dnes
Neděle - mlha
0°C
zítra
Pondělí - zatazeno
4°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
6°C
Jaká dámská obuv je ta nejškodlivější? Ženy se bouří proti diktátu lodiček
Ilustrační foto: archiv

Jaká dámská obuv je ta nejškodlivější? Ženy se bouří proti diktátu lodiček

Podle nejnovějších údajů nosí každá druhá žena pravidelně boty na vysokém podpatku. Přitom pokud je podpatek vyšší než 4 centimetry, hrozí podle ortopedů jeho nositelce nepříjemné zdravotní problémy. Co všechno může každodenní chození na vysokých lodičkách a v kozačkách s úzkou špičkou přivodit vašim nohám a jaké další typy bot byste ze svého botníku rozhodně neměla brát příliš často?

O tom, že boty na podpatku dodají každému outfitu potřebný šmrnc, se nemusíme příliš rozepisovat.  Bohužel s krásnými lodičkami se pojí také pravdivé rčení: „Pro krásu se musí trpět“. To, že se vám postava opticky prodlouží a vypadáte štíhleji a elegantněji, s sebou přináší daň v podobě bolesti hlavy, zad, kolen, lýtek i chodidel. Nepřiměřeně zvýšená pata totiž těžiště těla posouvá dopředu, čímž snižuje stabilitu, a to vede k jedinému – několik hodin v této pro tělo nepřirozené poloze vám přivodí řadu nepříjemností. Úplně nejhorší jsou lodičky s úzkou špičkou. Ty můžou být dokonce původcem patní ostruhy či deformovaných prstů. Ve špičce stlačené prsty, které nemají dostatek místa, způsobily mnoha ženám až vbočení kloubů u palců, takzvané halluxy.

Tým odborníků ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze ve své nedávné studii uvedl, že by výška podpatku dámské obuvi neměla přesahovat 4 centimetry. Dlouhodobé nošení vyšších podpatků negativně působí na správné držení těla, zkracují se lýtkové svaly a Achillova šlacha, vážně škodí kolenům, kotníkům i krční páteři.

Při koupi lodiček proto dbejte na to, aby podpatek nebyl příliš tenký a jeho výška nepřesahovala doporučované 4 centimetry. Pokud nejste Carrie Bradshaw ze Sexu ve městě, snadno by se vám totiž mohlo stát, že si kotník vinou špatné stability zvrtnete.

Není se co divit, že se řada žen začíná bouřit proti diktátu zaměstnavatelů, kteří požadují, aby do práce nosily lodičky na vysokých podpatcích. Například v Kanadě a na Filipínách již firmy nesmí ženám určovat, co si v pracovní době obují. Bohužel ne ve všech zemích jsou v tomto směru pokrokoví.

Například v Japonsku šokoval ministr zdravotnictví svým názorem, že podpatky jsou v některých typech zaměstnání žádoucí a zcela nezbytné. Zvláště u člověka na takovém postu je takové prohlášení přinejmenším zarážející.

Až příště obujete lodičky, zkuste zmírnit jejich dopad použitím ortopedické vložky. Mnoho odborníků doporučuje vložky od americké firmy Aetrex, které se dají použít i do těsné společenské obuvi nebo vysokých kozaček. Ty můžete zakoupit ve specializovaných obchodech Chodím zdravě, kde vám navíc vyškolený personál udělá i detailní digitální diagnostiku vašeho chodidla a určí, zda nemáte například plochou klenbu. Podle toho vám pak doporučí vhodnou ortopedickou vložku přesně pro vás.

Zlo pro vaše nohy – boty s plochou podrážkou

Pokud vás napadlo, že pro své nohy uděláte nejlépe, když budete nosit boty bez podpatků, tedy roztomilé balerínky nebo nízké polobotky, budeme vás muset zklamat. Ani tato obuv, ve které to tak slušelo herečce Audrey Hepburn, není to pravé ořechové. Zvláště na tvrdém povrchu vám mohou přivodit řadu zdravotních komplikací. 

„Na těchto botách je nejhorší plochá, nízká podrážka. Jako velký problém vidím i to, že mají často tvrdou stélku, takže jejich dlouhodobé nošení může způsobit kuří oka, špatné držení těla a zborcení klenby, která v mnoha případech povede až k plochým nohám,“ varuje primářka Rehabilitační a fyzikální medicíny z Městské nemocnice Ostrava MUDr. Jana Vlčková, Ph.D., která ještě dodává, že kromě bolesti zad a kolen může pravidelné používání těchto zdánlivě pohodlných bot vést až ke vzniku artrózy. Pokud přesto polobotky ze svého botníku nechcete vyloučit, pořiďte si do nich speciální ortopedickou vložku.

Ve výčtu nevhodných bot nemůžeme opomenout ani žabky – jedno z nejoblíbenějších obutí na léto, které si již řada lidí zamilovala natolik, že je nosí denně jako domácí obuv. V případě, že si žabky berete pouze na dovolenou cestou na pláž, nemělo by to vašim nohám způsobit výrazný problém. Pokud si ale bez nich letní dny nedokážete představit, nebo je dokonce používáte doma celoročně, přinášíme varování fyzioterapeutky Centra pohybové terapie Mgr. Venduly Vrbové: „Na žabkách je nejhorší jejich nedostatečné uchycení na noze. Chodidlo nedrží a klouže po povrchu boty, automaticky tak nutí zatínat a křivit prsty. Noha je špatně podepřená, nestabilní a dochází k deformování klenby,“ podotýká zkušená fyzioterapeutka, jež se ve své ordinaci setkává s pacienty, kteří si pravidelným nošením žabek přivodili chronické bolesti zad a nohou.

I v tomto případě máme jednu radu. Když už se rozhodnete pro nákup sandálek na jeden prst, vybírejte si alespoň ty s vyšší podrážkou a podporou nožní klenby.


Víte, jak správně užívat předepsané léky? Na Karlově náměstí poradí zdarma

20. ledna 2020 ve 12:26

Máte obavy z jejich nežádoucích účinků nebo si nejste jisti, zda je správně kombinujete? Navštivte oddělení klinické farmakologie a farmacie pražské Všeobecné fakultní nemocnice. Novinkou letošního roku je totiž bezplatné lékové poradenství. Stačí se jen dopředu...

Brabon Chief Brabon-Hames Emilie: 8 týdnů k novému já

19. ledna 2020 v 10:52

V knize vám Emilie a Chief, trenéři elitních sportovců, představí stravovací a fitness režim, který pomůže každému odhalit za 8 týdnů své nové já. Chcete být jedním z nich? Pak vám stačí obrovská dávka odhodlání a tato kniha. Najdete v ní vše, co budete v příštích 8 týdnech potřebovat – fitness...

Chřipka si ve Středočeském kraji vyžádala první oběť

18. ledna 2020 ve 20:36

Ve třetím kalendářním týdnu byl ve Středočeském kraji zaznamenán vzestup celkové nemocnosti (akutních respiračních infekcí), a to o 15,3 %. Celková nemocnost činila 1083 onemocnění na 100 000 obyvatel. Nejvyšší nemocnost (ARI) byla hlášena v okrese Mělník, nejnižší v okrese Kladno. Nejvyšší...

Seminářem na téma Buď nejlepší verzí sebe sama provedou biohackeři Pavlína a David

13. ledna 2020 v 10:00

Přijďte si nejen poslechnout, ale také diskutovat o různých metodách biohackingu, které pomáhají nahodit maximální výkon a cítit se nad věcí. Seminářem vás provedou certifikovaní koučové, biohackeři Pavlína a David, kteří mají jednotlivé metody vyzkoušené na...

Další články
Nahoru