Dnes Pátek - mlha 17°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Sobota 8. 10. 2022
Svátek má Věra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zpravodajství

Jak usnadnit dětem jejich návrat do škol. Starostové, radní a zastupitelé poslali dopis

Představitelé hlavního města Prahy se obrátili na ministra školství Roberta Plagu s návrhem společného stanoviska v otázce otevírání škol a školských zařízení ve druhém pololetí školního roku 2020/2021.   

Vzhledem ke zhoršující se pandemické situaci a přetrvávající distanční výuce zastupitelé hlavního města přišli s návrhem postupu, jenž by měl snížit dlouhodobé negativní dopady koronaviru na vzdělání, ale i na duševní a fyzické zdraví dětí.

Pod tento návrh, který má zajistit snazší návrat zpátky do škol, se za čtyři dny podepsalo 31 zastupitelů hlavního města Prahy a jeho městských částí.

Podepsaní v dopise žádají, aby návrh nové metodiky Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy k plošnému testování dětí na základě zkušeností z únorového pilotního testování upřednostňoval PCR testy nad těmi antigenními.

„Podle našich zjištěných výsledků u pilotního testování se ukázalo, že sensitivita antigenních testů u bezpříznakových dětí je velice nízká a hrozí, že při jejich plošném nasazení přes síto testů projde vysoký počet dětí s falešně negativním testem. PCR vykazují sensitivitu vyšší. Proto pokud chceme ve školách zaručit skutečně bezpečně prostředí, musíme ihned začít pracovat na tom, abychom nejen v Praze, ale v celém Česku vybudovali dostatečné kapacity pro plošné nasazení PCR testů ve školách,” uvedl pražský radní v oblasti školství Vít Šimral.

Dlouhý lockdown s sebou nese také rapidní zhoršování duševní pohody, ale i fyzické kondice dětí. Zastupitelé proto žádají, aby byla za současné situace prioritně řešena otázka wellbeingu dětí a aby byly do plánu otevírání škol zahrnuty i alternativy spočívající v pobytu na školách v přírodě.

„Praha a její městské části jsou připraveny pomoci s logistikou při zajišťování pobytů homogenních otestovaných školních kolektivů v rekreačních areálech a základnách napříč Českem. Rádi se budeme podílet i na kampaních a projektech, jež budou řešit psychické zdraví dětí a jejich přetrvávající socializační deficit,” doplnil radní.Autor: TZ, red
Další články
Nahoru