Dnes Sobota - obcasny-dest 7°C
Zítra Neděle - polojasno 8°C
Sobota 20. 4. 2024
Svátek má Marcela
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Byznys

Jaké příležitosti k hrdinství umožňují technologie? Odpovědi přinese konference

Tématem druhého ročníku konference Technologie ve společnosti je hrdinství a hledání všech jeho podob. Co je hrdinství? A má v našem cloudovém světě hrdinství ještě vůbec místo? 

Konference bude řešit etické hackování, blockchain, hrdinství ve válce, etiku hrdinství, kulturní antropologii v leadershipu, vesmír nebo roli hrdinství při vytváření falešné historie. Konferenci pořádá výzkumná skupina CCHAOS Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) dne 3. června. Vstup je po registraci zdarma.

Hrdinství nabývá mnoha podob. Od velkých gest v záři reflektorů po ostatními lidmi nedocenitelnou činnost. Od odvážných řešení mimořádných událostí
v rámci minut či hodin po jen zdánlivě běžnou každodenní pomoc druhým trvající celá desetiletí. Od velkých vědeckých objevů ovlivňujících budoucnost celého lidstva po i to nejmenší zlepšení dne jednotlivcům v našem nejbližším okolí. Program konference je rozdělen do tří bloků. Ve dvou blocích vystoupí řečníci osobně a bude prostor pro dotazy účastníků a krátkou diskusi. Třetí blok poběží formou promítání exkluzivně předtočených zahraničních příspěvků pro tuto akci.

Pozvání přijal a hlavním řečníkem bude Robin Dunbar, britský antropolog a evoluční psycholog a specialista na chování primátů. V současnosti vede Výzkumnou skupinu sociálních a evolučních neurověd na Katedře Experimentální Psychologie na Univerzitě v Oxfordu, a je též hostujícím profesorem na Aalto University. Nejznámějším je pro svou formulaci Dunbarova čísla vyjadřujícího „kognitivní limit počtu jedinců, s nimiž může jednotlivec udržovat stabilní vztahy". Robin Dunbar, vzhledem ke své velké vytíženosti, vystoupí na konferenci prostřednictvím speciálně předtočeného videa, ve kterém se bude věnovat Úloze charismatu ve vedení lidí (Role of charisma in leadership).

Účastníky konferencí provede archeoložka a sociální antropoložka Sara Polak, zakladatelka fakultní výzkumné skupiny CCHAOS, která s FIT ČVUT dlouhodobě spolupracuje. Výzkum skupiny se primárně zaměřuje na specifika lidského chování ve virtuálním prostředí.

„V západní kultuře si představíme hrdinu velmi specifickým způsobem. Jako někoho, kdo se obětuje pro dobro společnosti, položí zájmy celku před své vlastní, věnuje hodně finančních prostředků, nebo o tom minimálně hodně mluví. Sociální sítě, naše ega, historické precedenty a komplexní mozaika předsudků nám určuje karikaturu podoby hrdinství. V rámci naší výzkumné skupiny CCHAOS nás baví tyto otázky zkoumat a pochopit, jak společnost a jednotlivci skutečně fungují,“ vysvětluje Sara Polak.

Akce je určena pro akademiky, studenty a širokou veřejnost se zájmem o technologie, vědu a kulturu. Účast na konferenci je zdarma po registraci na webových stránkách http://fit.cvut.cz/konference-cchaos. Na závěr konference organizátoři připravili krátký networking účinkujících a účastníků. Na afterparty jsou účastníci zváni do Fun Areny Praha.

Více informací o akci na http://fit.cvut.cz/konference-cchaos
Autor: TZ, red

innogy: Oslava myšlenek a nápadů, které mění svět k lepšímu

Včera v 16:43

Světový den kreativity a inovací, který připadá na 21. dubna, byl založen s cílem podpořit kreativní myšlení a inovace ve všech aspektech lidského rozvoje. Původně šlo o reakci Marci Segalové na článek o kreativní krizi v Kanadě v roce 2001.

Národní centrum Stavebnictví 4.0 se opět představí na Stavebním veletrhu

14. dubna 2024 v 18:57

Národní centrum Stavebnictví 4.0 se již podruhé představí na Stavebním veletrhu a Festivalu architektury, který se letos uskuteční ve dnech 24.–27. dubna 2024 na brněnském výstavišti. Organizuje zde stavební hackathon na téma dostupné bydlení i diskuse s influencery, kteří se věnují rozdílným...

innogy pořádá setkání Klubu seniorů s energií

5. dubna 2024 ve 20:29

Společnost innogy pořádá pravidelné setkání Klubu seniorů s energií. „Vážíme si našich bývalých zaměstnanců, kteří v minulosti svoji pracovní dráhu spojili právě s innogy. Každoročně se s našimi seniory potkáváme v lokalitách po celé ČR, abychom s nimi a vedením firmy strávili příjemné chvíle, kdy...

Kariérní dny ČVUT spojí šest tisíc studentů se stovkou firem

5. dubna 2024 ve 12:31

Poptávka po absolventech informatických, elektrotechnických a strojírenských oborů ČVUT na trhu práce neustává. Fakulta strojní (FS) a Fakulta elektrotechnická (FEL) ČVUT v Praze vycházejí vstříc uspořádáním již třetího ročníku Kariérních dnů. Cílem akce, která se koná 9. a 10. dubna...

Podnikatelské fórum v H55

1. dubna 2024 v 06:57

Praze 14 letos končí platnost stávajícího strategického plánu rozvoje. Proto aktuálně připravuje nový, opět desetiletý plán, s názvem „Strategie udržitelného rozvoje 2025+“.

Velikonoce v Praze příjemně překvapily hoteliéry

31. března 2024 ve 20:54

V letošním roce se opět potvrdilo, že s příchodem velikonočních svátků startuje v České republice hlavní turistická sezóna. Jak ukazují aktuální data společnosti HotelTime Solutions, během Velikonoc budou ubytovací kapacity takřka vyprodané (prodáno je...

VIG Re uzavřela 15. rok působení s rekordními výsledky a položila základy pro budoucí růst

28. března 2024 v 06:15

Společnost VIG Re, zajišťovna skupiny Vienna Insurance Group, hlásí za fiskální rok 2023 významný nárůst jak na straně příjmů, tak i na straně zisku. Rok 2023 také znamená první reporting VIG Re podle nového účetního standardu IFRS 17/9.

Další články
Nahoru