Dnes Pondělí - jasno 24°C
Zítra Úterý - polojasno 25°C
Pondělí 8. 8. 2022
Svátek má Soběslav
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Knižní tipy

Jak vypadal lockdown ve středověkém pojetí se dozvíte z knihy Vlastimila Vondrušky Ďáblova čísla

Hned několik vražd ve Dvoře Králové bude muset řešit královský písař Jiří Adam z Dobronína v nejnovějším příběhu spisovatele a historika Vlastimila Vondrušky.

dablova-cisla Ďáblova čísla se jmenuje proto, že všechny mordy vypadají jako ďáblovo dílo, neboť jsou označené číslem šelmy 666. A protože jednou z obětí je příslušník rodu Valdštejnů, který vede spory s majitelem vrchlabského panství, musí se tím královský písař zabývat.

Situace je o to složitější, že se radnice snaží téhle okolnosti využít a strhnout na sebe moc ve městě. Zavádí restrikce a nutí měšťany, aby zvýšenou zbožností bojovali proti zlu. Některé z těch, kteří nevěří v působení ďábla, obviní z účasti na satanově díle a chystá okázalé popravy. Jde o závod s časem, kdy již nejde ani tak o spravedlnost, jako o boj s fanatismem a lidskou hloupostí. 

„Pro mne jako autora, a snad i pro čtenáře, mají historické příběhy ten půvab, že mohou pokaždé vytvářet úplně jinou kulisu. Život v minulosti totiž neznal moderní globalizaci, a proto stačí vyjet z Prahy do Podkrkonoší a románově se ocitáme ve světě trochu jiných vztahů, hodnot či pohledů na práci a morálku. Ty rozdíly samozřejmě nebyly velké a vždycky se pohybovaly v hranicích křesťanské víry, ale existovaly. Díky tomu přenesu čtenáře do maloměstského prostředí, v němž ovšem žijí i „malí“ lidé, které ovšem okolnosti vynesou do úředních křesel,“ popisuje Vlastimil Vondruška.

Román se podle názvu týká ďábla, jehož se lidé tehdy báli bez ohledu na to, kde žili. A ta věc byla spíše věcí inkvizice než královských úřadů…

„Obecně máte pravdu, ale musíme si uvědomit, že po husitských válkách u nás inkvizice fakticky přestala existovat a kališníci, byť byli sami ve víře velice nesnášenliví, jakékoli katolické instituce prostě do země nepustili. A to ani tam, kde se víra vyznávala „pod jednou“. Jiří Adam z Dobronína se tak dostává do situace, že musí dokázat světskou podstatu zločinů, aby zabránil zneužití víry. Jak už jsem naznačil, jsou situace, kdy se malost, pokrytectví a faleš začnou vydávat za pravdu, a pak se ve jménu pomatených dogmat dělají neuvěřitelné přehmaty.“

Jaké problémy musí tedy vyšetřovatel řešit?

„Nemohu samozřejmě prozradit podstatu příběhu, takže snad stačí jen naznačit. Fámy, že se ve městě objevil ďábel, se chopí radnice a ve jménu „víry“ začne omezovat svobodu měšťanů a svévolně vykládat Kristovo poselství o milosrdenství a dobru. Snaží se dokonce o jakýsi renesanční „lockdown“, a to jen proto, že zločinec využívá pověr a dokáže zahrát na hloupost konšelů. V takovém případě má jedinec málo šancí se bránit takovému tlaku, za nímž stojí moc. Dobrý román by však měl dávat čtenářům naději, že pravda má smysl a dobro nakonec zvítězí. Proto samozřejmě Jiří Adam z Dobronína ruce do klína nesloží. Ostatně, dobrý detektivní příběh má skončit klasicky – zločinec je odhalen a potrestán,“ vysvětluje autor.

větnové tituly nakladatelství MOBA

Anthony Doerr, Město v oblacích, román

Vlastimil Vondruška, Ďáblova čísla, historická detektivka

Markéta Prášková, Balada o snech

Zdeněk Grmolec, Pod císařským orlem, historický román

Alena Jakoubková, Maminka vaří líp, miláčku, ženský román

Marie Čtyroká, Růžové bludičky, ženský román

Marie Horová, Pro oči nevidím, edice Původní česká detektivka


Autor: puc

Helen Frippová: Bublinky štěstí

6. srpna 2022 v 06:35

Metafora vydala novinku z populární řady biografických románů s názvem Bublinky štěstÍ. Román inspirovaný skutečným příběhem ženy, která vytvořila výjimečnou značku šampaňského Veuve Clicquot.

Barbara Davisová: Poslední měsíční dívka

31. července 2022 v 06:43

Knihu Barbary Davisové vydalo nakladatelství Metafora. Lizzy Moonová po Měsíční farmě nikdy netoužila. Domov, o který pečovalo celých devět generací nadaných léčitelek, opustila před osmi lety, aby se distancovala od neutuchajícího šepotu o podivném dědictví rodiny...

Sestry z vinice, novinka nakladatelství Metafora

30. července 2022 ve 12:52

Kniha JoAnn Rossové Sestry z vinice je další letní novinkou nakladatelství Metafora. Zdědily vinici a s ní i novou rodinu. Odváží se začít znovu?  

Vychází biografie ukrajinského prezidenta z pera válečného zpravodaje

27. července 2022 v 07:01

Volodymyr Zelenskyj se během posledních měsíců stal hrdinou západního světa. Od začátku ruské invaze je symbolem boje proti zlu ve válce Davida a Goliáše. Tato kniha nabízí pohled na netradiční vzestup vrcholného politika, který už dnes vstoupil do dějin.

Vychází Odplata za chamtivost, pokračování série Vražedná Mallorca

20. července 2022 ve 13:42

Druhé pokračování dobrodružných případů vyšetřovatele Toniho Moralese pod názvem Vražedná Mallorca autorky Eleny Bellmar nese název Odplata za chamtivost a přeložil ho z originálu Mördischers Mallorca – Toni Morales und der Lohn der Habiger Tomáš Butala. Vydává...

Nová kniha: Ulicemi Hostivaře a Horních Měcholup

20. července 2022 ve 12:32

Pro všechny milovníky knih a historie připravuje patnáctá městská část ke stému výročí vzniku Velké Prahy novou publikaci mapující všechny ulice v Praze 15. 

Italské léto vypráví příběh tří generací žen

19. července 2022 v 09:34

Americkou bestsellerovou spisovatelku Jennifer Probstovou čeští čtenáři a zejména čtenářky už dobře znají, česky jí vyšlo již několik knih. Její novinka Italské léto vypráví příběh tří generací žen, které se společně vydají na jedinečnou pouť Itálií, aby v ruinách starověkého Říma či ve zvlněných...

Říkejte mi Win cílí na příznivce napětí

5. července 2022 ve 14:55

Na milovníky knižního napětí cílí novinka od klasika tohoto žánru Harlana Cobena nazvaná Říkejte mi Win. Vydává ji nakladatelství Kalibr a hlavním hrdinou příběhu je Windsor Horne Lockwood III., zvaný stručně a krátce Win. Je to psychopat, který však své sklony k násilí zpravidla dokáže držel na...

Vychází další pokračování nejslavnější rodinné ságy Anne Jacobsové

3. července 2022 ve 14:43

Rodinná sága německé autorky Anne Jacobsové Panský dům patří u českých čtenářů a především čtenářek k těm nejpopulárnějším.  Původně byla plánovaná jen jako třídílná, autorka však v loňském roce překvapila své příznivce čtvrtým dílem Panský dům – Návrat a slíbila přidat i páté pokračování. A právě...

První republika – Jak žily hvězdy

26. června 2022 ve 12:02

Z nakladatelství Universum je novinka Blanky Kovaříkové, která potěší všechny milovníky starých časů. V knize První republika – Jak žily hvězdy čtenáři nahlédnou do soukromí filmových a divadelních herců a hereček i dalších výjimečných osobností své doby – režisérů, tanečnic, výtvarníků, lékařů či...

Politický thriller Hillary Clintonové a Louise Pennyové Vláda Teroru

22. června 2022 ve 13:16

Uznávaná spisovatelka Louise Pennyová se jednou zeptala Hillary Clintonové na její působení ve funkci ministryně zahraničí a jaká byla její nejhorší noční můra. Autentický politický thriller Vláda teroru je odpovědí na tuto otázku.

Robert Galbraith: Neklidná krev

19. června 2022 v 08:56

V nakladatelství Kniha Zlín vyšla dlouho očekávaná kniha od Roberta Galbraitha Neklidná krev. Jde o pátý díl bestsellerové série s Cormoranem Strikem a Robin Ellacottovou.

Napínavá severská detektivka Håkana Nessera Šachy pod sopkou právě vychází

12. června 2022 v 15:55

Autor nezaměnitelné severské krimi prózy Håkan Nesser, kterého bitský The Guardian tituluje jako jednoho z nejlepších autorů severského noiru, žije střídavě ve Stockholmu a na Gotlandu.

Knižní novinka Příběh Prahy 14 je o historii i budoucnosti městské části

9. června 2022 ve 21:22

Dosud nepublikované vzpomínky místních pamětníků a stovky fotografií najdete v nové knize o historii, ale i budoucnosti Prahy 14. Knižní novinka se jmenuje Příběh Prahy 14.

Další články
Nahoru