Dnes Pondělí - zatazeno 11°C
Zítra Úterý - polojasno 14°C
Pondělí 19. 4. 2021
Svátek má Rostislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Zpravodajství

Jak usnadnit dětem jejich návrat do škol. Starostové, radní a zastupitelé poslali dopis

Představitelé hlavního města Prahy se obrátili na ministra školství Roberta Plagu s návrhem společného stanoviska v otázce otevírání škol a školských zařízení ve druhém pololetí školního roku 2020/2021.   

Vzhledem ke zhoršující se pandemické situaci a přetrvávající distanční výuce zastupitelé hlavního města přišli s návrhem postupu, jenž by měl snížit dlouhodobé negativní dopady koronaviru na vzdělání, ale i na duševní a fyzické zdraví dětí.

Pod tento návrh, který má zajistit snazší návrat zpátky do škol, se za čtyři dny podepsalo 31 zastupitelů hlavního města Prahy a jeho městských částí.

Podepsaní v dopise žádají, aby návrh nové metodiky Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy k plošnému testování dětí na základě zkušeností z únorového pilotního testování upřednostňoval PCR testy nad těmi antigenními.

„Podle našich zjištěných výsledků u pilotního testování se ukázalo, že sensitivita antigenních testů u bezpříznakových dětí je velice nízká a hrozí, že při jejich plošném nasazení přes síto testů projde vysoký počet dětí s falešně negativním testem. PCR vykazují sensitivitu vyšší. Proto pokud chceme ve školách zaručit skutečně bezpečně prostředí, musíme ihned začít pracovat na tom, abychom nejen v Praze, ale v celém Česku vybudovali dostatečné kapacity pro plošné nasazení PCR testů ve školách,” uvedl pražský radní v oblasti školství Vít Šimral.

Dlouhý lockdown s sebou nese také rapidní zhoršování duševní pohody, ale i fyzické kondice dětí. Zastupitelé proto žádají, aby byla za současné situace prioritně řešena otázka wellbeingu dětí a aby byly do plánu otevírání škol zahrnuty i alternativy spočívající v pobytu na školách v přírodě.

„Praha a její městské části jsou připraveny pomoci s logistikou při zajišťování pobytů homogenních otestovaných školních kolektivů v rekreačních areálech a základnách napříč Českem. Rádi se budeme podílet i na kampaních a projektech, jež budou řešit psychické zdraví dětí a jejich přetrvávající socializační deficit,” doplnil radní.Do soutěže Adapterra Awards je přihlášeno 101 projektů zlepšujících klimatickou situaci

17. dubna 2021 v 11:25

Do třetího ročníku soutěže Adapterra Awards, která hledá inspirativní projekty na zvládání dopadů klimatické změny, jako jsou zhoršující se sucho, horko nebo přívalové deště, je přihlášeno celkem 101 projektů. Mezi nimi je 19 řešení z hlavního města. Přihlášky posoudí odborná porota, ty nejlepší...

Veřejnost může ovlivnit budoucí podobu Jarovské třídy

17. dubna 2021 v 10:36

Jarovská třída má propojit území Žižkova směrem na východ k Českobrodské ulici a budoucímu Městskému okruhu a odlehčit dopravu stávajících přetížených komunikací. Praha 3 chce získat podněty a požadavky zejména místních obyvatel, na jejichž základě vznikne finální podoba studie...

Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

16. dubna 2021 ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

16. dubna 2021 ve 21:04

Více než pět milionů korun, přesně 5,34 milionu. Takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované sportovní...

Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech

16. dubna 2021 v 09:45

Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna schválila Rada městské části Praha 4. Jde již o čtvrtou vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie.

V Praze 11 zasedne Komise pro životní prostředí

16. dubna 2021 v 09:05

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 19. dubna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova.

Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

15. dubna 2021 ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Další články
Nahoru