Dnes Pondělí - skorojasno 24°C
Zítra Úterý - jasno 27°C
Pondělí 24. 6. 2024
Svátek má Jan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský životKomerční sdělení

Jak vybrat tepelné čerpadlo?

Pokud patříte ke skupině lidí, jimž dává pořízení vlastního tepelného čerpadla smysl, pak byste neměli s jeho koupí příliš váhat. Na druhou stranu se jedná o natolik významnou investici, že je nutné si všechno před finálním rozhodnutím rozmyslet. Na trhu se totiž nachází hned několik různých variant tepelných čerpadel, takže pro některé z vás by mohl být výběr toho nejvhodnějšího problémový.

  tepelne-cerpadlo-shutterstock_1

Pojďme se tedy podívat na několik základních tipů, jak vybrat tepelné čerpadlo.

Proč si tepelné čerpadlo pořídit?

Ještě, než začnete zkoumat, která tepelná čerpadla by byla do vaší nemovitosti nejvhodnější, měli byste si sami ujasnit, zda se vám tato investice vyplatí. Hlavní motivací pro nákup je pro drtivou většinu zájemců vidina výrazné úspory finančních prostředků a v tomto ohledu jsou tepelná čerpadla naprosto nepřekonatelná. Důvodem ke koupi však může být také nechuť nadále připravovat dřevo a kotel na tuhá paliva nebo chuť se alespoň trochu osamostatnit na dodávkách plynu. Jeho cena je totiž v současném světě značně nestabilní.

Správné určení výkonu

Abyste mohli vybrat tepelné čerpadlo o vhodné kapacitě, musíte předem znát tepelnou ztrátu vytápěného objektu. S jejím výpočtem si nemusíte lámat hlavu, protože většina zavedených a renomovaných prodejců tepelných čerpadel vám tuto hodnotu zjistí zcela zdarma. Rovnou se však rozlučte s variantou nákupu slabšího tepelného čerpadla, protože tahle chyba se vám mnohonásobně vrátí. Nejenom, že stejně musíte investovat do nákupu topného zařízení, ale navíc budete v následujících letech platit neúměrně vysoké náklady za provoz čerpadla. Pokud nevíte, jak vypočítat výkon tepelného čerpadla, použijte jednoduchou online kalkulačku.

Druhou výraznou chybou je pořízení čerpadla o příliš vysokém výkonu. Pro některé spotřebitele je sice lákavá představa, že topné zařízení vytopí celý objekt i při velmi nízkých teplotách, jenomže pořizovací cena takového tepelného čerpadla bude natolik vysoká, že návratnost této investice bude v nedohlednu. Nejlepší je určení topného výkonu pomocí zdravého selského rozumu. Cílem je zajistit si takový výkon, aby pomocný zdroj nepomáhal s vytopením objektu polovinu topné sezóny, protože v takovém případě nedává koupě tepelného čerpadla smysl.

Nepodceňujte ostatní parametry

Bohužel velké množství lidí se při výběru tepelného čerpadla omezuje pouze na parametr výkonu, přičemž je ostatní hodnoty nezajímají. Přitom hodnoty topného faktoru, sezónního topného faktoru nebo hlučnosti jsou při pořízení nového topného zařízení zásadní. Vaším cílem totiž není pořízení zařízení s nejlepší jednou vlastností, ale naopak hledáte nejlepší kompromis všech hodnotících faktorů, který se bude navíc hodit do vaší nemovitosti. Dejte si ovšem pozor na podvodné chování některých prodávajících. Jejich oblíbenou výmluvou je složitost zjištění některých hodnot, což je ovšem holý nesmysl.

Pozor na nekvalitní technologie

Vaším hlavním cílem je pravděpodobně ušetřit, a proto si pořizujete tepelné čerpadlo. To ovšem neznamená, že byste se automaticky měli hnát za nejnižší pořizovací cenou, protože svůj nezanedbatelný vliv hraje také kvalita technologií. Je třeba si uvědomit, že tepelné čerpadlo vám bude sloužit přinejmenším 20 let, takže si musíte být jistí tím, že zařízení tuto dobu bez větších závad přežije. Pouze kvalitní čerpadlo bude dlouhodobě pracovat bez závad, protože v opačném případě se připravte na další výdaje na servis a náhradní součástky. Jednotlivé pořizovací ceny se tedy snažte porovnávat také z hlediska kvality.

Pořízení tepelného čerpadla se sice může zdát složité, nicméně pokud budete následovat uvedené tipy, vyberete si topné zařízení přesně podle vašich představ. V případě jakýchkoliv otázek se pak neváhejte obrátit na odborníky.


Výstava vítězů soutěže dětí z MŠ a ZŠ

Dnes v 11:56

Ve středu 19. června proběhla za účasti radního pro kulturu, sport a školství Prahy 1 Davida Bodečka a zastupitelky Evy Špačkové vernisáž výstavy vítězných výtvorů soutěže určené pro dětí z mateřských a základních škol v Praze 1.

Osudy zajímavých osobností očima žáků z Prahy 2

Dnes v 11:24

Disidentka a dcera Kamily Moučkové, dcera statkáře živořícího v 50. letech v cihelně, válečný utečenec nebo divadelní a filmový herec, jehož dětství zasáhl proces s Miladou Horákovou. Tyto a mnoho dalších fascinujících příběhů přinášejí žáci z Prahy 2, kteří se zapojili do dokumentaristického...

V The Loop Jazz clubu vystoupí Skety

Dnes v 10:03

Blíží se další akce v hostivařském The Loop Jazz clubu. V rámci festivalu Prague Proms se ve čtvrtek 29. června představí vokální soubor SKETY a předvede průřez svým repertoárem.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 26. týden

Dnes v 07:43

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Nadace Kooperativy se stala partnerem Kampaně na podporu asistence

Včera v 11:56

Cílem kampaně je dostat k veřejnosti zprávu, že lidé s postižením potřebují pomoc a asistenci druhých, aby mohli žít normální, svobodný život. Zájemci o asistenci se často nemusí učit nic nového a mohou tak snadno najít práci, která dává smysl.

Loni provedla THMP 920 tisíc kontrol lamp, lidé mohou závady hlásit

Včera v 10:10

Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) loni provedla 920 000 pravidelných servisních, nočních i revizních kontrol lamp. Informovala o tom na sociálních sítích. Vyřešila také 20 000 poruch. „Nefunkční lampy nebo jiné závady na veřejném osvětlení nám můžete jednoduše hlásit...

Praha 6: Budoucnost altánu na Dědině

Včera v 06:21

Altán na Dědině vznikl jako jeden z úspěšných Nápadů pro šestku v roce 2021 a má sloužit jako místo pro trávení odpočinku.

Praha 6: Budoucnost sportoviště na Macharově náměstí

22. června 2024 v 06:47

Představitelé Prahy 6 zvou zájemce z řad místních obyvatel i širokou veřejnost na diskuzi o budoucnosti a způsobu využívání sportoviště na Macharově náměstí.

Praha 15: Letní zahradní slavnost

21. června 2024 v 11:09

Praha 15 ve spolupráci s CSOP Praha 15 vás zve na Letní zahradní slavnost, která se koná 25. června od 15:30 v zahradě Domu s pečovatelskou službou v Janovské ulici 486.

ZŠ Hostivař slaví čtyřicet let

20. června 2024 ve 14:04

Oslava výročí ZŠ Hostivař v Praze 15 se koná ve čtvrtek 25. června od 16 hodin.

Další články
Nahoru