Dnes Čtvrtek - polojasno 26°C
Zítra Pátek - prehanky-dest 26°C
Čtvrtek 19. 5. 2022
Svátek má Ivo
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Jak volila metropole? Vítězství Spolu, ANO je až třetí. Babiš: Prohráli jsme kvůli Praze, nesnáší nás
Volební účast v Praze byla vysoká. Foto: Jan Puci

Jak volila metropole? Vítězství Spolu, ANO je až třetí. Babiš: Prohráli jsme kvůli Praze, nesnáší nás

Volební účast v Česku je 65,4 procenta, v minulých sněmovních volbách dosáhla 60,9 procenta. Účast v Praze v právě skončených volbách dosáhla dokonce 70 procent. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.  

V Praze drtivě vyhrála koalice Spolu, která získala 40 procent hlasů. Na celostátní úrovni to bylo 27,8 procenta hlasů. Druhá skončila v Praze i v celém Česku koalice Pirátů a hnutí STAN. V celé zemi byl její zisk 15,6 procenta, v Praze 22,7 procenta. 

I další čtyři roky bude ve Sněmovně doposud vládní hnutí ANO, získalo 27,1 procenta hlasů. V Praze to však bylo jen 17,5 procenta. Nízký zisk v metropoli přispěl k tomu, že na celostátní úrovni získala koalice Spolu o pár desítek tisíc hlasů více než ANO. 

„Prohráli jsme kvůli Praze. Jako vždycky, protože nás Praha nesnáší,“ řekl Babiš na tiskové konferenci ve volebním štábu. 

Čtvrtou formací, která se dostala do Poslanecké sněmovny, je Svoboda a přímá demokracie, získala 9,6 procenta hlasů. Být ale jen na Praze, strana vedená Tomiem Okamurou by se do dolní komory Parlamentu nedostala. Pražané jí odevzdali jen 4,6 procenta hlasů.

Anketa

Měl by podle vás prezident Miloš Zeman podat demisi?

96.9%
(96.9%)
3.1%
(3.1%)
Z Poslanecké sněmovny vypadla ČSSD, má jen 4,7 procenta hlasů. Tradiční levicová strana propadla i v Praze, kde kampaň vedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, která tvořila „Hustou dvojku“ s bývalým členem Strany zelených Matějem Stropnickým. 

V hlavním městě získala sociální demokracie čtyři procenta hlasů. Za ní byla Přísaha Roberta Šlachty, ta získala 3,4 procenta. Na celostátní úrovni to bylo 4,7 procenta hlasů. 

Zisk formace Trikolora Svobodní Soukromníci byl v Praze 2,6 procenta, což je skoro stejný výsledek jako v celé zemi, kde byl jen o dvě desetiny procenta vyšší.

Komunisty volila v hlavním městě je dvě procenta lidí, kteří přišli volit. Na celostátní úrovni získala KSČM 3,6 procenta hlasů. Další strany a hnutí se v Praze nedostaly přes jedno procento odevzdaných hlasů.


Autor: Jan Puci

Praha 5 nejvíce peněz investovala do školství

9. května 2022 v 11:10

Přes 280 milionů korun investovala v loňském roce Praha 5. Velká část peněz šla do snížení energetické náročnosti budov. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který minulý týden předložil zastupitelům městské části radní pro finance Jan Kavalírek (TOP 09). 

Praha 4 zveřejnila program 20. zasedání zastupitelů

9. května 2022 v 10:44

V tomto volebním období 20. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční v úterý 10. května  od 12 hodin v zasedacím sále č. 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500). O návrhu programu informoval mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Praha 5 požaduje zřízení koordinátora dopravních staveb

2. května 2022 v 17:51

Oprava Barrandovského mostu zásadně omezí dopravu v páté městské části, především pak v lokalitě Smíchova a jeho širšího okolí. Podle vedení Prahy 5 metropole nedostatečně komunikuje s městskými částmi, kterých se rozsáhlé dopravní stavby bezprostředně dotýkají. Informovala o tom mluvčí smíchovské...

Další články
Nahoru