Dnes Pondělí - jasno 27°C
Zítra Úterý - oblacno 20°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražská kulturaVýstavy

Jak vypadá ticho ukáží designérky na výstavě

18. 2. 2022
Může ticho dobře vypadat? Duo designérek stojících za oceňovaným studiem Lappa je přesvědčené, že ano. Jejich originální akustické obrazy jsou navrženy tak, aby v interiéru odstraňovaly nežádoucí ozvěnu a zároveň svým majitelům přinášely vizuální potěchu. Přesvědčit se o tom můžete od 18. února, kdy na výstavě ve Vnitroblocku představí veřejnosti výběr svých barevně harmonických funkčních děl. 

lappa-studio-3 V dnešních moderních interiérech se můžeme často setkat s nepříjemnou ozvěnou, která je zapříčiněná přítomností velkých hladkých ploch. Otázkou, jakým způsobem se takový prostor dá změkčit a akusticky zpříjemnit, se zabývá studio Lappa, projekt dvou textilních designérek Anny Leschingerové a Lenky Preussové. Ačkoli v současnosti existuje celá řada funkčních akustických panelů, tyto dvě spolužačky z pražské UMPRUM zpozorovaly potenciál v jejich estetické hodnotě. A tak se v roce 2018 zrodilo studio, které vytváří na míru navržené vizuálně poutavé panely, jejichž povrch se tak stává malířským plátnem.

„Vždycky nás spojoval zájem o volné umění a přemýšlely jsme, jak v naší tvorbě tuhle vášeň propojit s textilním designem. Baví nás věci, které mají přesah a zároveň jsou funkční. Akustické panely vyplynuly jako ideální produkt, který v sobě tyhle dvě složky může hravě spojovat,“ říká Anna Leschingerová o začátcích studia, které v roce 2021 získalo ocenění Czech Grand Design v kategorii Objev roku nebo Elle Decoration Awards.

lappa-studio-1 Jako hlavní devízu svých akustických panelů považují autorky kromě jejich funkčnosti také vzhled. Ve svých pracích využívají rozličné tvary i grafické prvky. Jedním z hlavních vodítek při navrhování je pro ně emoce, kterou mají obrazy v daném interiéru vyvolat.

„Proto věnujeme velkou pozornost barvám, které jsou pro nás v tomto ohledu skvělým pomocníkem. Mohou nám dopomáhat k lepší koncentraci, relaxaci, nebo naopak hravosti,“ dodává Lenka Preussová. Tvarová podoba panelů také hraje velkou roli. Čtverce nebo polygony je možné navrhnout tak, aby se daly skládat do větších celků. Kruhové panely mohou zase dobře fungovat jako samostatné body na stěně a svým tvarem vytvářet v interiéru zklidňující energii.

Na výstavě ve Vnitroblocku studio představí celkový průřez své práce. Diváci zde najdou panely rozmanitých tvarů, které pracují s barvou, texturou a reliéfním efektem. K vidění budou také podsvícené panely, které do expozice přináší příjemné ambientní osvětlení.

Vernisáž výstavy Lappa studia proběhne 18. února od 19 hodin ve VNITROBLOCKu.


Autor: Alo

Výstava Záhadné pouto v Galerii Skleňák

13. května 2022 v 11:38

Výstava v Galerii Skleňák v Praze 6 se jmenuje Záhadné pouto a vznikla k výročí 30 let od znovuobnovení diplomatických vztahů mezi tehdejším Československem a Státem Izrael. Prohlédnout si ji můžete až do konce května.

Začínají Vysočanská nokturna v parku Zahrádky

12. května 2022 v 10:12

Od dnešního dne po celý červen, červenec, srpen a září se můžete vždy ve čtvrtek od 18 hodin zaposlouchat do hudby starých i současných mistrů ve vysočanském parku.

Mikrosvět radosti Jany Beranové

10. května 2022 v 11:03

Praha 5 zve do galerie D na výstavu Jany Beranové Mikrosvět radosti. Výstava se koná od 16. května do 13. června.

Válka očima současných ukrajinských umělců

9. května 2022 v 10:00

Výstava Invaze v Kobce 17 na Smíchovské náplavce ukazuje válku očima současných ukrajinských umělců – Danyla Movchana (Lvov), Igora Guseva (Oděsa), Alexandra Naselenka (Oděsa). Všichni jsou nyní na Ukrajině a jejich díla vznikla v posledních týdnech válečného...

Výstava: Život má tisíce tváří

8. května 2022 v 07:23

I v květnu připravila Praha 11 tradiční výstavu v prostorách radnice. Své kresby na téma Život má tisíce tváří vystavuje Eva Frantálová.

NATURE FUTURE - Mladá evropská fotografie

6. května 2022 v 09:46

V rámci francouzského předsednictví Rady Evropské unie Francouzské velvyslanectví v České republice a Francouzský institut v Praze ve spolupráci s jedenácti evropskými kulturními centry, která jsou členy EUNIC Prague a se společností Veolia představují výstavu NATURE FUTURE – mladá evropská...

Praha 11 zve děti na pohádku

6. května 2022 v 07:03

V neděli 8. května je od 15 na Chodovské tvrzi připraveno loutkové divadlo pro děti Idunčino kvítí.

Májový koncert v kostele sv. Ducha

5. května 2022 v 07:57

Na další koncert z cyklu Kostelní slavnosti zve Praha 1.

Do Muzea slivovice za hudbou

5. května 2022 v 07:47

V pátek 6. května startují v Muzeu slivovice pravidelné hudební pátky. Pojedou v rytmu swingu, světových šansonů minulého století, na řadu přijde i cimbál a staropražská muzika.

O vítězství v soutěži Filmové nadace bojuje stovka scenáristů

4. května 2022 v 11:15

Celkem 95 scénářů od 99 žadatelů se uchází o podporu v aktuálním kole scenáristické soutěže Filmové nadace. Autoři se tematicky zaměřili především na dramata všeho druhu (34). Následovaly díla ostatních žánrů (23), komedie (17), pohádky, rodinné filmy, fantasy a sci-fi (14) a thrillery a...

Koncert Vnitřní svět(lo) na Barrandově

4. května 2022 v 10:33

Pod záštitou místostarosty Prahy 5 Lukáše Herolda zve radnice na koncert Vnitřní svět(lo) v kostele Krista Spasitele na Barrandově.

Další články
Nahoru