Dnes Neděle - jasno 0°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 3°C
Neděle 29. 1. 2023
Svátek má Zdislava
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Jaké plány na podporu seniorů v dalším volebním období mají politické strany?
Někteří senioři se v důchodu starají o hospodářství. Foto: Jan Puci

Jaké plány na podporu seniorů v dalším volebním období mají politické strany?

Volby do Poslanecké sněmovny se konají dnes a zítra. Jak si budou čeští senioři žít po jejich skončení? O tom v úterý debatovali zástupci kandidujících stran a koalic. Konkrétní plány a kroky k podpoře seniorů ale nezazněly.

Pětice zástupců politických stran přijala pozvání na předvolební diskusi pořádanou organizací ŽIVOT 90. Ta chtěla ještě před volbami veřejně otevřít témata zaměřená na potřeby a kvalitu života českých seniorů, kteří tvoří značnou část volební populace. Mezi tématy dominovala problematika sociálního bydlení a zajištění důstojného stáří. Akci moderoval politický komentátor David Klimeš. 

V pražském Divadle U Valšů se u jednoho stolu potkali Olga Richterová (Piráti + STAN), Lenka Kohoutová (SPOLU), Aleš Juchelka (ANO), Hana Aulická-Jírovcová (KSČM) a Vladimír Špidla (ČSSD). Jak by v případě úspěchu ve volbách strany zkvalitnily péči o seniory – to bylo prvním tématem diskuze, kterou moderoval komentátor serveru Aktuálně.cz David Klimeš.

Ten se hostů ptal také na to, jak plánují zajistit seniorům a seniorkám dostupnější bydlení či zpřístupnit kvalitnější zdravotní a sociální péči nebo zapojit je lépe do veřejného a ekonomického života.

‚‚Ke kvalitnímu životu patří i vhodné a dostupné bydlení. Starší lidé mívají specifické fyzické i mentální potřeby, napříkad omezenou hybnost. Bydlení přizpůsobené těmto potřebám je pro seniory a seniorky nezbytností,‘‘ uvádí marketingový manažer Libor Marek pořadatelské organizace ŽIVOT 90.

Otázka bydlení je to, co i v průběhu pandemické situace řeší jejich klienti poměrně často. To byl podle Marka také důvod, proč se rozhodli zástupce politických stran, koalic a hnutí sezvat k jednomu stolu a zjistit, s jakými záměry na podporu seniorů a seniorek jdou do nadcházejících voleb.

Urgenci tématu bydlení seniorů potvrzuje také zpráva o vyloučení z bydlení iniciativy Za bydlení, podle níž seniorské domácnosti představují až pětinu všech domácností dlouhodobě pobývajících na ubytovnách.

Dalším problémem jsou nadměrné náklady na bydlení, kterými je u nás zatíženo 110 až 150 tisíc seniorských domácností, uvádí zpráva. Senioři přitom dávky, na které mají nárok, příliš nečerpají. Může za to stigmatizace sociálních dávek i nízká informovanost. I tom dnes pozvaní politici a političky debatovali.

Moderátor David Klimeš v průběhu debaty hosty opakovaně vyzýval, aby uvedli, jak konkrétně seniory plánují podpořit. Všechny kandidující politické strany, koalice a hnutí totiž tento obecný záměr ve svých volebních programech deklarují.

Přesto během předvolební debaty konkrétní odpovědi a plány nezazněly od žádného z řečníků a zůstalo se u obecných frází jako nutnost přijmout zákon o sociálním bydlení a posílit roli obcí. Větší shoda pozvaných politiků a političek v daných otázkách ovšem nepanovala. Debatující se shodli pouze na změně systému financování sociálních služeb.

Olga Richterová v rámci debaty mj. představila Stříbrný program koalice Pirátů a STAN a plán na navýšení prostředků obcí na zřízení institutu zdravotně-sociálního koordinátora. Aleš Juchelka zmínil záměr ANO na zavedení institutu seniorského ombudsmana.

Lenka Kohoutová z koalice SPOLU zdůraznila potřebu navrátit sociální práci se seniory na obce. Hana Aulická-Jírovcová zmínila jako prioritu KSČM zákon o sociálním bydlení a rychlejší valorizaci důchodů. Vladimír Špidla, který se podílel na programu ČSSD, zmínil potřebu daňové reformy.


Autor: Jan Puci

Konference přilákala do Sněmovny klíčové aktéry vzdělávání

24. ledna 2023 v 15:14

Pedagogický leadership byl hlavním tématem konference, kterou ve spolupráci s organizací Učitel naživo a redakcí Řízení školy pořádala poslankyně Renáta Zajíčková (ODS). Dvanáct vybraných hostů přineslo v diskuzních panelech svůj úhel pohledu na toto aktuální téma – od leadershipu jako inovace ve...

Další články
Nahoru