Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 8°C
Středa 29. 3. 2023
Svátek má Taťána
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pražská kulturaVýstavy

Jak vypadá ticho ukáží designérky na výstavě

18. 2. 2022
Může ticho dobře vypadat? Duo designérek stojících za oceňovaným studiem Lappa je přesvědčené, že ano. Jejich originální akustické obrazy jsou navrženy tak, aby v interiéru odstraňovaly nežádoucí ozvěnu a zároveň svým majitelům přinášely vizuální potěchu. Přesvědčit se o tom můžete od 18. února, kdy na výstavě ve Vnitroblocku představí veřejnosti výběr svých barevně harmonických funkčních děl. 

lappa-studio-3 V dnešních moderních interiérech se můžeme často setkat s nepříjemnou ozvěnou, která je zapříčiněná přítomností velkých hladkých ploch. Otázkou, jakým způsobem se takový prostor dá změkčit a akusticky zpříjemnit, se zabývá studio Lappa, projekt dvou textilních designérek Anny Leschingerové a Lenky Preussové. Ačkoli v současnosti existuje celá řada funkčních akustických panelů, tyto dvě spolužačky z pražské UMPRUM zpozorovaly potenciál v jejich estetické hodnotě. A tak se v roce 2018 zrodilo studio, které vytváří na míru navržené vizuálně poutavé panely, jejichž povrch se tak stává malířským plátnem.

„Vždycky nás spojoval zájem o volné umění a přemýšlely jsme, jak v naší tvorbě tuhle vášeň propojit s textilním designem. Baví nás věci, které mají přesah a zároveň jsou funkční. Akustické panely vyplynuly jako ideální produkt, který v sobě tyhle dvě složky může hravě spojovat,“ říká Anna Leschingerová o začátcích studia, které v roce 2021 získalo ocenění Czech Grand Design v kategorii Objev roku nebo Elle Decoration Awards.

lappa-studio-1 Jako hlavní devízu svých akustických panelů považují autorky kromě jejich funkčnosti také vzhled. Ve svých pracích využívají rozličné tvary i grafické prvky. Jedním z hlavních vodítek při navrhování je pro ně emoce, kterou mají obrazy v daném interiéru vyvolat.

„Proto věnujeme velkou pozornost barvám, které jsou pro nás v tomto ohledu skvělým pomocníkem. Mohou nám dopomáhat k lepší koncentraci, relaxaci, nebo naopak hravosti,“ dodává Lenka Preussová. Tvarová podoba panelů také hraje velkou roli. Čtverce nebo polygony je možné navrhnout tak, aby se daly skládat do větších celků. Kruhové panely mohou zase dobře fungovat jako samostatné body na stěně a svým tvarem vytvářet v interiéru zklidňující energii.

Na výstavě ve Vnitroblocku studio představí celkový průřez své práce. Diváci zde najdou panely rozmanitých tvarů, které pracují s barvou, texturou a reliéfním efektem. K vidění budou také podsvícené panely, které do expozice přináší příjemné ambientní osvětlení.

Vernisáž výstavy Lappa studia proběhne 18. února od 19 hodin ve VNITROBLOCKu.


Autor: Alo

Trio Bohémo zakončí jarní část festivalu Věčná naděje

Dnes v 10:57

Šestý ročník festivalu Věčná naděje zakončí svou jarní část 30. března koncertem Tria Bohémo v kostele sv. Vavřince na Malé Straně.

Oslavy Mezinárodního dne Romů

Dnes v 07:17

Nezisková organizace ARA Art letos pořádá již 9. ročník oslav Mezinárodního dne Romů. Ten se slaví 8. dubna již od roku 1971, kdy byla založena Mezinárodní romská unie. Oslavy proběhnou od 5. do 8. dubna na několika místech v Praze.

Výstava obrazů Radky Kuželové na radnici

27. března 2023 ve 13:12

V atriu radnice Prahy 13 je k vidění nová výstava obrazů Radky Kuželové a dalších autorů ze skupiny Beneart.

Legendární klub na Chmelnici připomene výstava v Malostranské besedě

27. března 2023 ve 13:02

Historie české, respektive československé, alternativní kulturní scény v osmdesátých a první polovině devadesátých let minulého století je neodmyslitelně spjata s legendárním Junior klubem Na Chmelnici na pražském Žižkově. Od 4. dubna do 15. května se na výstavě Tenkrát Na Chmelnici v Malostranské...

Výstava: Zrod Velké Prahy

27. března 2023 v 10:38

Výstava Zrod Velké Prahy se koná od 3. dubna do 28. dubna v prvním patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru.

Chladné dítě bude mít premiéru v divadle DISK

23. března 2023 v 08:49

Inscenační tým v čele s režisérem Tomášem Rálišem se rozhodl pro inscenaci v Čechách dosud neuvedené hry „Chladné dítě“ německého dramatika Mariuse von Mayenburga. Poprvé bude toto současné německé dílo uvedeno v divadle DISK v pátek 31. března.

Goethe-Islands hledají české kapely a německé songy

23. března 2023 v 08:38

Německý Goethe-Institut a hudební festival United Islands of Prague hledají hudební skupiny složené z žáků základních a středních škol, v jejichž tvorbě je zastoupena němčina. Vítězové soutěže Goethe Islands vystoupí ve velkém stylu s vlastním koncertem v rámci květnových United...

Setkání kultur 2023: Hudební večer v KD Kyje

22. března 2023 ve 21:43

Letošní ročník Setkání kultur 2023 přivítá v Kulturním domě v Kyjích hosta vystupující kapely Bachtale Apsa herečku a zpěvačku Barboru Hrzánovou, kapelu Devles a pěvecký soubor z Černého Mostu Romano Balvaj.

Festival o (ne)svobodě, (ne)bezpečí a (ne)rovnoprávnosti Nová komedie

22. března 2023 v 08:27

Městská divadla pražská zvou na mezinárodní festival mladých tvůrců Nová komedie, který se bude konat ve dnech 11. – 18. dubna. V rámci letošního ročníku budou v divadle Komedie uvedeny inscenace z polských, slovenských a českých divadel. Nebudou chybět ani koncerty a debaty...

Malí nakladatelé, velké knihy. Koná se třetí ročník festivalu KniŽižkov

21. března 2023 v 08:05

KC Vozovna pořádá v sobotu 25. března od 11 hodin třetí ročník festivalu KniŽižkov. Čtenáři si již potřetí zalistují beletrií i literaturou faktu, která hledá jiné cesty a nepluje s hlavním proudem a poslechnou si přitom současné tvůrce při autorských čteních a debatách. Nebudou chybět ani dvě...

Jarní koncert na Nuselské radnici: Souznění čtyř harf

20. března 2023 v 11:08

Prah-a-harP kvartet představuje v kontextu české hudební scény ojedinělý úkaz. Sestává ze čtyř harfistek – tří sester a jejich matky. Doposud není známá existence obdobného projektu a přihlédneme-li ke kuriózní skutečnosti, že se jedná o čistě rodinný ansámbl, může se nám tento soubor jevit nejen...

Další články
Nahoru