Dnes Pondělí - zatazeno 4°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 5. 12. 2022
Svátek má Jitka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Jakešův prst nebo Bajkonur. Žižkovský vysílač měl posměšné přezdívky, vysílat začal před třiceti lety
Pohled na vysílač z Parukářky. Foto: Karel Netolický

Jakešův prst nebo Bajkonur. Žižkovský vysílač měl posměšné přezdívky, vysílat začal před třiceti lety

Přesně před třemi desítkami let, 25. března 1991, začal zkušebně vysílat televizní vysílač v Mahlerových sadech na rozhraní Žižkova a Vinohrad. Ostrý provoz se zprovozněnou restaurační a vyhlídkovou částí začal následující rok v únoru.   

Samotná výstavba začala v listopadu 1985, 216 metrů vysokou věž projektoval architekt Václav Aulický, podíleli se i statici Jiří Kozák a Alex Bém. 

Aulický byl projektem televizního vysílače pro hlavní město pověřen už koncem 70. let. Trvalo tak více než patnáct let, než začala výstavba. Ani ta na místě Starého olšanského židovského hřbitova neprobíhala nijak rychle, doprovázely ji mnohé spory a negativní hodnocení odborníků i veřejnosti. 

Dokonce se ozývaly návrhy na zbourání budovaného vysílače. Nelze se tak divit, že si vysílač vysloužil posměšné přezdívky jako Jakešův prst, Biľakova jehla, Raketa připravená ke startu nebo třeba Bajkonur. 

Věži nicméně nelze upřít, že je z technického hlediska unikátní. Výkyvy jsou eliminovány speciálními kyvadly uvnitř konstrukce, která se skládá z tří válcovitých ocelových tubusů a devíti kabin.

V nejvyšším patře je umístěna vysílací technika, jsou zde také vysílače mobilních operátorů. Na věži se měří kvalita ovzduší v Praze. Celá stavba má hmotnost 12 000 tun. 

Ve výšce 93 metrů jsou tři vyhlídkové plošiny, z nichž mohou návštěvníci za příznivého počasí dohlédnout až do vzdálenosti 100 kilometrů. Ve výšce 66 metrů je umístěna restaurace. 

Od přelomu tisíciletí je součástí věže deset miminek jakoby šplhající po věži nahoru a dolů. Autorem je David Černý. Tři a půl metru dlouhé laminátové sochy zvané Miminka (Babies) zde byly v roce 2000 původně umístěny jen dočasně, ale již následující rok se sem vrátily nastálo.


Autor: Karel Netolický

PVK: Přehled plánovaných výluk na 49. týden

2. prosince 2022 v 15:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Výstava nožů na Novoměstské radnici

2. prosince 2022 v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Obyvatelé Prahy 14 budou mít možnost žádat o dotace

1. prosince 2022 ve 21:33

Obyvatelé Prahy 14, kteří plánují ve svých domech či jejich okolí sázet zeleň nebo zavést opatření, která pomáhají zadržovat vodu v krajině – například zachytávat dešťovou vodu na zalévání zahrad, či obyvatelé, kteří plánují vzdělávací či zážitkový projekt v oblasti ekologie, mohou získat dotaci...

Praha 6: Kampus Dejvice zve na Advent

30. listopadu 2022 v 07:21

Tradiční Advent na kampusu před budovou VŠCHT se koná 7. prosince v 17 až 21 hodin. Čeká vás program v režii studentských spolků, tvůrčí dílny, pečené kaštany a hodně svařáku.  

Zabezpečte řádně vodoměry, upozorňují PVK před zimou

28. listopadu 2022 v 19:51

Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.

Giving Tuesday na náměstí Míru

28. listopadu 2022 v 19:37

K celosvětovému svátku dárcovství, známému jako Giving Tuesday, se letos Praha 2 připojí už popáté v řadě. Charitativní sbírku pro zvířecí útulky zahájí radnice v úterý 29. listopadu v 15 hodin na náměstí Míru.

VFN Praha pořádá dobročinný jarmark

28. listopadu 2022 v 10:19

Od 1. do 4. prosince v nákupním centru Westfield Chodov najdete obchod VFN plný zajímavých módních kousků. Celý výtěžek z prodeje oblečení, bot a doplňků putuje na canisterapeutické psy, kteří dělají radost pacientům na klinikách Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Praha 4 hledá nejlepšího sportovce za rok 2022

27. listopadu 2022 v 11:38

Praha 4 má mnoho úspěšných sportovců napříč různými kategoriemi, kteří si zaslouží za své výjimečné sportovní výkony získat ocenění. Úspěchy na poli sportu i tentokrát ocení radnice Prahy 4 ve spolupráci s Pražskou tělovýchovnou unií (PTU) v již tradiční Anketě o nejlepšího sportovce Prahy 4 za...

Další články
Nahoru