Dnes Sobota - jasno 26°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 25°C
Sobota 13. 8. 2022
Svátek má Alena
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Jaké plány na podporu seniorů v dalším volebním období mají politické strany?
Někteří senioři se v důchodu starají o hospodářství. Foto: Jan Puci

Jaké plány na podporu seniorů v dalším volebním období mají politické strany?

Volby do Poslanecké sněmovny se konají dnes a zítra. Jak si budou čeští senioři žít po jejich skončení? O tom v úterý debatovali zástupci kandidujících stran a koalic. Konkrétní plány a kroky k podpoře seniorů ale nezazněly.

Pětice zástupců politických stran přijala pozvání na předvolební diskusi pořádanou organizací ŽIVOT 90. Ta chtěla ještě před volbami veřejně otevřít témata zaměřená na potřeby a kvalitu života českých seniorů, kteří tvoří značnou část volební populace. Mezi tématy dominovala problematika sociálního bydlení a zajištění důstojného stáří. Akci moderoval politický komentátor David Klimeš. 

V pražském Divadle U Valšů se u jednoho stolu potkali Olga Richterová (Piráti + STAN), Lenka Kohoutová (SPOLU), Aleš Juchelka (ANO), Hana Aulická-Jírovcová (KSČM) a Vladimír Špidla (ČSSD). Jak by v případě úspěchu ve volbách strany zkvalitnily péči o seniory – to bylo prvním tématem diskuze, kterou moderoval komentátor serveru Aktuálně.cz David Klimeš.

Ten se hostů ptal také na to, jak plánují zajistit seniorům a seniorkám dostupnější bydlení či zpřístupnit kvalitnější zdravotní a sociální péči nebo zapojit je lépe do veřejného a ekonomického života.

‚‚Ke kvalitnímu životu patří i vhodné a dostupné bydlení. Starší lidé mívají specifické fyzické i mentální potřeby, napříkad omezenou hybnost. Bydlení přizpůsobené těmto potřebám je pro seniory a seniorky nezbytností,‘‘ uvádí marketingový manažer Libor Marek pořadatelské organizace ŽIVOT 90.

Otázka bydlení je to, co i v průběhu pandemické situace řeší jejich klienti poměrně často. To byl podle Marka také důvod, proč se rozhodli zástupce politických stran, koalic a hnutí sezvat k jednomu stolu a zjistit, s jakými záměry na podporu seniorů a seniorek jdou do nadcházejících voleb.

Urgenci tématu bydlení seniorů potvrzuje také zpráva o vyloučení z bydlení iniciativy Za bydlení, podle níž seniorské domácnosti představují až pětinu všech domácností dlouhodobě pobývajících na ubytovnách.

Dalším problémem jsou nadměrné náklady na bydlení, kterými je u nás zatíženo 110 až 150 tisíc seniorských domácností, uvádí zpráva. Senioři přitom dávky, na které mají nárok, příliš nečerpají. Může za to stigmatizace sociálních dávek i nízká informovanost. I tom dnes pozvaní politici a političky debatovali.

Moderátor David Klimeš v průběhu debaty hosty opakovaně vyzýval, aby uvedli, jak konkrétně seniory plánují podpořit. Všechny kandidující politické strany, koalice a hnutí totiž tento obecný záměr ve svých volebních programech deklarují.

Přesto během předvolební debaty konkrétní odpovědi a plány nezazněly od žádného z řečníků a zůstalo se u obecných frází jako nutnost přijmout zákon o sociálním bydlení a posílit roli obcí. Větší shoda pozvaných politiků a političek v daných otázkách ovšem nepanovala. Debatující se shodli pouze na změně systému financování sociálních služeb.

Olga Richterová v rámci debaty mj. představila Stříbrný program koalice Pirátů a STAN a plán na navýšení prostředků obcí na zřízení institutu zdravotně-sociálního koordinátora. Aleš Juchelka zmínil záměr ANO na zavedení institutu seniorského ombudsmana.

Lenka Kohoutová z koalice SPOLU zdůraznila potřebu navrátit sociální práci se seniory na obce. Hana Aulická-Jírovcová zmínila jako prioritu KSČM zákon o sociálním bydlení a rychlejší valorizaci důchodů. Vladimír Špidla, který se podílel na programu ČSSD, zmínil potřebu daňové reformy.


Autor: Jan Puci

Praha 5 odsouhlasila Strukturální plán, pomůže s rozvojem území

21. července 2022 v 09:27

Zastupitelstvo městské části projednalo a odsouhlasilo Strukturální plán MČ Praha 5. Ten má určovat rámec rozvoje území a být podkladem pro rozhodování samosprávy k jednotlivým stavebním záměrům na území městské části.  

Zastupitelé Prahy 5 schválili připomínky k návrhu Metropolitního plánu

6. července 2022 ve 14:03

Zastupitelé Prahy 5 na konci června po rozsáhlé diskusi schválili připomínky k návrhu Metropolitního plánu hl. m. Prahy pro veřejné jednání. Informovala o tom mluvčí městské části Lenka Abessi.

Praha 5 snížila počet zastupitelů, po volbách jich bude 41

3. července 2022 ve 14:19

Zastupitelé páté městské části tento týden schválili počet členů Zastupitelstva MČ Prahy 5 pro volební období 2022 až 2026. Bude jich 41, v tomto období jich je 43. Volby se budou konat 23. a 24. září.  

Bývalého primátorova náměstka Hlubučka vyloučili zastupitelé Spojených sil pro Prahu z klubu

27. června 2022 v 16:26

Zastupitelé Spojených sil pro Prahu (TOP 09 + STAN) na svém dnešním jednání vyloučili z klubu bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (dříve STAN).

Další články
Nahoru