Dnes Sobota - obcasny-dest 22°C
Zítra Neděle - polojasno 28°C
Sobota 25. 6. 2022
Svátek má Ivan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Jakešův prst nebo Bajkonur. Žižkovský vysílač měl posměšné přezdívky, vysílat začal před třiceti lety
Pohled na vysílač z Parukářky. Foto: Karel Netolický

Jakešův prst nebo Bajkonur. Žižkovský vysílač měl posměšné přezdívky, vysílat začal před třiceti lety

Přesně před třemi desítkami let, 25. března 1991, začal zkušebně vysílat televizní vysílač v Mahlerových sadech na rozhraní Žižkova a Vinohrad. Ostrý provoz se zprovozněnou restaurační a vyhlídkovou částí začal následující rok v únoru.   

Samotná výstavba začala v listopadu 1985, 216 metrů vysokou věž projektoval architekt Václav Aulický, podíleli se i statici Jiří Kozák a Alex Bém. 

Aulický byl projektem televizního vysílače pro hlavní město pověřen už koncem 70. let. Trvalo tak více než patnáct let, než začala výstavba. Ani ta na místě Starého olšanského židovského hřbitova neprobíhala nijak rychle, doprovázely ji mnohé spory a negativní hodnocení odborníků i veřejnosti. 

Dokonce se ozývaly návrhy na zbourání budovaného vysílače. Nelze se tak divit, že si vysílač vysloužil posměšné přezdívky jako Jakešův prst, Biľakova jehla, Raketa připravená ke startu nebo třeba Bajkonur. 

Věži nicméně nelze upřít, že je z technického hlediska unikátní. Výkyvy jsou eliminovány speciálními kyvadly uvnitř konstrukce, která se skládá z tří válcovitých ocelových tubusů a devíti kabin.

V nejvyšším patře je umístěna vysílací technika, jsou zde také vysílače mobilních operátorů. Na věži se měří kvalita ovzduší v Praze. Celá stavba má hmotnost 12 000 tun. 

Ve výšce 93 metrů jsou tři vyhlídkové plošiny, z nichž mohou návštěvníci za příznivého počasí dohlédnout až do vzdálenosti 100 kilometrů. Ve výšce 66 metrů je umístěna restaurace. 

Od přelomu tisíciletí je součástí věže deset miminek jakoby šplhající po věži nahoru a dolů. Autorem je David Černý. Tři a půl metru dlouhé laminátové sochy zvané Miminka (Babies) zde byly v roce 2000 původně umístěny jen dočasně, ale již následující rok se sem vrátily nastálo.


Autor: Karel Netolický

Debata: Soutěž 4. kvadrant Vítězného náměstí

Dnes v 09:49

Jak se promění 4. kvadrant Vítězného náměstí a jak jeho nová podoba naváže na historický vývoj území i již vytvořené studie? V úterý 28. června od 19 hodin v Ballingově sále NTK se můžete seznámit s připravovanou mezinárodní architektonickou soutěží na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného...

Zákaznické centrum PVK přesune se na Floru, v Dykově ulici bude do konce července uzavřeno

Včera ve 14:10

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací v Dykově ulici bude od středy 29. června do 31. července uzavřeno. „Důvodem je rekonstrukce objektu. Zákaznické centrum bude dočasně umístěno v sídle PVK na adrese Hradecká 1, Praha 3 v blízkosti stanice metra linky A Flora,“ informoval tiskový...

V Praze platí do odvolání zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech

Včera ve 12:57

Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platí od čtvrtka 23. června od až do odvolání na území Prahy nařízení týkající se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Výstraha platí také pro výskyt silných...

V Participativním rozpočtu Prahy 15 lze podpořit až tři návrhy

Včera v 11:47

Revitalizace hřiště, knihobudka, stůl na ping-pong, venkovní sezení. V Praze 15 se hlasuje o participativním rozpočtu.

Hanspaulský festival

Včera v 11:16

Hudba, občerstvení a koutek pro děti 26. června na louce pod Hanspaulským zámečkem.

PIKI příběhy v parku Portheimka

23. června 2022 ve 13:35

Pátá městská část podpořila projekt „PIKI příběhy v parku“ nad nímž přezvali záštitu místostarostové Lukáš Herold a Lubomír Brož. Tento projekt tak úspěšně navazuje na jiné městské části Prahy. Na Smíchově je poprvé s cílem zavést novou letní tradici v parku...

Praha 4 zavlažuje trávníky

22. června 2022 ve 20:03

Radnice Prahy 4 pořídila v loňském roce závlahy travních porostů do pěti svých revitalizovaných parků. Jedná se o parky na Zeleném pruhu, zahrada Jeremenkova, parku Halasova, na Roztylské náměstí a do parku před ZŠ Jižní na Spořilově.

Festival sportu pro Dvojku nabídne řadu sportovních disciplín

22. června 2022 v 17:33

Přehlídka sportovních aktivit z městské části Praha 2 a okolí pro děti i dospělé se koná ve čtvrtek 23. června od 10 do 17 hodin v Sokole Královské Vinohrady. Vstup je zdarma.

V Praze 13 testovali paměť

22. června 2022 v 15:30

Praha 13 díky spolupráci s Českou alzheimerovskou společností opět pořádala měření paměti obyvatel třináctky starší 40 let. Měření se díky velkému zájmu uskutečnilo ve dvou dnech přímo v budově radnice.

Praha 11: Zahradní slavnost

22. června 2022 v 07:54

Zahradní slavnost v ZŠ Ke Kateřinkám se koná v úterý 28. června od 17 hodin.

Další články
Nahoru