Dnes Sobota - oblacno 21°C
Zítra Neděle - polojasno 20°C
Sobota 21. 5. 2022
Svátek má Monika
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Jak uspořit energie při zařizování bydlení od experta na energie
ByznysKomerční sdělení
Foto(2x): Daikin.cz

Jak uspořit energie při zařizování bydlení od experta na energie

Cena elektřiny se neustále zvyšuje. A další zdražení se chystá od Nového roku, a to dokonce o třetinu! Největšími žrouty elektrické energie v domácnosti jsou nepochybně spotřebiče. Vaši spotřebu elektřiny také zásadně ovlivňuje způsob, jakým domácnost vytápíte. Pokud právě zařizujete svůj dům nebo byt, poradíme vám, jaký zdroj vytápění zvolit a jakou energetickou třídu by měl splňovat.  

Volte spotřebiče s nejvyšší energetickou účinností

Ať už kupujete novou televizi, pračku nebo vybavuje novými spotřebiči kuchyň, dívejte se vždy na energetické štítky, které vám prozradí, jakou třídu energetické účinnosti daný spotřebič splňuje. Od března se můžete setkat s novými štítky, které označování energetické účinnosti zjednodušují a zpřehledňují. 

Změna energetických štítků

Která hodnota je tedy vlastně nejvyšší? Protože se většina moderních spotřebičů už pohybovala ve třídě A, v rámci níž se odlišovala počtem znamének +, rozhodla se Evropská komise vrátit k označování tříd pouze písmeny A–G bez přidaných znamének. V případě staršího značení se tedy nespokojte pouze s třídou A, ale vybírejte spotřebiče označené štítky A++ nebo A+++. Spotřebiče označené novými štítky by naopak měly ideálně splňovat alespoň třídu C. 

Zvažte výběr zdroje vytápění

Pokud se rozhodujete, jaký zdroj vytápění si do domu pořídit, jedním z nejúspornějších řešení je tepelné čerpadlo. Také při jejich pořizování sledujte energetické štítky. „Nové štítky se ale zatím vztahují pouze na vybrané kategorie spotřebičů, jakou jsou myčky, pračky, chladničky nebo svítidla. V případě tepelných čerpadel se tedy setkáte se starším označením,“ vysvětluje Vladimír Macháček ze společnosti Daikin, který je zodpovědný za oblast prodeje residenčních výrobků. 

Úsporné a ekologické vytápění

daikin-ohrev-teple-vody-min „Investice do tepelného čerpadla se ve srovnání s elektrickým kotlem vrátí do 5 let a oproti plynovému kotli ušetří 40–50 % nákladů za elektřinu,“ doplňuje Vladimír Macháček. Tepelná čerpadla totiž využívají až 80 % energie z obnovitelných zdrojů a pouhých 20 % z elektrické energie. Tepelná čerpadla Daikin také využívají ekologičtější chladivo R-32, díky kterému se pyšní celoroční účinností A+++ v režimu vytápění i chlazení. „Pokud tepelné čerpadlo zajišťuje i ohřev teplé vody, můžete svou úsporu ještě zvýšit připojením tepelného čerpadla na solární panely,“ dodává Vladimír Macháček. 

Zajímejte se o sezónní topný faktor

Při výběru tepelného čerpadla je na energetickém štítku důležitým ukazatelem také sezónní koeficient výkonu SCOP. „Topný faktor SCOP vyjadřuje poměr energie vyrobené a energie k tomu spotřebované v průběhu celého roku. Obecně platí, že čím je hodnota SCOP vyšší, tím účinnější tepelné čerpadlo je a spotřebuje tedy i méně elektřiny,“ vysvětluje Vladimír Macháček. Sezónní topný faktor tepelných čerpadel se pohybuje v rozmezí hodnot 3,4–5,5.


Mezinárodní agentura Effectivity otevřela pobočku v Česku, do Prahy chce exportovat slovenské mozky

19. května 2022 ve 13:02

Slovenská mezinárodní agentura Effectivity (EFFE) otevřela své zastoupení v České republice. Jedná se tak o další kancelář mimo domovskou základnu, která bude vystupovat pod jménem EFFE Prague.     

Tesco spustilo kampaň pro Online nákupy

14. května 2022 ve 13:04

Tesco spustilo novou kampaň „Nenechte se opít…“. Vzhledem k situaci na trhu s potravinami je smyslem kampaně Tesca zaměřit se na ceny u online nákupů formou srovnání cen s konkurenčním Rohlíkem. Výsledkem srovnávacích nákupů je úspora, kterou Tesco zákazníkům přináší u 37 produktů(1) ze...

Pražská strojírna uzavírá rok se ziskem

5. května 2022 v 08:09

Dceřiná společnost Dopravního podniku hlavního města Prahy Pražská strojírna zveřejnila hospodářské výsledky za rok 2021. Komplikovaný rok sužovaný covidovými restrikcemi a nárůsty cen uzavřela s hospodářským výsledkem 43,6 mil. korun před zdaněním. 

Projekt Prahy 1 Corrency odstartoval, občané i podnikatelé se mohou nadále registrovat

4. května 2022 v 11:10

Radnice první městské části zahájila vlastní realizaci projektu Corrency, jehož cílem je podpořit jednotlivé živnostenské provozovny na území Prahy 1 a zároveň posílit koupěschopnost zdejších občanů. Dobrou zprávou je také to, že občané i živnostníci a podnikatelé, kteří to dosud nestihli, se...

V prvním kvartálu začalo podnikat 20 111 živnostníků. Téměř stejný počet ale podnikání ukončil

3. května 2022 v 10:39

Za první tři měsíce letošního roku prostřednictvím živnostenského oprávnění začalo podnikat 20 111 osob, což je o desetinu víc než ve stejném období roku 2021. Celkový počet podnikatelů – fyzických osob v ČR se ale zvýšil jen o 427 na 2 179 683. Aktuální přehled zveřejnila poradenská společnost...

DLA Piper asistovala skupině Karlín Group při společné investici do rezidenčních projektů s PPF Real Estate

2. května 2022 v 10:00

DLA Piper poskytovala právní poradenství skupině Karlín Group, přednímu českému developerovi rezidenčních a administrativních budov, při prodeji 50% podílu ve dvou rezidenčních projektech developerské společnosti PPF Real Estate.

Začal Huawei Global Analyst Summit

27. dubna 2022 ve 12:35

Odstartoval 19. ročník Huawei Global Analyst Summit v čínském Šen-čenu, kde zástupci technologického giganta Huawei seznámili návštěvníky s nejnovějšími průmyslovými trendy i svou představou zelenější budoucnosti. 

Falešné SMS zprávy se snaží vylákat platby za údajné nedoplatky, varuje innogy

27. dubna 2022 v 07:04

innogy varuje před podvodnými SMS, které se snaží vylákat platby za údajné nedoplatky energií. V posledních dvou dnech zajistila innogy několik pokusů o podvodné jednání formou rozesílání SMS a následné vymáhání falešných nedoplatků za dodávky energií. Jedná se zatím jen o několik případů, ale...

Další články
Nahoru