dnes
Neděle - prehanky-snih
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih
0°C
Na předvídání koalic v Praze je brzy, shodují se odborníci.  Zamíchají kartami regionální sdružení?
Do pražského zastupitelstva, které jedná v budově na Mariánském náměstí, bude v podzimních volbách tlačenice. Foto: Archiv MHMP

Na předvídání koalic v Praze je brzy, shodují se odborníci. Zamíchají kartami regionální sdružení?

Jaké koalice vzniknou po volbách do pražského magistrátu? Zatím to podle politologů a sociologa nejde moc odhadnout. Navrch bude mít zřejmě tradičně pravice, v Praze však i v minulosti vznikaly koalice ideologicky nesourodé. Takže opět může dojít k překvapení. Anebo mohou kartami zamíchat i regionální sdružení?

Podle analýzy společnosti Herzmann, která byla zveřejněna v červnu, by v říjnových volbách do pražského zastupitelstva mohla zvítězit TOP 09 se ziskem 19,9 % hlasů. Na druhém místě by mohla skončit koalice Zelení, lidovci a Starostové se ziskem 17 %, třetí ANO s 15,5 %. Do zastupitelstva by se ještě mohli dostat sociální demokraté s přibližně 12 %, ODS s 10,4 %, KSČM se 7,4 % a Svobodní s 5,4 %. Těsně by se nedostali Piráti.

Je možné na základě této analýzy předpovědět, jaká koalice by na velké pražské radnici mohla po volbách, které se uskuteční 10. a 11. října, vzniknout? „Zatím se to nedá vůbec odhadnout. Průzkumy totiž v tuto chvíli neodpovídají tomu, co se ve volbách doopravdy stane. Období mezi červnem a podzimem je dlouhé. Záležet bude na tom, koho jednotlivé bloky skutečně postaví do čela svých kandidátek. Třeba v případě ANO to zatím nevíme,“ uvedl pro server Pražský patriot politolog Jiří Pehe.

Ve všech blocích se vede vnitřní boj, vše je nejisté!

Vše bude podle něj záležet na politickém vývoji. I na tom, co se bude dít na centrální úrovni – do jaké míry se vládní strany (tedy ČSSD, ANO a KDU-ČSL) něčím zprofanují, nebo zda naopak bude vláda populární. „Je to velmi nejisté. Navíc, ve všech stranách a volebních blocích sledujeme nějaký vnitřní vývoj. Třeba dění kolem kandidáta TOP 09 pana Hudečka je zatím trochu zašmodrchané,“ řekl.

Pokud by se v čele umístily spíše pravicové strany a bloky, zřejmě spolu podle něj nějakým způsobem vytvářet koalice mohou. „TOP 09 by zřejmě neměla problém vytvořit koalici s lidovci a asi ani s ANO. Je to ale čirá spekulace,“ řekl.

Vacek: Předvídat lze jen to, že navrch bude mít pravice

Také podle sociologa Lubomír Vacka je zatím předčasné odhadovat. „Nevíme, jak se strany zachovají. Babišovci mají zatím především lidi pro svou podporu, ale nikoli do funkcí. Každý týden přinese nové věci. I my, v Klubu společenských věd, teprve dáváme dohromady výstupy,“ uvedl pro Pražský patriot.

Zatím lze podle něj předpovídat pouze to, že v Praze i nadále bude mít navrch pravice. „Jde o to, do jaké míry se na letošních volbách ´podepíše´ ODS, která má problémy. Nejspíš tedy budou ve hře TOP 09 a ANO. Jde ale o to, jak se shodnou, nebo neshodnou. V celostátní politice se zatím moc neshodují. Takže opravdu těžko předvídat,“ dodal.

Dojde k překvapení? Minule šla ideologie stranou!

Navíc: v Praze není vyloučeno, že dojde k překvapení. V roce 2010 zvítězila ve volbách na magistrát TOP 09, jejíž kandidátku vedl bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma, a přesto byla nejprve ustavena koalice ODS a ČSSD (posléze ODS a TOP 09, a nyní jednobarevná vláda TOP 09 za podpory ČSSD).

Na to upozorňuje i Pehe. „Z minulosti víme, že koalice na pražském magistrátu vznikaly velmi účelově, často se neřídily ideologickými preferencemi. Skládalo se to tak, kdo koho zná, kdo s kým kdy spolupracoval. Může se tedy i stát, že třeba vyhraje TOP 09, která vede v průzkumech, a pak si za koaličního partnera může vybrat ČSSD, protože si s ní rozumí nebo nějakým způsobem spolupracuje. Opravdu lze těžko předpokládat, jak se to bude vyvíjet,“ řekl.

Kartami mohou zamíchat nestranická sdružení

Přestože v Praze se volí hodně stranicky, podle politoložky Vladimíry Dvořákové, které nynější průzkumy připadají předčasné, mohou i v metropoli do hry „promluvit“ nestranická regionální uskupení.

V metropoli bude kandidovat například hnutí Pro Prahu. „Šanci mají zejména v městských částech, ale zamíchat s kartami mohou i při volbách do magistrátu,“ uvedla. Podle ní mohou změnit celkové poměry sil.

„Volby do magistrátu a do městských částí jsou souběžně, takže se to může prolínat. Odhadovat víc půjde ale spíš tak někdy v září. Před prázdninami je to moc brzy, některá seskupení se teprve ustavila, začínají dávat dohromady program a budou mít tendenci oslovovat širší okruhy voličů,“ dodala.

Pehe: Regionální sdružení mohou spíš něco vyvažovat

Podle Peheho je pravděpodobnější, že tato sdružení, pokud překročí pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup na velké pražské zastupitelstvo, získají minimum zastupitelů. „Takže mohou něco vyvažovat, nebo budou jazýčkem na vahách, ale v Praze se tradičně na předních místech umisťují politické strany,“ řekl.

„Komunální volby v Praze v podstatě nejsou komunálními, ale regionálními, volbami. Praha je velká a zdejší volby nějakým způsobem kopírují celostátní volby – v tom směru, že se na prvních místech umísťují politické strany, nikoli různá sdružení, jako v menších městech,“ uzavřel. Vše je tedy zatím hodně ve hvězdách.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru