Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pražský životKomerční sdělení

Jak vybrat tepelné čerpadlo?

Pokud patříte ke skupině lidí, jimž dává pořízení vlastního tepelného čerpadla smysl, pak byste neměli s jeho koupí příliš váhat. Na druhou stranu se jedná o natolik významnou investici, že je nutné si všechno před finálním rozhodnutím rozmyslet. Na trhu se totiž nachází hned několik různých variant tepelných čerpadel, takže pro některé z vás by mohl být výběr toho nejvhodnějšího problémový.

  tepelne-cerpadlo-shutterstock_1

Pojďme se tedy podívat na několik základních tipů, jak vybrat tepelné čerpadlo.

Proč si tepelné čerpadlo pořídit?

Ještě, než začnete zkoumat, která tepelná čerpadla by byla do vaší nemovitosti nejvhodnější, měli byste si sami ujasnit, zda se vám tato investice vyplatí. Hlavní motivací pro nákup je pro drtivou většinu zájemců vidina výrazné úspory finančních prostředků a v tomto ohledu jsou tepelná čerpadla naprosto nepřekonatelná. Důvodem ke koupi však může být také nechuť nadále připravovat dřevo a kotel na tuhá paliva nebo chuť se alespoň trochu osamostatnit na dodávkách plynu. Jeho cena je totiž v současném světě značně nestabilní.

Správné určení výkonu

Abyste mohli vybrat tepelné čerpadlo o vhodné kapacitě, musíte předem znát tepelnou ztrátu vytápěného objektu. S jejím výpočtem si nemusíte lámat hlavu, protože většina zavedených a renomovaných prodejců tepelných čerpadel vám tuto hodnotu zjistí zcela zdarma. Rovnou se však rozlučte s variantou nákupu slabšího tepelného čerpadla, protože tahle chyba se vám mnohonásobně vrátí. Nejenom, že stejně musíte investovat do nákupu topného zařízení, ale navíc budete v následujících letech platit neúměrně vysoké náklady za provoz čerpadla. Pokud nevíte, jak vypočítat výkon tepelného čerpadla, použijte jednoduchou online kalkulačku.

Druhou výraznou chybou je pořízení čerpadla o příliš vysokém výkonu. Pro některé spotřebitele je sice lákavá představa, že topné zařízení vytopí celý objekt i při velmi nízkých teplotách, jenomže pořizovací cena takového tepelného čerpadla bude natolik vysoká, že návratnost této investice bude v nedohlednu. Nejlepší je určení topného výkonu pomocí zdravého selského rozumu. Cílem je zajistit si takový výkon, aby pomocný zdroj nepomáhal s vytopením objektu polovinu topné sezóny, protože v takovém případě nedává koupě tepelného čerpadla smysl.

Nepodceňujte ostatní parametry

Bohužel velké množství lidí se při výběru tepelného čerpadla omezuje pouze na parametr výkonu, přičemž je ostatní hodnoty nezajímají. Přitom hodnoty topného faktoru, sezónního topného faktoru nebo hlučnosti jsou při pořízení nového topného zařízení zásadní. Vaším cílem totiž není pořízení zařízení s nejlepší jednou vlastností, ale naopak hledáte nejlepší kompromis všech hodnotících faktorů, který se bude navíc hodit do vaší nemovitosti. Dejte si ovšem pozor na podvodné chování některých prodávajících. Jejich oblíbenou výmluvou je složitost zjištění některých hodnot, což je ovšem holý nesmysl.

Pozor na nekvalitní technologie

Vaším hlavním cílem je pravděpodobně ušetřit, a proto si pořizujete tepelné čerpadlo. To ovšem neznamená, že byste se automaticky měli hnát za nejnižší pořizovací cenou, protože svůj nezanedbatelný vliv hraje také kvalita technologií. Je třeba si uvědomit, že tepelné čerpadlo vám bude sloužit přinejmenším 20 let, takže si musíte být jistí tím, že zařízení tuto dobu bez větších závad přežije. Pouze kvalitní čerpadlo bude dlouhodobě pracovat bez závad, protože v opačném případě se připravte na další výdaje na servis a náhradní součástky. Jednotlivé pořizovací ceny se tedy snažte porovnávat také z hlediska kvality.

Pořízení tepelného čerpadla se sice může zdát složité, nicméně pokud budete následovat uvedené tipy, vyberete si topné zařízení přesně podle vašich představ. V případě jakýchkoliv otázek se pak neváhejte obrátit na odborníky.


Pražský festival piva představí 50 pivovarů

Dnes v 11:09

Ve dnech 31. března a 1. dubna se v areálu Pražské tržnice v Holešovicích v hale 13 a v přilehlém okolí koná Pražský festival piva.

Den Země Prahy 14: Městská část chystá bohatý program

Včera v 10:07

Hry, soutěže i poučení a bohatý doprovodný program v podobě nejrůznějších vystoupení. To všechno vás čeká ve čtvrtek 20. dubna na Dni Země Prahy 14 na prostranství u stanice metra Rajská zahrada.

Mezinárodní výstava koček 2023

Včera v 09:43

Mezinárodní výstava ušlechtilých koček se uskuteční ve dnech 1. a 2. dubna v tělocvičně ZŠ Bří Venclíků na Černém Mostě.

Zoo Praha zahájí v sobotu hlavní sezónu

Včera v 09:12

V sobotu 25. března zahájí Zoo Praha svou 92. hlavní sezónu. Slavnostní program začne v 11 hodin na terase Vzdělávacího centra.

Vtípečky se zelím a vodní dýmky

Včera v 08:59

Spojení humoru a vodních dýmek nabízí akce komediální skupiny Vtípečky se zelím, která se koná v sobotu 25. března od 20 hodin v pražském podniku Mopra Lounge & Bar. Do shisha baru zavítá celkem šest neokoukaných tváří českého stand upu – Lukáš Kaňka, Jiří Štraub, Zdeněk Hruška, Ondřej Cabal,...

Čarodějnice Prahy 14

Včera v 06:44

V Parku U Čeňku se v neděli 30. dubna od 14 do 22 hodin budou pálit čarodějnice. Pro děti jsou připraveny malování na obličej a skákací loď, dospělí se mohou těšit na Pavla Čadka a ve 21 hodin vystoupí VOXEL. Na místě budou čtyři ohniště na opékání buřtů. Vstup je...

Komentovaná prohlídka Starého židovského hřbitova na Žižkově

20. března 2023 v 17:54

Komentované prohlídky Starého židovského hřbitova na Žižkově v Mahlerových sadech, který sloužil v mezidobí let 1787–1890 jako hlavní pohřebiště pražské židovské obce, se můžete účastnit v neděli 26. března v 16 hodin.

Divadelní Bazaar Festival přináší výrazné hlasy z Pobaltí

20. března 2023 v 16:58

V programu letošního divadelního a tanečního Bazaar Festivalu je výrazná estonská stopa. Festival zahájí svou poeticko-dokumentární performance výtvarnice a vypravěčka Kristina Norman, která v loňském roce reprezentovala Estonsko na Benátském bienále. Sobotní festivalový večer pak bude v režii...

Další články
Nahoru