dnes
Středa - zatazeno
9°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
10°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Jaké výhrady mají odborníci k úvahám postavit dlouhý eskalátor z Nuslí k metru Vyšehrad?
Z Nuselského údolí by vedl na úrovni Nuselského mostu eskalátor po svahu (v pravé části snímku) k metru Vyšehrad. Foto: Luu / Wikimedia Commons

Jaké výhrady mají odborníci k úvahám postavit dlouhý eskalátor z Nuslí k metru Vyšehrad?

Zpráva o úvahách vedení Prahy postavit několik stovek metrů dlouhý eskalátor z Nuselského údolí k stanici metra Vyšehrad rozčeřila před měsícem stojaté vody letní okurkové sezóny. Server Pražský patriot se k tomuto záměru rozhodl s odstupem vrátit a oslovit odborníky, aby ho zhodnotili.

Nejdříve si záměr stručně připomeňme. Eskalátor by vedl z Jaromírovy ulice vedoucí pod Nuselským mostem ke stanici Vyšehrad, která je na lince C. Na zhruba 350 metrech by zdolal převýšení 40 metrů.

Odhadovaná cena je necelých 320 milionů korun. Jízda eskalátorem by trvala tři minuty. Podle studie vypracované pražským dopravním podnikem by eskalátor byl z větší části zahloubený. Kratší úsek v horní části by byl visutý.

Dopravní dostupnost Nuslí není špatná

Oslovení odborníci mají výhrady. Jeden především k účelu, druhý k ceně. Cyrilu Říhovi z Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze jsou sympatické jakékoli pokusy, jak drobnými intervencemi zlepšit život ve městě, u tohoto projektu ale neví mnoho o motivacích, ani detailech.

„Nicméně, nejsem si úplně jist, nakolik zrovna dlouhý eskalátor může pomoci těm, kteří by to opravdu potřebovali – vozíčkářům, rodinám s kočárky či špatně chodícím. Také současná dopravní dostupnost Nuslí mi úplně špatná nepřipadá,“ uvedl.

„Co se týká vyhlídkové atrakce, za atraktivnější stále považuji výšlap pěšky, který je sice pomalejší a namáhavější, ale při kterém si o odkrývání horizontu rozhoduji sám,“ dodal.

Urbanista Vích: možná by byl lepší výtah 

Člena občanského sdružení PragueWatch Tomáše Vícha těší všechna drobná zlepšení, která usnadňují pobyt ve městě a napomáhají, aby „Praha byla příjemné místo pro život a zastavil se útěk obyvatel do satelitů“.

Anketa

Libí se Vám nápad postavit eskalátor z Nuslí k metru Vyšehrad?

44.3%
(44.3%)
55.7%
(55.7%)
„Zkracování vzdáleností je pro obyvatelnost města velmi zdravé řešení, proto i usnadnění přístupu do metra je dobře uvítat. Jako problematickou však vidím uváděnou cenu 318 milionů korun za eskalátor,“ řekl.

Úspornější, rychlejší, bezbariérové a pohodlnější řešení by podle jeho názoru „pravděpodobně splnil výtah mezi pilíři mostu“.


Autor: Anna Skálová

Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Další články
Nahoru