Dnes Úterý - obcasny-dest 13°C
Zítra Středa - obcasny-dest 12°C
Úterý 27. 9. 2022
Svátek má Jonáš
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražská kulturaVýstavy

Jak vypadá ticho ukáží designérky na výstavě

18. 2. 2022
Může ticho dobře vypadat? Duo designérek stojících za oceňovaným studiem Lappa je přesvědčené, že ano. Jejich originální akustické obrazy jsou navrženy tak, aby v interiéru odstraňovaly nežádoucí ozvěnu a zároveň svým majitelům přinášely vizuální potěchu. Přesvědčit se o tom můžete od 18. února, kdy na výstavě ve Vnitroblocku představí veřejnosti výběr svých barevně harmonických funkčních děl. 

lappa-studio-3 V dnešních moderních interiérech se můžeme často setkat s nepříjemnou ozvěnou, která je zapříčiněná přítomností velkých hladkých ploch. Otázkou, jakým způsobem se takový prostor dá změkčit a akusticky zpříjemnit, se zabývá studio Lappa, projekt dvou textilních designérek Anny Leschingerové a Lenky Preussové. Ačkoli v současnosti existuje celá řada funkčních akustických panelů, tyto dvě spolužačky z pražské UMPRUM zpozorovaly potenciál v jejich estetické hodnotě. A tak se v roce 2018 zrodilo studio, které vytváří na míru navržené vizuálně poutavé panely, jejichž povrch se tak stává malířským plátnem.

„Vždycky nás spojoval zájem o volné umění a přemýšlely jsme, jak v naší tvorbě tuhle vášeň propojit s textilním designem. Baví nás věci, které mají přesah a zároveň jsou funkční. Akustické panely vyplynuly jako ideální produkt, který v sobě tyhle dvě složky může hravě spojovat,“ říká Anna Leschingerová o začátcích studia, které v roce 2021 získalo ocenění Czech Grand Design v kategorii Objev roku nebo Elle Decoration Awards.

lappa-studio-1 Jako hlavní devízu svých akustických panelů považují autorky kromě jejich funkčnosti také vzhled. Ve svých pracích využívají rozličné tvary i grafické prvky. Jedním z hlavních vodítek při navrhování je pro ně emoce, kterou mají obrazy v daném interiéru vyvolat.

„Proto věnujeme velkou pozornost barvám, které jsou pro nás v tomto ohledu skvělým pomocníkem. Mohou nám dopomáhat k lepší koncentraci, relaxaci, nebo naopak hravosti,“ dodává Lenka Preussová. Tvarová podoba panelů také hraje velkou roli. Čtverce nebo polygony je možné navrhnout tak, aby se daly skládat do větších celků. Kruhové panely mohou zase dobře fungovat jako samostatné body na stěně a svým tvarem vytvářet v interiéru zklidňující energii.

Na výstavě ve Vnitroblocku studio představí celkový průřez své práce. Diváci zde najdou panely rozmanitých tvarů, které pracují s barvou, texturou a reliéfním efektem. K vidění budou také podsvícené panely, které do expozice přináší příjemné ambientní osvětlení.

Vernisáž výstavy Lappa studia proběhne 18. února od 19 hodin ve VNITROBLOCKu.


Autor: Alo

Art Book Fair. Prodejní veletrh zaměřený na literaturu

21. září 2022 v 10:37

Galerie hlavního města Prahy uvede poslední zářijový víkend druhý ročník Art Book Fair – knižního veletrhu zaměřeného na uměleckou a uměnovědnou literaturu. V průběhu dvou dnů nabídne platformu pro více než 60 vystavovatelů – galerie, umělecké školy, internetové portály, časopisy, nakladatelství,...

Století mučedníků. Výstava představí křesťany, kteří se stali obětmi totalitních režimů

21. září 2022 v 09:58

V pátek 23. září začne v Ambitu kláštera františkánů u Panny Marie Sněžné putovní výstava Století mučedníků (Century of Martyrs), která představuje osobnosti z různých evropských států, které zasvětily svůj život službě Bohu, lidem a společnosti. Muzeum paměti XX. století a Platforma evropské...

Kreslířka Bára z Nikolajky představí svůj nový projekt Barbora Sika

21. září 2022 v 09:44

Výrazná kreslířka Bára z Nikolajky představí na letošní výstavě Designblok svůj nový projekt Barbora Sika. Svou kolekci abstraktních maleb CirkLES uvede společně s nábytkářským duem BUDU. Instalace s mottem „Je to jen o úhlu pohledu“ oslaví svou vernisáž...

Musica Dolce Vita ve Vysočanech

20. září 2022 v 18:38

Cyklus koncertů komorní hudby pokračuje v obřadní síni vysočanské radnice ve čtvrtek 22. září vystoupením souboru Musica Dolce Vita.

Midi Lidi a Letní kapela zahrají zdarma na závěr Landscape festivalu

20. září 2022 v 09:15

Landscape festival připravil na závěr letošního ročníku koncert dvou vynikajících kapel. V prostoru Nákladového nádraží Žižkov, kde má festival hlavní expozici, vystoupí 20. září od 19 hodin kultovní Midi Lidi a Letní kapela s Jaromírem Švejdíkem. 

Vernisáž umělecké instalace: Dvě barevná vychýlení – Štěpán Málek

20. září 2022 v 08:33

Projekt Štěpána Málka Dvě vychýlení v barvě situovaný na podesty schodiště před Volnočasovým centrem H55 v Hloubětíně je inspirován kouzlem pohledového betonu, betonu jako materiálu, který nemusí být jen čímsi strohým a industriálním.

Dny Prahy 15: Multikulturní festival Pestrá Praha 15

19. září 2022 ve 21:53

V areálu Galerie Golf Hostivař se ve čtvrtek 22. září koná festival Pestrá Praha 15.

Koncert: Michal Hrůza a Kapela Hrůzy

19. září 2022 v 18:06

V pátek 30. září vás čeká páteční odpoledne plné muziky u rozhledny Doubravka.

NO NAME vystoupí v Hostivaři

19. září 2022 v 17:16

Praha 15 ve spolupráci s Galerií Golf Hostivař a uměleckou agenturou ZV zvou na koncert slovenské skupiny NO NAME

Koncert pro Motýlek

18. září 2022 v 10:34

Praha 14 zve na koncert pro Motýlek. V úterý 20. září od 18:30 hodin v Kulturním domě v Kyjích zazní nejznámější české a světové operní a operetní árie.

Výstava obrazů od umělců s mentálním postižením v Sovových mlýnech

18. září 2022 v 09:27

Každý může být umělcem. To je podtitul celorepublikové výtvarné soutěže pro výtvarně nadané lidi s mentálním postižením. Mimořádnou výstavu přihlášených uměleckých děl chystá od 20. září Museum Kampa.

SMOKIE revival a INA HANY BANY na Střeleckém ostrově

18. září 2022 v 08:39

V sobotu 24. září od 15 hodin se na Střeleckém ostrově uskuteční koncert profesionálních kapel SMOKIE revival a INA HANY BANY. Těšit se můžete na nejslavnější hity od anglické hudební skupiny, která byla založena v roce 1965 a která byla populární zejména v 70. letech minulého...

Odkaz. Linda Straub inscenuje vlastní pohřeb

18. září 2022 v 08:31

Spielraum Kollektiv se ve své novince Odkaz věnuje tématu čekání na smrt a toho, co po člověku zůstane. Autorku konceptu a performerku Lindu Straub inspiruje její devadesátiletá babička a rozhovory s ní. Rozhodla se ale inscenovat svůj vlastní pohřeb… Odkaz bude mít festivalovou premiéru...

Další články
Nahoru