Dnes Pondělí - polojasno 23°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 21°C
Pondělí 23. 5. 2022
Svátek má Vladimír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Jak vypadá Vesnička má středisková dnes? Stále jako ve filmu, jen Otíkova rampa nedopadla dobře

Jak vypadá Vesnička má středisková dnes? Stále jako ve filmu, jen Otíkova rampa nedopadla dobře

Do Křečovic v benešovském okrese můžete přijet po silnici hned z několika směrů. A na každé cestě narazíte na připomínku slavného filmu Vesničko má středisková. Když pojedete po okresce z Neveklova, zhruba dva kilometry před Křečovicemi projíždíte místem, kde ve filmu doktor Skružný kličkuje po silnici a kochá se krásou české krajiny. V moment, kdy ho předjíždí trabant, komentuje to větou: „Jen se neposer papundekle“.

Když jedete do Křečovic od Strážovic, můžete se zastavit na vyhlídce u kříže, kde doktora Skružného porazilo jeho vlastní nezabrzděné auto. Když pojedete od Krchleb, tak zase projíždíte „doktorovou zatáčkou“, kde Skružný „zaparkoval“ v příkopu, když se zase kochal. Když se vydáte od Osečan, jste na silnici, kde se také doktor Skružný při okouzlení vesnickou krajinou kochal se svým psem Karl von Bahnhofem. A konečně, když do Křečovic zamíříte po silničce od Skrýšova, tak tudy ve filmu přicházel do střediskové vesničky malíř v podání Zdeňka Svěráka.

kino-krecovice

Tady byl ve filmu vchod do kina

Po příjezdu do Křečovic se těm, který mají komedii nominovanou na Oscara takzvaně „pod kůží“, začnou vybavovat filmové scény. Hned na návsi se snímek natáčel na několika místech. Je tu například klasická brána JZD s rudou hvězdou. Vrátila se sem před pár lety.

Vedle brány je obecní úřad, jehož interiéry také posloužily filmařům. V komedii se tam odehrávají různé scény. Například ta, ve které žárlivý Turek vtrhne do místnosti hledat svou manželku, nebo ta, při které se řeší Otíkova budoucnost a jeho stěhování do Prahy. Nebo se k tomuto místu váže nezapomenutelný okamžik, při kterém se rostlinářovi Jaromírovi vznítí v kapse sirky.

Na kraji návsi je plácek, na kterém Ryba kreslí domek, přičemž Kašpar mu nabízí, aby nakreslil jeho hezčí dům se zelenými okapy. Ostatně ten vypadá stále stejně jako ve filmu, i zelená barva okapů mu zůstala.

Na návsi jsou stále vrata, ve kterých na závěr filmu skončila Skružného červená škodovka. Dnes je za nimi klubovna. Pár metrů odtud je značka, kde doktor také v průběhu filmu havaroval.

otik-vlez-do-domu-clanek-1

Tudy chodil filmový Otík ze svého stavení

Hned na první pohled poznají znalci filmu vrata, ze kterých vycházel Otík. Vypadají stále stejně. I dvůr za nimi, jen filmový holubník chybí. Místo, kde seděl malíř Ryba a Pražákům názorně ukazoval slintavku, vypadá, jako by na něm natáčení skončilo včera. Vedle stojí filmová chalupa Pražáků, u které porazil Pávek pilíř. Ten už na místě není a v okolí chalupy bujně roste zeleň.

Filmových míst z Vesničky mé střediskové je v Křečovicích víc. Třeba cesta, po které mířila s kolem Turková za svým milencem, zootechnikem Kašparem, nebo Pávkův dvůr v sousedství hřbitova či třeba v areálu JZD rampa, na které snaživý Otík myje Pávkovo auto. Podívejte se na ně v následující fotogalerii.

Takto vypadají filmová místa z Vesničky mé střediskové 34 let po premiéře slavné komedie

Moc se nezměnil ani dům, ve kterém bydleli Turkovi. V Křečovicích stojí a funguje škola, do které chodil Jarda Pávek brát hákem přes svou mladší sestru učitelku Kousalovou.


Autor: Jan Puci

Divadla na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava

21. dubna 2022 v 09:59

Letošní ročník festivalu Colours of Ostrava, který se bude konat od 13. do 16. července, nabídne vedle zahraničních i domácích hudebních divadelní program s řadou oceněných inscenací.

Další články
Nahoru