dnes
Neděle - oblacno
20°C
zítra
Pondělí - oblacno
24°C
pozítří
Úterý - oblacno
25°C
Jaké politické funkce najdete u kandidujících do Sněmovny? Náměstek, starosta i zastupitel
Do Poslanecké sněmovny se snaží dostat i bývalý náměstek primátora, pražský zastupitel Václav Novotný z TOP 09. Foto: archiv

Jaké politické funkce najdete u kandidujících do Sněmovny? Náměstek, starosta i zastupitel

Ve volbách se chce v Praze do Sněmovny dostat náměstek primátorky, pražská radní i starostové městských částí. Na kandidátních listinách nechybí ani zastupitelé hlavního města. Někteří z oslovených politiků plánují v případě zvolení zůstat i ve funkcích na komunální úrovni. O hlasy voličů bude v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny v Praze usilovat 29 politických stran a hnutí, což je o osm sdružení více než v minulých volbách.

Nejvýše postaveným pražským kandidujícím politikem je náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD), který je lídrem ČSSD v Praze. Zda v případě zvolení z magistrátu odejde, není rozhodnut. „Budu respektovat naše stanovy. V případě zvolení se sejdu se svými spolupracovníky i s koaličními partnery, a dohodneme se, jak budeme dál postupovat," uvedl.

Z vedení města kandiduje rovněž radní pro životní prostředí Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Ta se uchází o hlasy voličů z pátého místa kandidátky STAN.

Do Parlamentu se chce dostat i starosta Prahy 7 a zastupitel Jan Čižinský (KDU-ČSL/Trojskoalice), který je dvojkou lidovců v Praze. V případě zvolení zůstane ve funkci i na radnici. „Prahu 7 neopustím, zůstanu starostou. V Praze 7 jsme skvělý tým a mnoho zlepšení je třeba prosadit do zákonů," uvedl.

Pokud se dostane do Sněmovny, chce na radnici zůstat také starosta Prahy 8 Roman Petrus (ČSSD). „Těch zbývajících 11 měsíců zůstanu starostou," řekl. Mezi starosty kandidujícími na prvních příčkách je také Petr Štěpánek (SZ/Trojkoalice), starosta Prahy 4. Ten ale nekandiduje v Praze, nýbrž vede kandidátku Zelených ve Středočeském kraji.

V ODS jsou na prvních pěti místech kandidátky hned tři pražští zastupitelé. Mezi nimi poslanec a bývalý primátor Bohuslav Svoboda, kterého doplňují Filip Humplík a Jaroslava Janderová. Na kandidátní listině ODS je rovněž starostka Prahy 2 Jana Černochová, která funkci poslankyně a starostky již spojila. Černochová je zároveň jedničkou ODS v hlavním městě.

Rozhovor s Bohuslavem Svobodou si přečtěte zde.

Rozhovor v Filipem Humplíkem si přečtěte zde.

Rozhovor s Janou Černochovou si přečtěte zde.

Jediného zastupitele mají v první pětici kandidátek hnutí ANO a TOP 09. Za ANO kandiduje předseda magistrátního výboru pro výchovu a vzdělávání Patrik Nacher. TOP 09 zastupuje bývalý náměstek primátora Václav Novotný. Rozhovor s Václavem Novotným si přečtěte zde. Pražským zastupitelem je rovněž lídr a předseda Zelených Matěj Stropnický, který je na magistrátu také placeným předsedou dopravního výboru.

Dva zastupitele mají v první pětici i Piráti, a to Ondřeje Profanta a lídra pirátů a předsedu zastupitelského klubu Jakuba Michálka. Za sociální demokracii pak kromě Dolínka kandiduje zastupitel a náměstek ministra Lukáš Kaucký.

Na třetí místo kandidátky ODA se dostala zastupitelka Monika Hášová, která do pražského zastupitelstva původně kandidovala za TOP 09. Z té vystoupila a stala se členkou klubu ČSSD. Opustila jej letos právě kvůli kandidatuře za ODA.

Řady zastupitelů-poslanců reprezentuje Marta Semelová (KSČM). Kromě Semelové mají komunisté na kandidátních listinách v první pětce ještě další dva zastupitele. Rozhovor s Martou Semelovou si přečtěte zde.


Zastupitelé Prahy 4 zvolili předsedy a členy výborů

3. června 2019 v 17:54

Když bylo na konci dubna zvoleno nové vedení Prahy 4, volba předsedů a členů zastupitelských výborů byla odložena na další jednání. K tomu došlo dnes.

Místostarosta Prahy 5 Karel Bauer rezignoval, ve funkci ho nahradí Petr Bervid

29. května 2019 ve 20:33

Místostarosta Prahy 5 pro finance Karel Bauer (bezp. za Piráty a SNOP 5) rezignoval ke konci května na svou funkci.

Další články
Nahoru