Dnes Středa - zatazeno 1°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 0°C
Středa 26. 1. 2022
Svátek má Zora
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Zpravodajství

Jak vidí děti bezpečnost na Jižním Městě

Jižní Město se potýká s problémem společným nejen sídlištím, ale většině městských čtvrtí – množstvím veřejných prostranství, často nízké kvality. Mnohá jsou spíše zbytkovými prostory mezi budovami, které slouží nanejvýš jako zkratky pro chodce nebo k venčení psů.

Radnice se zaměřila na důsledky z hlediska trávení volného času dětí ve veřejném prostoru.

Jak děti vnímají bezpečnost Jižního města
Za nejkritičtější místa označily zastávky metra Opatov, Roztyly a Háje. Právě na tyto lokality se Praha 11 v budoucnu zaměří.

Projekt Bezpečnost veřejného prostoru na Jižním Městě očima dětí vznikl ve spolupráci Odboru školství a kultury, Odboru územního rozvoje a Oddělení krizového řízení Úřadu městské části Praha 11.

Jeho cílem bylo ve spolupráci s místními základními školami najít formou workshopů uzpůsobených věku dětí odpovědi na otázky: Kde ve veřejném prostoru Jižního Města se děti nejčastěji pohybují, jakým způsobem v něm tráví volný čas, co se v těchto místech dětem líbí/nelíbí, co zde mají/nemají rády, co zde dobře funguje/nefunguje?  

Děti odpovídaly i na otázky na kterých místech se cítí nepříjemně nebo nebezpečně a z jakého důvodu a jak by se podle dětí mohla tato problematická místa zlepšit?

Do realizace bylo zapojeno 12 tříd prvního i druhého stupně z celkem 6 základních škol.

Díky zapojení 230 žáků prvního i druhého stupně, ze škol, jejichž spádové oblasti pokrývají výraznou většinu Prahy 11, se podařilo získat značný objem hodnotných informací – podnětů, které jsou dostatečně popsány a lokalizovány.

K množství a rozmanitosti získaných podnětů nepochybně přispěla i přítomnost externích lektorů nikoliv pedagogů školy, při sběru spolu s vědomím jejich anonymizace.

Výstupy projektu využije Úřad městské části Praha 11:
K prevenci sociálně patologického chování a kriminality,

dalšímu rozpracování a naplňování Pasportu pobytových veřejných prostranství městské části Praha 11 vhodných k regeneraci,

optimalizaci nabídky volnočasových aktivit nejen pro děti různého věku v různých částech Jižního Města (městské části Praha 11),

zvýšení povědomí a zájmu rodinných příslušníků o problematiku kvality a bezpečnosti veřejného prostoru; zvýšení množství a relevance podnětů od dospělých obyvatel Jižního Města (městské části Praha 11).Autor: TZ, red
Další články
Nahoru