Dnes Pondělí - jasno 23°C
Zítra Úterý - skorojasno 21°C
Pondělí 29. 5. 2023
Svátek má Maxmilián a Maxim
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Jak vybrat dokonalý odstín rtěnky: odborné rady
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Ilustrační foto: Prostock-studio / shutterstock.com

Jak vybrat dokonalý odstín rtěnky: odborné rady

Obyčejná rtěnka ve správně zvoleném odstínu dokáže proměnit každou dámu ve fatální krásku, business woman nebo teenagera. Tento kosmetický produkt nesmí chybět v žádné kosmetické taštičce.

Často při nákupu vyvstává otázka, jak si vybrat odstín rtěnky z obrovského sortimentu zahrnující různé značky, textury a odstíny. Je nejlepší v tom případě vzít v úvahu hlavně barvu pleti, očí a vlasů. V našem článku se dozvíte, jak vybrat nejlepší rtěnku ve vhodném pro vás odstínu podle těchto kritérií. Široký sortiment rtěnek najdete na webových stránkách MAKEUP, prohlédněte si ho zde: https://makeup.cz/categorys/23444/.  

Jak vybrat odstín rtěnky podle tónu pleti?

Při výběru perfektního odstínu rtěnky byste měly vzít v úvahu tón a podtón pleti. Chcete-li určit tón, v přirozeném světle si pečlivě prohlédněte svou pleť, přičemž zvláštní pozornost věnujte oblasti kolem úst. Rozlišujeme takové tóny pleti: bledý, světlý, zlatý, olivový, snědý, tmavý atd. 

rtenky-2

Foto: PearlWinchester / shutterstock.com

Podtón je barva, která je tvořena pigmenty v pokožce. Rozlišujeme tři: studený (růžový), teplý (žlutý) a neutrální (šedý). Chcete-li určit svůj podtón, podívejte se na své zápěstí v přirozeném světle. Pokud jsou žíly namodralé nebo modré, máte studený podtón, pokud jsou zelené – teplý, a pokud obojí (nebo modrozelený) – neutrální. 

  • Ke světlé pleti se nejvíce hodí téměř všechny nude odstíny, zejména světle broskvový a růžový. Pokud máte rády červenou, pak je lepší zvolit se studeným podtónem. Beauty tip: nejlepší nude rtěnka by neměla splývat s barvou pleti. V jiném případě se rty na obličeji jednoduše „ztratí“.

  • Pokud je barva vaší pleti blíže k béžové, vyzkoušejte bobulovité a fialové rtěnky.

  • Pokud máte olivovou, tmavou nebo snědou pleť, pak dejte přednost tmavě růžové, sytě korálové a barvám s oranžovým podtónem.

  • Pro pleť s teplým podtónem jsou vhodné rtěnky ve světle růžovém nebo broskvovém odstínu.

  • Pokud máte pleť se studeným podtónem obraťte pozornost na hnědé a béžové odstíny – cappuccino nebo čokoládový.

  • Majitelky neutrálního tónu pleti by měly upřednostnit s odstíny z teplých i studených barevných palet. 

Jak vybrat odstín rtěnky podle barvy očí?

Hnědé oči. Obraťte pozornost na vínové, švestkové, čokoládové odstíny. Jasně šarlatové rty budou také vypadat skvěle, ale taková barva přitahuje větší pozornost okolí. Navíc vyžaduje dokonalé líčení, protože jakákoliv chyba bude patrná. Je třeba mít na paměti, že velmi tmavé odstíny nejsou vhodné pro hnědé oči.  

Zelené oči. Růžové, terakotové a oranžové odstíny budou tou nejlepší volbou. Můžete taky experimentovat s malinovými, korálovými a švestkovými odstíny.  Zpravidla se líčení vytváří tak, aby zdůraznilo nádhernou barvu očí, takže nejlepší volbou v tom případě budou neutrální rtěnky. 

Modré oči. Krásu modrookých dívek zdůrazňují růžové, třešňové, pastelové rtěnky. Sytější odstíny vytváří kontrast a zdůrazňují hloubku barvy očí. Ty, které preferují klidnější odstíny, měly by obrátit pozornost na béžové, broskvové, pudrové tóny. 

Šedé oči. Je vhodná většina odstínů – od béžové po marsala. Zajímavý efekt získáte při použití terakotových, vínových, švestkových, tmavě karmínových rtěnek. Pro večerní líčení se perfektně hodí sytější barvy. 

Jak vybrat odstín rtěnky podle barvy vlasů?

Blondýnky by se měly přihlédnout ke všem klidnějším barvám. V denním líčení dejte přednost růžové nebo broskvové rtěnce, a pro večerní se bude hodit švestková nebo korálová. 

Zrzkám doporučujeme volit hnědé, korálové, hnědo-broskvové, tmavě růžové a švestkové rtěnky. K syté červené barvě vlasů se budou stále dobře hodit teplé červené tóny. Pro velkolepý večerní make-up je nejlepší variantou rtěnka ve vínovém odstínu.  

Dívkám s černou barvou vlasů sluší výrazné odstíny, například sytě růžová a červená. Švestková a tmavě růžová rtěnky vypadají velmi působivě a perfektně se budou hodit na party.  

Ke hnědým vlasům se hodí téměř jakýkoliv odstín rtěnky. Samozřejmě existují takové, které vypadají atraktivněji, například růžová, švestková a šarlatová. Pro vytvoření večerního make-upu je nejlepší použít rubínové odstíny, které dodají celému vzhledu tajemnost a zvláštní kouzlo. 


Příspěvek na léči: Praha a Olomoucko vykazují nejdelší lhůty

Včera ve 14:44

Příspěvek na péči (PnP), který je zásadním nástrojem účinného fungování systému sociální péče v Česku, je jen v pětině případů vyřízen včas. V téměř 80 procentech případů není dodržena zákonná lhůta 60 dnů pro vyřízení žádosti o PnP. Vyplývá to z dotazování poskytovatelů sociálních služeb...

Slunečnice upozorní na roztroušenou sklerózu, zasadí je pacienti

26. května 2023 ve 13:47

Desítky nově zasazených slunečnic upozorní v úterý 30. května v Kateřinské zahradě na roztroušenou sklerózu (RS). Zasadí je tam sami pacienti v rámci akce Rozsviťme Českou republiku. Ta se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny po poledni. 

Dny otevřených center pro léčbu migrény začnou v červnu

23. května 2023 ve 22:16

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku více než milion,mohou opět přijít konzultovat svůj stav se specialisty. Po úspěšném prvním ročníku otevře letos své dveře šest Center pro léčbu bolestí hlavy. V červnu se do osvětové akce zapojí Městská poliklinika Praha a Nemocnice Teplice, na podzim budou...

Běh naděje v Lesoparku Letňany

23. května 2023 ve 12:23

Běh naděje, sportovně společenská humanitární akce spojená s veřejnou sbírkou určenou na výzkum rakoviny, se koná ve středu 31. května 2023 v 9 až 17 hodin.

Na vyšetření štítné žlázy čekají lidé i půl roku

22. května 2023 ve 14:38

Pacienti musí na vyšetření štítné žlázy u specialisty čekat i půl roku, protože endokrinologů je málo a jejich kapacitní možnosti nejsou neomezené. O pacienty s mírnými poruchami nebo ty, kteří jsou stabilizovaní a mají zavedenou léčbu, by se přitom v budoucnu mohli starat všeobecní praktičtí...

Zbavte se vrásek s Asombroso - s kolagenovou péčí a krémem s hadím jedem

22. května 2023 ve 13:31

Každá žena touží mít svěží a mladistvou pleť bez vrásek. Dnešní věda je naštěstí daleko a s vráskami se tak už nikdo nemusí smiřovat. Stačí sáhnout po těch správných produktech péče o pleť.

České muzeum stříbra láká na Kutnohorské léto

18. května 2023 ve 13:46

Tajuplné noční prohlídky středověkého stříbrného dolu za svitu kahanu, které se konají každou středu. Letní muzejní čtvrtky s interaktivním workshopem na téma baroko.  Vlastnoruční výroba nádob podle prvních zemědělců. Komentované prohlídky k výstavám i koncert středověké hudby pod širým nebem. To...

Algoritmy umělé inteligence pomáhají urychlovat vývoj protinádorových léčiv

12. května 2023 v 07:23

Při hledání účinné léčby nádorových onemocnění budou hrát stále větší roli algoritmy umělé inteligence. Metody strojového učení totiž dokáží výrazně snížit čas, úsilí a náklady spojené s vývojem nových léčiv. Na jejich objevování spolupracují informatici z katedry kybernetiky Fakulty...

Pouť Českého Anděla na Říp

11. května 2023 v 16:24

Spolek Cesta Česka pořádá za podpory obce Ctiněves sedmý ročník Poutě Českého Anděla. Celodenní akce s mottem „Poznej českou zemi a sám sebe“ se uskuteční v sobotu 20. května. Pouť bude zahájena jako obvykle v 10 hod ve Ctiněvsi pod kostelem, odkud se poté účastníci vydají na horu Říp...

Další články
Nahoru