dnes
Neděle - zatazeno
-3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - oblacno
3°C
Jaké politické funkce najdete u kandidujících do Sněmovny? Náměstek, starosta i zastupitel
Do Poslanecké sněmovny se snaží dostat i bývalý náměstek primátora, pražský zastupitel Václav Novotný z TOP 09. Foto: archiv

Jaké politické funkce najdete u kandidujících do Sněmovny? Náměstek, starosta i zastupitel

Ve volbách se chce v Praze do Sněmovny dostat náměstek primátorky, pražská radní i starostové městských částí. Na kandidátních listinách nechybí ani zastupitelé hlavního města. Někteří z oslovených politiků plánují v případě zvolení zůstat i ve funkcích na komunální úrovni. O hlasy voličů bude v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny v Praze usilovat 29 politických stran a hnutí, což je o osm sdružení více než v minulých volbách.

Nejvýše postaveným pražským kandidujícím politikem je náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD), který je lídrem ČSSD v Praze. Zda v případě zvolení z magistrátu odejde, není rozhodnut. „Budu respektovat naše stanovy. V případě zvolení se sejdu se svými spolupracovníky i s koaličními partnery, a dohodneme se, jak budeme dál postupovat," uvedl.

Z vedení města kandiduje rovněž radní pro životní prostředí Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Ta se uchází o hlasy voličů z pátého místa kandidátky STAN.

Do Parlamentu se chce dostat i starosta Prahy 7 a zastupitel Jan Čižinský (KDU-ČSL/Trojskoalice), který je dvojkou lidovců v Praze. V případě zvolení zůstane ve funkci i na radnici. „Prahu 7 neopustím, zůstanu starostou. V Praze 7 jsme skvělý tým a mnoho zlepšení je třeba prosadit do zákonů," uvedl.

Pokud se dostane do Sněmovny, chce na radnici zůstat také starosta Prahy 8 Roman Petrus (ČSSD). „Těch zbývajících 11 měsíců zůstanu starostou," řekl. Mezi starosty kandidujícími na prvních příčkách je také Petr Štěpánek (SZ/Trojkoalice), starosta Prahy 4. Ten ale nekandiduje v Praze, nýbrž vede kandidátku Zelených ve Středočeském kraji.

V ODS jsou na prvních pěti místech kandidátky hned tři pražští zastupitelé. Mezi nimi poslanec a bývalý primátor Bohuslav Svoboda, kterého doplňují Filip Humplík a Jaroslava Janderová. Na kandidátní listině ODS je rovněž starostka Prahy 2 Jana Černochová, která funkci poslankyně a starostky již spojila. Černochová je zároveň jedničkou ODS v hlavním městě.

Rozhovor s Bohuslavem Svobodou si přečtěte zde.

Rozhovor v Filipem Humplíkem si přečtěte zde.

Rozhovor s Janou Černochovou si přečtěte zde.

Jediného zastupitele mají v první pětici kandidátek hnutí ANO a TOP 09. Za ANO kandiduje předseda magistrátního výboru pro výchovu a vzdělávání Patrik Nacher. TOP 09 zastupuje bývalý náměstek primátora Václav Novotný. Rozhovor s Václavem Novotným si přečtěte zde. Pražským zastupitelem je rovněž lídr a předseda Zelených Matěj Stropnický, který je na magistrátu také placeným předsedou dopravního výboru.

Dva zastupitele mají v první pětici i Piráti, a to Ondřeje Profanta a lídra pirátů a předsedu zastupitelského klubu Jakuba Michálka. Za sociální demokracii pak kromě Dolínka kandiduje zastupitel a náměstek ministra Lukáš Kaucký.

Na třetí místo kandidátky ODA se dostala zastupitelka Monika Hášová, která do pražského zastupitelstva původně kandidovala za TOP 09. Z té vystoupila a stala se členkou klubu ČSSD. Opustila jej letos právě kvůli kandidatuře za ODA.

Řady zastupitelů-poslanců reprezentuje Marta Semelová (KSČM). Kromě Semelové mají komunisté na kandidátních listinách v první pětce ještě další dva zastupitele. Rozhovor s Martou Semelovou si přečtěte zde.


Pochod centrem na protest proti Zemanovi

9. března 2018 v 17:41

Asi 200 lidí včera pochodovalo Prahou na protest proti prezidentovi Miloši Zemanovi, ale i proto, aby upozornili na klimatické změny a násilí na ženách. Akci Ženy na hrad! v den Zemanovy inaugurace pořádala Koalice 8. března, která sdružuje různá feministická hnutí a další organizace. Organizátoři...

Ondráček končí ve funkci předsedy komise pro kontrolu činnosti GIBS

6. března 2018 v 16:21

Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) se dnes vzdal funkce předsedy komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Potvrdil to ve svém projevu v Poslanecké sněmovně. Rezignací předešel hlasování o návrhu ODS, aby Sněmovna zařadila na nynější schůzi bod o jeho odvolání. Lidovci...

Petici proti Ondráčkovi podepsalo 14 000 lidí, polovina v Praze

6. března 2018 ve 12:12

Asi 14 000 lidí podepsalo při pondělních protestech petici proti zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Diskuze: Marek Hilšer ve Skautském institutu na Staromáku

4. března 2018 v 08:47

Přijďte ve středu 7. března na debatu s prezidentským kandidátem, o kterém se mluví jako o jednom z vítězů voleb. I když nevyhrál.

Piráti zvolili za svého pražského lídra Zdeňka Hřiba

1. března 2018 v 19:04

Vítězem vnitrostranického hlasování pirátů o post lídra pirátské kandidátky pro Magistrát hlavního města Prahy se stal MUDr. Zdeněk Hřib. Ve druhém kole hlasování získal 54 % hlasů a porazil protikandidáta Daniela Mazura.

Další články
Nahoru