Dnes Sobota - zatazeno 2°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 5°C
Sobota 9. 12. 2023
Svátek má Vratislav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Jak vybrat dokonalý odstín rtěnky: odborné rady
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Ilustrační foto: Prostock-studio / shutterstock.com

Jak vybrat dokonalý odstín rtěnky: odborné rady

Obyčejná rtěnka ve správně zvoleném odstínu dokáže proměnit každou dámu ve fatální krásku, business woman nebo teenagera. Tento kosmetický produkt nesmí chybět v žádné kosmetické taštičce.

Často při nákupu vyvstává otázka, jak si vybrat odstín rtěnky z obrovského sortimentu zahrnující různé značky, textury a odstíny. Je nejlepší v tom případě vzít v úvahu hlavně barvu pleti, očí a vlasů. V našem článku se dozvíte, jak vybrat nejlepší rtěnku ve vhodném pro vás odstínu podle těchto kritérií. Široký sortiment rtěnek najdete na webových stránkách MAKEUP, prohlédněte si ho zde: https://makeup.cz/categorys/23444/.  

Jak vybrat odstín rtěnky podle tónu pleti?

Při výběru perfektního odstínu rtěnky byste měly vzít v úvahu tón a podtón pleti. Chcete-li určit tón, v přirozeném světle si pečlivě prohlédněte svou pleť, přičemž zvláštní pozornost věnujte oblasti kolem úst. Rozlišujeme takové tóny pleti: bledý, světlý, zlatý, olivový, snědý, tmavý atd. 

rtenky-2

Foto: PearlWinchester / shutterstock.com

Podtón je barva, která je tvořena pigmenty v pokožce. Rozlišujeme tři: studený (růžový), teplý (žlutý) a neutrální (šedý). Chcete-li určit svůj podtón, podívejte se na své zápěstí v přirozeném světle. Pokud jsou žíly namodralé nebo modré, máte studený podtón, pokud jsou zelené – teplý, a pokud obojí (nebo modrozelený) – neutrální. 

  • Ke světlé pleti se nejvíce hodí téměř všechny nude odstíny, zejména světle broskvový a růžový. Pokud máte rády červenou, pak je lepší zvolit se studeným podtónem. Beauty tip: nejlepší nude rtěnka by neměla splývat s barvou pleti. V jiném případě se rty na obličeji jednoduše „ztratí“.

  • Pokud je barva vaší pleti blíže k béžové, vyzkoušejte bobulovité a fialové rtěnky.

  • Pokud máte olivovou, tmavou nebo snědou pleť, pak dejte přednost tmavě růžové, sytě korálové a barvám s oranžovým podtónem.

  • Pro pleť s teplým podtónem jsou vhodné rtěnky ve světle růžovém nebo broskvovém odstínu.

  • Pokud máte pleť se studeným podtónem obraťte pozornost na hnědé a béžové odstíny – cappuccino nebo čokoládový.

  • Majitelky neutrálního tónu pleti by měly upřednostnit s odstíny z teplých i studených barevných palet. 

Jak vybrat odstín rtěnky podle barvy očí?

Hnědé oči. Obraťte pozornost na vínové, švestkové, čokoládové odstíny. Jasně šarlatové rty budou také vypadat skvěle, ale taková barva přitahuje větší pozornost okolí. Navíc vyžaduje dokonalé líčení, protože jakákoliv chyba bude patrná. Je třeba mít na paměti, že velmi tmavé odstíny nejsou vhodné pro hnědé oči.  

Zelené oči. Růžové, terakotové a oranžové odstíny budou tou nejlepší volbou. Můžete taky experimentovat s malinovými, korálovými a švestkovými odstíny.  Zpravidla se líčení vytváří tak, aby zdůraznilo nádhernou barvu očí, takže nejlepší volbou v tom případě budou neutrální rtěnky. 

Modré oči. Krásu modrookých dívek zdůrazňují růžové, třešňové, pastelové rtěnky. Sytější odstíny vytváří kontrast a zdůrazňují hloubku barvy očí. Ty, které preferují klidnější odstíny, měly by obrátit pozornost na béžové, broskvové, pudrové tóny. 

Šedé oči. Je vhodná většina odstínů – od béžové po marsala. Zajímavý efekt získáte při použití terakotových, vínových, švestkových, tmavě karmínových rtěnek. Pro večerní líčení se perfektně hodí sytější barvy. 

Jak vybrat odstín rtěnky podle barvy vlasů?

Blondýnky by se měly přihlédnout ke všem klidnějším barvám. V denním líčení dejte přednost růžové nebo broskvové rtěnce, a pro večerní se bude hodit švestková nebo korálová. 

Zrzkám doporučujeme volit hnědé, korálové, hnědo-broskvové, tmavě růžové a švestkové rtěnky. K syté červené barvě vlasů se budou stále dobře hodit teplé červené tóny. Pro velkolepý večerní make-up je nejlepší variantou rtěnka ve vínovém odstínu.  

Dívkám s černou barvou vlasů sluší výrazné odstíny, například sytě růžová a červená. Švestková a tmavě růžová rtěnky vypadají velmi působivě a perfektně se budou hodit na party.  

Ke hnědým vlasům se hodí téměř jakýkoliv odstín rtěnky. Samozřejmě existují takové, které vypadají atraktivněji, například růžová, švestková a šarlatová. Pro vytvoření večerního make-upu je nejlepší použít rubínové odstíny, které dodají celému vzhledu tajemnost a zvláštní kouzlo. 


Krabice od bot: Ještě týden budou otevřená sběrná místa sbírky

27. listopadu 2023 v 16:32

Už týden jsou po celém Česku otevřená sběrná místa sbírky vánočních dárků pro děti. Své dárce již našlo 34 tisíc krabic od bot s dárky pro malé i velké dívky a chlapce. Sběrná místa budou otevřená do úterý 5. prosince.

Přírodovědci z Univerzity Karlovy získali prestižní granty Evropské výzkumné rady

24. listopadu 2023 v 07:14

Dvě české přírodovědecké vědecké kapacity získaly Consolidator grant od Evropské výzkumné rady (ERC). Zooložka Mgr. Zuzana Musilová, Ph.D., a biolog Mgr. Matyáš Fendrych, Ph.D. (oba z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy) si nyní mohou za významnou finanční podporu, kterou z vědeckých grantů...

Chcete studovat na Univerzitě Karlově? Sedmnáct fakult se představí Na Karlovce

21. listopadu 2023 ve 14:27

V sobotu 25. listopadu se v budově Právnické fakulty na náměstí Curieových 7, Praha 1 od 9 do 16 hodin koná tradiční akce Na Karlovku, kde si lze udělat bližší představu o všech 17 fakultách Univerzity Karlovy. Pro příští akademický rok si mohou uchazeči zvolit z více než 600 studijních...

Předvánoční aukce v Arthouse Hejtmánek

20. listopadu 2023 v 10:49

Mimořádný velkoformátový obraz autora posledních československých bankovek Albína Brunovského s názvem Zahrada nabídne 7. prosince od 18 hodin večerní aukce v Arthouse Hejtmánek v Praze 6. Dílo bylo součástí umělecké výzdoby bývalé československé ambasády ve Stockholmu, vyvolávat se bude od...

Další články
Nahoru