dnes
Pondělí - snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Jaké vlády už zažil pražský magistrát v novodobé historii? Stabilita nebyla vždy výhodou
Když byl primátorem Pavel Bém (na snímku v opičí masce), vláda v Praze byla stabilní. Přesto, nebo možná právě proto, je toto období kvůli řadě pozdějších kauz vnímáno veřejností kriticky. Foto: archiv MHMP

Jaké vlády už zažil pražský magistrát v novodobé historii? Stabilita nebyla vždy výhodou

ODS, ODA, KDU-ČSL. Dvakrát velká koalice ODS a ČSSD. Jednobarevná vláda ODS pod vedením Pavla Béma se smluvními partnery SZ a SNK ED. Návrat velké koalice ODS a ČSSD, nová koalice ODS a TOP09, vystřídaná vládou TOP 09 s podporou ČSSD. Chystaná koalice ANO, Trojkoalice a ČSSD. Praha už zažila pestrou škálu politických spojení.

Podle politoložky Vladimíry Dvořákové nebyla vždy výhodou stabilita. V současnosti dojednávaná koalice podle ní do jisté míry kopíruje formaci na vládní úrovni, Praha si ale diktovat nenechává.

Udělejme si malý exkurs, jaké koalice vládly v Praze. První volby do zastupitelstev obcí (tedy i do Zastupitelstva hlavního města Prahy) se po listopadu 1989 konaly v roce 1994, předtím byli zastupitelé do zastupitelstev kooptováni, tedy dosazeni bez voleb, většinou to byli lidé zastupující Občanské fórum.

Pražskými primátory, kteří neprošli volbami, byli Jaroslav Kořán (1. 2. 1990 – 13. 9. 1991, odvolán), Milan Kondr (28. 9. 1991 – 13. 5. 1993, odvolán) a chvíli, než zvítězil v řádných volbách, také Jan Koukal (od 13. 5. 1993).

1994–1998: Koalice ODS, ODA a KDU-ČSL

Poté už se konaly volby a strany, na základě jejich výsledků, vytvářely koalice. Zatím nejčastěji to byla takzvaná velká koalice ODS a ČSSD, která v Praze vládla už třikrát, ostatní formace vždy jen jednou.

První pražská koalice v letech 1994 až 1998 ale byla ODS, ODA (Občanská demokratická aliance) a KDU-ČSL, kdy tyto tři strany měly dohromady 29 mandátů (ODS 23, ODA 5, KDU-ČSL 1) z 51.

Zbylé strany měly 26 mandátů – KSČM 6, ČSSD 5, DEU 3, Svobodní demokraté 3, Pražané Praze, SZ, KAN, SPR-RSČ, KDS, NEI, Důchodci za životní jistoty a Sdružení nezávislých po jednom. Primátorem tehdy byl Jan Koukal (ODS).

1998–2002 i 2002–2006: Koalice ODS a ČSSD

Velká koalice ODS a ČSSD začala vládnout v letech 1998 až 2002. Dohromady měla 31 mandátů (ODS 21 a ČSSD 10) z celkových 55. Dále byly v zastupitelstvu Čtyřkoalice s 16 mandáty a KSČM s osmi. Primátorem byl Jan Kasl (ačkoli lídrem kandidátky byl Jan Koukal), po jeho bouřlivém vystoupení z ODS a rezignaci „letní a podzimní král“ Igor Němec (ODS).

Velká koalice ODS a ČSSD vládla i v prvním období, kdy byl primátorem Pavel Bém (ODS). Tehdy tyto dvě strany daly dohromady 42 mandátů (ODS 30 a ČSSD 12) z celkových 68. V zastupitelstvu dále byly SN-SD s patnácti mandáty, KSČM s osmi, US-DEU se dvěma a KDU-ČSL s jedním.

2006–2010: Vláda ODS se smluvními partnery 

V následujících volbách, v roce 2006, zvítězila pražská ODS pod vedením lídra Pavla Béma drtivě – získala více než 50 % hlasů, obsadila 42 mandátů z celkových 70, tudíž ČSSD s 12 mandáty už nepotřebovala.

ODS tehdy nevstoupila do žádné koalice, na základě smlouvy se ale radními stali také jeden člen SZ a jedna členka SNK ED (relativně krátce před volbami 2010 z funkcí odstoupili). SZ v zastupitelstvu získala 6 mandátů, stejně jako komunisté, SNK ED 4. Primátorem byl opět Bém.

2010–2014: Střídání koalic

Jak na běžícím páse se měnily koalice v minulém funkčním období 2010 až 2014. Volby v roce 2010 vyhrála TOP 09 s lídrem Zdeňkem Tůmou. TOP 09 získala 26 mandátů z celkových 63. ODS získala 20 mandátů (v průběhu období několik členů přešlo do nového klubu Nezávislí), ČSSD 14 a KSČM 3.

Navzdory vítězství TOP 09 nejprve vytvořily koalici ODS a ČSSD, které dohromady měly 34 mandátů. Bylo to doprovázeno demonstracemi. Primátorem se stal Bohuslav Svoboda (ODS). Ten jím zůstal i poté, co se v roce 2011 koalice změnila na ODS a TOP 09 (dohromady 46 mandátů).

Loni byl 23. května v tajném hlasování odvolán primátor Bohuslav Svoboda a další radní za ODS, další odstoupili sami. V radě zůstala jen TOP 09, kterou do konce volebního období držela ČSSD (dohromady měly 40 mandátů), Tomáš Hudeček byl za TOP 09 zvolen primátorem 20. června.

A jsme v současnosti. Volby vyhrálo hnutí ANO, které získalo 17 mandátů z celkových 65. Druhá TOP 09 jich získala 16, Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a Starostové) 8, stejně jako ČSSD. Komunisté a Piráti získali po čtyřech mandátech. Koalici uzavřou ANO, Trojkoalice a ČSSD.

Politoložka: Stabilita může omezit kontrolu

A jak se na minulé pražské vlády dívá politoložka Vladimíra Dvořáková? Která z nich byla nejstabilnější? „Spolupráce ODS a ČSSD, ať už formálně, nebo neformálně vytvořená, v nějaké podobě relativně stabilní byla. To znamená, že vytvářela dosti silný prostor pro nejrůznější korupční aktivity, zneužívání pravomocí nebo omezení kontrolních mechanismů a tak dále,“ uvedla pro Pražský patriot.

„Třeba v době, kdy vládl pan Bém ve velké koalici nebo s ČSSD jako takzvaně konstruktivní opozicí, to stabilní bylo,“ upřesnila. Je ale podle ní třeba vnímat, že vznikaly největší skandály. „Rozhodování o tunelu Blanka, Opencard, ´geniální´nápad na vytváření a vyhození asi milionu korun, jestli bychom zde nemohli mít olympiádu. Je možné připomenout i období povodní, které třeba vůbec nezvládl Igor Němec,“ uvedla.

Nechá si Praha diktovat?

„Nestabilita vládnutí nemusí být znakem něčeho špatného, stabilita naopak znakem něčeho špatného být může. Jsou to dvě různé věci,“ dodala. Otázka, co Praze prospívá, je podle ní něco jiného. Která vládní formace Praze prospívala ale jako politoložka říci nemůže.

A co říká nově vznikající koalici ANO, Trojkoalice a ČSSD? „Připravovaná koalice do určité míry kopíruje vládní koalici, což by teoreticky mělo být spíš dobře. Víme ale, že pražská politika si příliš nenechává diktovat. Nevím, jak na tom bude u pana Babiše, ale část pražské sociální demokracie vždy nebyla úplně kompatibilní s celostátním vedením,“ dodala.

Čtěte také: Prahu vedla již osmdesátka mužů. Primasové, starostové, primátoři. Kdo čím vstoupil do dějin? 


Autor: Anna Skálová

Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru