Dnes Sobota - zatazeno 0°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 1°C
Sobota 9. 12. 2023
Svátek má Vratislav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražský životKomerční sdělení

Jak vybrat tepelné čerpadlo?

Pokud patříte ke skupině lidí, jimž dává pořízení vlastního tepelného čerpadla smysl, pak byste neměli s jeho koupí příliš váhat. Na druhou stranu se jedná o natolik významnou investici, že je nutné si všechno před finálním rozhodnutím rozmyslet. Na trhu se totiž nachází hned několik různých variant tepelných čerpadel, takže pro některé z vás by mohl být výběr toho nejvhodnějšího problémový.

  tepelne-cerpadlo-shutterstock_1

Pojďme se tedy podívat na několik základních tipů, jak vybrat tepelné čerpadlo.

Proč si tepelné čerpadlo pořídit?

Ještě, než začnete zkoumat, která tepelná čerpadla by byla do vaší nemovitosti nejvhodnější, měli byste si sami ujasnit, zda se vám tato investice vyplatí. Hlavní motivací pro nákup je pro drtivou většinu zájemců vidina výrazné úspory finančních prostředků a v tomto ohledu jsou tepelná čerpadla naprosto nepřekonatelná. Důvodem ke koupi však může být také nechuť nadále připravovat dřevo a kotel na tuhá paliva nebo chuť se alespoň trochu osamostatnit na dodávkách plynu. Jeho cena je totiž v současném světě značně nestabilní.

Správné určení výkonu

Abyste mohli vybrat tepelné čerpadlo o vhodné kapacitě, musíte předem znát tepelnou ztrátu vytápěného objektu. S jejím výpočtem si nemusíte lámat hlavu, protože většina zavedených a renomovaných prodejců tepelných čerpadel vám tuto hodnotu zjistí zcela zdarma. Rovnou se však rozlučte s variantou nákupu slabšího tepelného čerpadla, protože tahle chyba se vám mnohonásobně vrátí. Nejenom, že stejně musíte investovat do nákupu topného zařízení, ale navíc budete v následujících letech platit neúměrně vysoké náklady za provoz čerpadla. Pokud nevíte, jak vypočítat výkon tepelného čerpadla, použijte jednoduchou online kalkulačku.

Druhou výraznou chybou je pořízení čerpadla o příliš vysokém výkonu. Pro některé spotřebitele je sice lákavá představa, že topné zařízení vytopí celý objekt i při velmi nízkých teplotách, jenomže pořizovací cena takového tepelného čerpadla bude natolik vysoká, že návratnost této investice bude v nedohlednu. Nejlepší je určení topného výkonu pomocí zdravého selského rozumu. Cílem je zajistit si takový výkon, aby pomocný zdroj nepomáhal s vytopením objektu polovinu topné sezóny, protože v takovém případě nedává koupě tepelného čerpadla smysl.

Nepodceňujte ostatní parametry

Bohužel velké množství lidí se při výběru tepelného čerpadla omezuje pouze na parametr výkonu, přičemž je ostatní hodnoty nezajímají. Přitom hodnoty topného faktoru, sezónního topného faktoru nebo hlučnosti jsou při pořízení nového topného zařízení zásadní. Vaším cílem totiž není pořízení zařízení s nejlepší jednou vlastností, ale naopak hledáte nejlepší kompromis všech hodnotících faktorů, který se bude navíc hodit do vaší nemovitosti. Dejte si ovšem pozor na podvodné chování některých prodávajících. Jejich oblíbenou výmluvou je složitost zjištění některých hodnot, což je ovšem holý nesmysl.

Pozor na nekvalitní technologie

Vaším hlavním cílem je pravděpodobně ušetřit, a proto si pořizujete tepelné čerpadlo. To ovšem neznamená, že byste se automaticky měli hnát za nejnižší pořizovací cenou, protože svůj nezanedbatelný vliv hraje také kvalita technologií. Je třeba si uvědomit, že tepelné čerpadlo vám bude sloužit přinejmenším 20 let, takže si musíte být jistí tím, že zařízení tuto dobu bez větších závad přežije. Pouze kvalitní čerpadlo bude dlouhodobě pracovat bez závad, protože v opačném případě se připravte na další výdaje na servis a náhradní součástky. Jednotlivé pořizovací ceny se tedy snažte porovnávat také z hlediska kvality.

Pořízení tepelného čerpadla se sice může zdát složité, nicméně pokud budete následovat uvedené tipy, vyberete si topné zařízení přesně podle vašich představ. V případě jakýchkoliv otázek se pak neváhejte obrátit na odborníky.


Praha 14 zve na Lokální fórum na Černém Mostě II

Dnes v 08:54

Obyvatelé čtrnácté městské části se mohou zapojit do přípravy strategického plánu pro rozvoj do roku 2035. Sběr podnětů od veřejnosti probíhá na setkáních, a druhé v tomto roce se koná ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna. Určeno je pro obyvatele sídliště Černý...

Beseda: Husité na Žižkově

Včera v 06:48

Beseda s Petrem Čornejem, na které představí svou novou knihu Husité na Žižkově o proměnách Žižkova v průběhu času, se koná v pondělí 11. prosince. Vstup je zdarma.

Adventní zpívání na Petrském náměstí v Praze 1

7. prosince 2023 v 16:31

Společné zpívání vánočních koled se koná 14. prosince v 17 hodin.

Stipendium profesora Miroslava Vlčka pro zahraniční studenty

7. prosince 2023 v 10:33

České vysoké učení technické v Praze spolu s pražskými veřejnými vysokými školami sdruženými v konsorciu Study in Prague udělilo mimořádné stipendium prof. Miroslava Vlčka pětici zahraničních studentů. Slavnostní ceremonie předávání se uskutečnila 5. prosince 2023 v prostorech Rezidence primátora...

V Praze 2 se začíná bruslit

5. prosince 2023 v 16:42

Ve středu 6. prosince se na třech místech Prahy 2 začne bruslit.

Další články
Nahoru