dnes
Sobota - polojasno
3°C
zítra
Neděle - zatazeno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Jaké kosmetické zákroky podstupují pražští muži a proč? Dělají to hlavně pro sebe, říká primářka
Primářka Ústavu lékařství a kosmetiky MUDr. Miroslava Pelechová. Foto: archiv

Jaké kosmetické zákroky podstupují pražští muži a proč? Dělají to hlavně pro sebe, říká primářka

Podle primářky Ústavu lékařství a kosmetiky Miroslavy Pelechové považují muži svůj vzhled za důležitý. Jedním z důkazů je podle ní rostoucí počet klientů, kteří postupují kosmetické zákroky. „Dlouho tady ze socialismu přežívalo, že muž o sebe nemusí dbát. To už naštěstí neplatí," řekla. Se serverem Pražský patriot si povídala nejen o zákrocích vykonávaných na mužích a ženách, ale také o pražském ústavu, ve kterém je primářkou a o jejím vztahu k metropoli. Prozradila, kde čerpá inspiraci pro novinky a inovace, které jsou pro ni typické. 

primářka MUDr. Miroslava Pelechová

Studovala SPŠ jaderné techniky, je absolventka I. lékařské fakulty University Karlovy v Praze.

Má atestaci I. stupně v oboru dermatovenerologie a specializační nástavbovou atestaci v oboru estetické dermatologie.

Věnuje se péči o vzhled, zdraví a krásu.

Je primářkou Ústavu lékařství a kosmetiky.

www.ulk.cz

Pečují české ženy dostatečně o svůj vzhled a zdraví?
Rozhodně ano. Myslím, že se opravdu snaží věnovat se péči o vzhled tak nejvíce, jak jim čas a materiální podmínky umožňují.

Jaké jsou nyní nejžádanější zákroky?
Jednoznačně to je resurfacing frakčním laserem, který perfektně zpevní kůži a kontury obličeje, vyhladí ji a barevně sjednotí. Současně není časově náročný na hojení a je i cenově přístupný. Dále patří k evergreenům aplikace implantačních materiálů do vrásek. Třetí nejžádanější je omezení mimických vrásek aplikací botulotoxinu typu A. My vždy dbáme, aby se pouze omezily mimické zlozvyky, ale nepřipravíme klienta o běžnou mimiku, takže nemusí mít obavy, že bude mít obličej jako nehybnou masku.

Co je dalším hitem?
Určitě mikrojehličková frakční radiofrekvence. Výrazně prohřeje dermis (vrstva kůže, která se skládá z pojivové tkáně a chrání tělo před poškozením, pozn. aut.). Tím se vazivové struktury vypnou a regenerují. Kůže se vyhladí, póry stáhnou a rekonvalescence je velmi krátká. Trvá jen den až dva.

A nač byste ráda zaměřila pozornost klientek?
Na dobrou volbu ošetřujícího specialisty v oblasti estetické medicíny. Je potřeba společně a dopodrobna probrat nejen současné aktuální ošetření, ale i perspektivy, které v horizontu roků obě strany vidí. Současně by měli zvážit, zda mají podobné vidění toho, co je atraktivní a hezké, potom jejich společné úsilí pravděpodobně má šanci přinést oběma stranám radost a spokojenost.

kosmetika-zakrok-nahled Mnoho žen spoléhá na zázraky…
Ani v estetice není nic zadarmo. Vše je výsledkem systematické, plánované a trvalé péče. Pokud budu volit tuto cestu, dosáhnu maxima efektu bez nárazových a uspěchaných akcí, náročných časově i finančně. Je dobré se při konzultaci poradit se specialistou. Utvořit si představu o možnostech a z nich zvolit cestu, která bude každému osobně vyhovovat nejen časově, ale i finančně.

Muži to dělají pro sebe

Považují muži svůj vzhled za důležitý?
Myslím, že ano. Je to vidět na rostoucím počtu mužských klientů, se kterými se dobře pracuje. Zatímco před dvaceti lety tvořila pánská klientela nejvýš pět procent, teď jich je třetina. Dospěla generace, která vyrostla po roce 1989. Současným top manažerům bylo tehdy patnáct, nyní pětatřicet let. Vědí, že je důležité dobře vypadat. Dlouho tady ze socialismu přežívalo, že muž o sebe nemusí dbát. Bylo to považováno za zženštělé, i pánská vůně byla buržoazní přežitek.

Mají muži ke zkrášlovacím a omlazovacím procedurám jiný přístup než ženy?
Ano, protože přesně vědí, co chtějí. Jsou informovaní z internetu a je s nimi rychlá domluva. Zpravidla chtějí vyřešit konkrétní problém. Třeba potivost, protože mají v práci košili a při stresovém jednání to je vidět. Ke slovu často přicházejí epilační lasery na podpaží, hruď, šíje, záda. Když sportují nebo chodí do posilovny, není jim příjemné ochlupení a laser jim přijde praktičtější než neustálé holení. Zatímco ženy většinou podstupují zkrášlovací a omlazovací procedury, aby se někomu líbily, muži to dělají pro sebe, aby se dobře cítili a byli sami se sebou spokojení.

Jste primářkou Ústavu lékařství a kosmetiky. Čím je toto zařízení v Praze ojedinělé?
Jednoznačně historií. Vzniklo v roce 1958 a v té době bylo jediným svého druhu v rámci státu východního bloku. Zde začínali a procházeli všichni, které zajímala plastika a estetika v rámci medicíny, protože srovnatelné možnosti jinde neexistovaly. Veškeré dostupné novinky jsme se snažili alespoň poznat a samozřejmě ty nejlepší v praxi použít a je tomu tak i do dnešní doby.

Za zahraniční vozí novinky

kosmetika-zakrok1-nahled Čím se vaše pracoviště dnes zabývá a v čem může být nápomocno právě ženám, které zápasí s časem a povinnostmi?
Naše pracoviště má špičkové technické, materiální i personální vybavení, a to v celosvětovém měřítku. Pomáhá co nejefektněji moderními a přírodními metodami regeneraci pleti celého těla. Pacientka tak může omezit domácí péči na minimum a přitom dosáhne pěkného efektu a atraktivního svěžího vzhledu.

Studovala jste SPŠ jaderné techniky, kde je pojítko mezi jadernou technikou a péčí o pokožku na profesionální úrovni?
Pojítkem byl sám život. Matematika a fyzika mě šla a bavila mě. Průmyslovka se ukázala jako naprosto výjimečná škola a současně o ní neměla zájem děvčata a tak mě přijali. Učilo mě plno nesmírně chytrých pedagogů, kteří v době politických čistek přišli o práci. Medicína byla vysoká škola, která měla nultý ročník.Tak jsem pracovala jako pomocná síla – uklizečka a nakonec jsem se štěstím začala studovat vysokou školu a to Fakultu všeobecného lékařství UK.

Často cestujete do zahraničí. Vozíte zpět nějaké novinky a léčebné postupy?
Ano, vozím. Kongresy v zahraničí představují gigantické penzum novinek v oblasti materiálů, aplikačních technik atd. Ráda se vším novým seznámím, vyzkouším vše v reálu, a ty, u kterých se potkává cena s kvalitou, pak uvedeme do naší nabídky ošetření.

Jaký máte vztah k naší metropoli?
Cítím se jako pražská patriotka a mám tohle město moc ráda. Pro mě má a vždy bude mít magické kouzlo. Metropole je skvostně rozčleněná, má laskavou a poezií dýchající atmosféru. Každý tu může najit něco pro sebe, přesně podle své nálady. Nechtěla bych žít jinde.

Laskavost rozsvítí běžný den

Při své práci musíte být i dobrý psycholog. Stává se vám často, že se lidé svěřují?
To samozřejmě zažívá většina lékařů, protože je třeba probrat celkovou anamnézu a tak musíme společně projít životem pacienta. Naší zásadní výhodou je, že na popovídání s klientem máme dost času a tím pohodu bez stresu.

Vy sama jste přímo nabitá energií, kde ji čerpáte?
Mám ráda svoji práci, těším se do ní a ráda se pořád učím nové věci. Říkám si, díky za každé nové ráno a den, který mohu aktivně prožít zdravá. Užívám si drobné radosti, nepovažuji je za samozřejmost a jsem za ně vděčná.

Ráda se smějete. Věříte v léčivou moc smíchu?
Věřím, že pozitivní myšlení a laskavost pomáhají rozsvítit a zpříjemnit běžný den. Schopnost zasmát se i vlastním omylům a chybám odlehčí stres, pomůže překlenout krizové situace a najít nejlepší řešení problémů.


Autor: Renata Rákosová

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Další články
Nahoru