Dnes Středa - skorojasno 25°C
Zítra Čtvrtek - jasno 25°C
Středa 27. 9. 2023
Svátek má Jonáš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Jak začít podnikat? Bez nápadu a podnikatelského plánu se neobejdete
ByznysKomerční sdělení
Ilustrační foto: unsplash.com

Jak začít podnikat? Bez nápadu a podnikatelského plánu se neobejdete

Chcete se konečně pustit do vlastního podnikání, stále však váháte? Máme pro vás pár tipů, jak začít a co nejvíc zvýšit pravděpodobnost úspěchu.

Jaké jsou předpoklady úspěšného projektu?

Nebudeme vám nic nalhávat. Úspěšných podnikatelů je minimum. Nápady ani peníze na podnikání nerostou na stromech a většina podnikatelů končí do několika let od založení živnosti. Úspěšné podnikatele spojuje několik vlastností, na které se podíváme později. Teď se podíváme na to, co spojuje úspěšné projekty?

Originální a neotřelý nápad? Nemusíte to zase až tak přehánět

Většina článků a knih o úspěšných podnikatelích mluví o jednom společném: originalitě podnikatelského nápadu. Je tomu ale skutečně tak? Je opravdu nutné přijít na trh s produktem, který otřese světem a naprosto změní zavedené pořádky?

Samozřejmě pokud takový nápad máte, stejně jako prostředky na jeho realizaci, tak je to naprosto skvělé a směle do toho. Ale ani v opačném případě se nemusíte bát neúspěchu.

Chcete nastartovat vlastní e-shop, třeba s kávou? Nebo je vaší vášní akvaristika a chcete začít podnikat v tomto oboru? Ani v jednom případě jistě nebudete první. To však neznamená, že nebudete slavit úspěch.

Stačí přijít s malou změnou oproti konkurenci. Může to být přívětivost e-shopu nebo naprosto dokonalý zákaznický servis.

Buďte originální. Ale rozhodně to s originalitou přehánět nemusíte. Občas i v podnikání méně znamená více.

Předpoklady a vlastnosti úspěšného podnikatele

Podnikatelský nápad (a peníze) však nejsou to jediné, co budete k rozjezdu podnikání potřebovat. Úspěšné podnikatele spojují i klíčové vlastnosti, bez kterých je podnikání výrazně náročnější.

Jedná se například o dostatečnou motivaci, píli a disciplínu. Zvlášť, pokud podnikání rozjíždíte během zaměstnání či dokonce ještě navíc s dětmi. Současně se neobejdete bez dostatku času a kontaktů v oboru.

Ještě, než se do toho pustíte, zeptejte se sami sebe i na to, jak dobře znáte situaci na trhu a jak moc dobře jste obeznámeni s celkovou legislativou jak kolem samotného podnikání, tak přímo v tom oboru, ve kterém budete pracovat.

Dalším důležitým předpokladem úspěchu je podnikatelský plán, ve kterém definujete strategii i finanční stránku vašeho podnikání. Před samotným vstupem do podnikatelského světa byste se měli seznámit s tím, co je a jak funguje cashflow, ale i s dalšími finančními termíny, které vám budoucí práci výrazně usnadní.


Soutěž EY Podnikatel roku 2023 hlavního města Prahy a Středočeského kraje spustila nominační fázi

8. září 2023 v 11:15

Společnost EY pod záštitou primátora hlavního města Prahy Bohuslava Svobody a ve spolupráci s inovační agenturou SIC vyhlásila devatenáctý ročník soutěže o titul EY Podnikatel roku hlavního města Prahy a Středočeského kraje. Celkem osm podnikatelů z těchto dvou regionů se v minulosti stalo...

Fakulta dopravní ČVUT v Praze podepsala nové strategické partnerství se společností SITA

8. září 2023 v 08:22

Ve středu 6. září byla podpisem partnerství mezi společností SITA a Fakultou dopravní ČVUT v Praze obnovena spolupráce zaměřená jak na vzdělávání nových odborníků, tak i na projektové záměry v oblasti letecké dopravy.

Wolt zavádí nonstop provoz, vedle restaurací nabídne i potraviny nebo květiny

29. srpna 2023 v 07:28

Finská technologická společnost Wolt zavádí v hlavním městě nepřetržitou rozvážku z vybraných podniků. Většina pražských zákazníků si tak nyní může objednávat v režimu 24/7 se stejným servisem, na který jsou zvyklí. Zákaznická podpora funguje po celou noc a je připravena pomoct zákazníkům v řádu...

Další články
Nahoru