Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Zítra Pátek - prehanky-dest 11°C
Pátek 7. 5. 2021
Svátek má Stanislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Jaké byly prohřešky prodejců vánočních kaprů v Praze? Přeplnění kádí nebo málo kyslíku pro ryby
Prodej kaprů je před vánočními svátky kontrolován každoročně. Foto: SVS ČR

Jaké byly prohřešky prodejců vánočních kaprů v Praze? Přeplnění kádí nebo málo kyslíku pro ryby

Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) v závěru loňského roku při tradičních kontrolách prodeje vánočních kaprů zkontrolovali více než 830 prodejních míst v celé České republice, pochybení zjistili u necelých dvou procent z nich. V Praze proběhlo osm desítek kontrol, procento pochybení zde bylo vyšší. 

Celkem bylo v celé zemi provedeno 833 kontrol stánků s rybami. Alespoň jednu závadu veterinární inspektoři zjistili v patnácti případech. Celkový počet závad dosáhl 25, což je ve srovnání s rokem 2019 pokles na méně než třetinu. V rámci jedné kontroly může být zjištěno více závad.

„Pozitivní skutečností je, že se podíl kontrol se závadou oproti předchozím letům snížil. V roce 2019 činil čtyři, v roce 2018 tři procenta,“ uvedl ředitel ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Mezi nejčastější porušení legislativy patřily různé prohřešky proti hygieně a nenahlášení prodejního místa veterinářům. V několika případech bylo zjištěno porušení zásad welfare zvířat a také nedostatky v dokumentaci o původu kaprů. Prodejci letos předem nahlásili, že budou kapry prodávat na více než 2600 místech Česku.

V Praze byla ve srovnání se zbytkem republiky situace horší, i když oproti předchozím rokům se situace zlepšila i zde. Loni před Vánoci se na území hlavního města uskutečnilo 83 kontrol. Dvě akce byly nevyhovující a identifikovaly čtyři pochybení, což představuje 2,4 procenta. V hlavním městě nahlásili prodejci 215 míst.

Celou řadu pochybení našli veterinární inspektoři například při kontrole stánku s kapry v Karlíně. Kromě silně znečištěného pracovního místa a nedostatečného vybavení stánku hygienickými prostředky neměly osoby prodávající kapry průkazy pracovníků v potravinářství. Na stánku nebyly nádoby na schraňování odpadu vznikajícího při kuchání ryb. Stánek nebyl vybaven desinfekcí na ruce a obsluhující personál neměl zakrytá ústa a nos rouškou ani respirátorem.

„Prodejcům, kteří porušili legislativu, bude uložena pokuta. V případech, kdy jsme zjistili týrání zvířat, bude předán podnět místně příslušné obci s rozšířenou působností. Na problémové prodejce se navíc přednostně zaměříme při kontrolách v příštím roce,“ sdělil Semerád.

V roce 2019 se v Praze zkontrolovalo 111 prodejních míst vánočních kaprů z 235 celkově hlášených. Závady byly zjištěny při čtyřech kontrolách, což představuje 3,6 procenta.  

Ve dvou případech došlo k nedostatečnému okysličení vody a zajištění odtoku odpadní vody, v jednom případě se zjistilo přeplnění kádí a v jednom případě bylo řešeno neohlášení prodeje.


PVK mají rychlejší a přesnější přehled o kvalitě vody

5. května 2021 ve 20:59

Kvalita pitné vody je pro Pražské vodovody a kanalizace naprostou prioritou. Vzhledem k nutnosti rychlé a spolehlivé detekce kontaminantů vod, PVK ve své akreditované laboratoři zavedly nové moderní metody analýzy vody.

Diskuze: Dostupné rodinné bydlení v Praze 8

5. května 2021 ve 20:06

Praha 8 eviduje více než 100 000 stálých obyvatel a nadále se rozvíjí. Jak vytvořit dobré podmínky pro život celých rodin? Jak jim nabídnout finančně dostupné a kvalitní bydlení a vybavenost? Kam se má ubírat bytová výstavba? Jaké možnosti má samospráva a jaké nástroje má...

Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Radnice pomůže živnostníkům a podnikatelům, mohou inzerovat zdarma

5. května 2021 v 18:18

Praha 15 chce prostřednictvím bezplatné řádkové inzerce podpořit firmy, podnikatele a živnostníky se sídlem, provozovnou či poskytováním služeb v patnácté městské části.

PinCity Prahy 4 je modernější

5. května 2021 v 10:06

Praha 4 se koncem roku připojila k městům a obcím, které platformu PinCity provozují. Platforma umožňuje obyvatelům prostřednictvím jednoduchého grafického rozhraní lokalizovat a navrhnout si svůj vlastní projekt, který mohou ostatní lidé komentovat a hodnotit, a dát tak radnici najevo, co a kde...

Praha 15: Podávejte projekty do participativního rozpočtu

4. května 2021 ve 13:53

Do 19. května je možné podávat své návrhy do participativního rozpočtu Prahy 15. V rámci této výzvy jsou přijímány návrhy na investiční projekty určené na úpravu veřejně přístupného prostranství na území Prahy 15 – Hostivaře nebo Horních Měcholup na pozemcích svěřených městské části...

Další články
Nahoru