Dnes Sobota - polojasno 21°C
Zítra Neděle - polojasno 20°C
Sobota 21. 5. 2022
Svátek má Monika
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Jaké plány na podporu seniorů v dalším volebním období mají politické strany?
Někteří senioři se v důchodu starají o hospodářství. Foto: Jan Puci

Jaké plány na podporu seniorů v dalším volebním období mají politické strany?

Volby do Poslanecké sněmovny se konají dnes a zítra. Jak si budou čeští senioři žít po jejich skončení? O tom v úterý debatovali zástupci kandidujících stran a koalic. Konkrétní plány a kroky k podpoře seniorů ale nezazněly.

Pětice zástupců politických stran přijala pozvání na předvolební diskusi pořádanou organizací ŽIVOT 90. Ta chtěla ještě před volbami veřejně otevřít témata zaměřená na potřeby a kvalitu života českých seniorů, kteří tvoří značnou část volební populace. Mezi tématy dominovala problematika sociálního bydlení a zajištění důstojného stáří. Akci moderoval politický komentátor David Klimeš. 

V pražském Divadle U Valšů se u jednoho stolu potkali Olga Richterová (Piráti + STAN), Lenka Kohoutová (SPOLU), Aleš Juchelka (ANO), Hana Aulická-Jírovcová (KSČM) a Vladimír Špidla (ČSSD). Jak by v případě úspěchu ve volbách strany zkvalitnily péči o seniory – to bylo prvním tématem diskuze, kterou moderoval komentátor serveru Aktuálně.cz David Klimeš.

Ten se hostů ptal také na to, jak plánují zajistit seniorům a seniorkám dostupnější bydlení či zpřístupnit kvalitnější zdravotní a sociální péči nebo zapojit je lépe do veřejného a ekonomického života.

‚‚Ke kvalitnímu životu patří i vhodné a dostupné bydlení. Starší lidé mívají specifické fyzické i mentální potřeby, napříkad omezenou hybnost. Bydlení přizpůsobené těmto potřebám je pro seniory a seniorky nezbytností,‘‘ uvádí marketingový manažer Libor Marek pořadatelské organizace ŽIVOT 90.

Otázka bydlení je to, co i v průběhu pandemické situace řeší jejich klienti poměrně často. To byl podle Marka také důvod, proč se rozhodli zástupce politických stran, koalic a hnutí sezvat k jednomu stolu a zjistit, s jakými záměry na podporu seniorů a seniorek jdou do nadcházejících voleb.

Urgenci tématu bydlení seniorů potvrzuje také zpráva o vyloučení z bydlení iniciativy Za bydlení, podle níž seniorské domácnosti představují až pětinu všech domácností dlouhodobě pobývajících na ubytovnách.

Dalším problémem jsou nadměrné náklady na bydlení, kterými je u nás zatíženo 110 až 150 tisíc seniorských domácností, uvádí zpráva. Senioři přitom dávky, na které mají nárok, příliš nečerpají. Může za to stigmatizace sociálních dávek i nízká informovanost. I tom dnes pozvaní politici a političky debatovali.

Moderátor David Klimeš v průběhu debaty hosty opakovaně vyzýval, aby uvedli, jak konkrétně seniory plánují podpořit. Všechny kandidující politické strany, koalice a hnutí totiž tento obecný záměr ve svých volebních programech deklarují.

Přesto během předvolební debaty konkrétní odpovědi a plány nezazněly od žádného z řečníků a zůstalo se u obecných frází jako nutnost přijmout zákon o sociálním bydlení a posílit roli obcí. Větší shoda pozvaných politiků a političek v daných otázkách ovšem nepanovala. Debatující se shodli pouze na změně systému financování sociálních služeb.

Olga Richterová v rámci debaty mj. představila Stříbrný program koalice Pirátů a STAN a plán na navýšení prostředků obcí na zřízení institutu zdravotně-sociálního koordinátora. Aleš Juchelka zmínil záměr ANO na zavedení institutu seniorského ombudsmana.

Lenka Kohoutová z koalice SPOLU zdůraznila potřebu navrátit sociální práci se seniory na obce. Hana Aulická-Jírovcová zmínila jako prioritu KSČM zákon o sociálním bydlení a rychlejší valorizaci důchodů. Vladimír Špidla, který se podílel na programu ČSSD, zmínil potřebu daňové reformy.


Autor: Jan Puci

Praha 5 nejvíce peněz investovala do školství

9. května 2022 v 11:10

Přes 280 milionů korun investovala v loňském roce Praha 5. Velká část peněz šla do snížení energetické náročnosti budov. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který minulý týden předložil zastupitelům městské části radní pro finance Jan Kavalírek (TOP 09). 

Praha 4 zveřejnila program 20. zasedání zastupitelů

9. května 2022 v 10:44

V tomto volebním období 20. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční v úterý 10. května  od 12 hodin v zasedacím sále č. 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500). O návrhu programu informoval mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Praha 5 požaduje zřízení koordinátora dopravních staveb

2. května 2022 v 17:51

Oprava Barrandovského mostu zásadně omezí dopravu v páté městské části, především pak v lokalitě Smíchova a jeho širšího okolí. Podle vedení Prahy 5 metropole nedostatečně komunikuje s městskými částmi, kterých se rozsáhlé dopravní stavby bezprostředně dotýkají. Informovala o tom mluvčí smíchovské...

Další články
Nahoru