projekt participativního rozpočtu Prahy 2. Během dvou měsíců občané podali celkem třináct návrhů, do další fáze postoupily celkem čtyři návrhy.

Chci se v klidu vyspat. Sousedská poradna Prahy 1

21. ledna 2022 v 07:58

Jak se bránit nepřizpůsobivým krátkodobým nájemníkům? Jak se bránit, když je porušován domovní řád? Můžete mít ve výtahu kameru?

Další články
Nahoru