Dnes Pondělí - zatazeno 6°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 5°C
Pondělí 5. 12. 2022
Svátek má Jitka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Jak to bude s náhradou za Nikolajku? Vedení Prahy 5 stojí o dočasné kluziště i nový stadion
Zimní stadion Nikolajka. Foto: Jan Puci

Jak to bude s náhradou za Nikolajku? Vedení Prahy 5 stojí o dočasné kluziště i nový stadion

Zimní stadion Nikolajka v páté městské části ukončil provoz, předchozí vedení Prahy 5 v srpnu oznámilo, že se podařilo sehnat investora nejen pro dočasnou náhradu za stadion, ale i pro dlouhodobé řešení v podobě nového trvalého kluziště. Po zářijových volbách se vedení radnice obměnilo, bývalá koalice je v opozici. Nové vedení městské části chce dočasnou plochu realizovat co nejdříve, podporuje i stavbu nového stadionu. Na nedávném setkání s novináři o tom informovala místostarostka Prahy 5 Monika Shaw Salajová (SEN 21).

Majitel tradičního zimního stadionu na Smíchově, kterým je firma NIKO Praha, už před letními prázdninami oznámil, že led na podzim neobnoví. Vedení Prahy 5 v létě oznámilo, že se mu podařilo sehnat investora nejen pro dočasnou náhradu za stadion, ale i pro dlouhodobé řešení v podobě nového trvalého kluziště.

Realizace dočasné plochy by údajně trvala tři až šest měsíců v závislosti na výběru technologie, náklady na výstavbu jsou odhadovány na 15 až 32 milionů korun. Trvalý stadion by byl časově i finančně podstatně náročnější. Předjednaným investorem měla být firma Fermstav zastoupená podnikatelem Slavomírem Pavlíčkem, který spoluzaložil herní studio Bohemia Interactive. 

Předběžnou dohodou byly vybrány dva vhodné pozemky v Jinonicích. Jejich vlastníkem je hlavní město Praha.

Předchozí pražské zastupitelstvo na svém posledním předvolebním jednání v září projednalo petici za poskytnutí městských pozemků pro plán Prahy 5 vybudovat dočasné sportoviště a následně i nový stadion ve spolupráci se soukromým investorem.

Zároveň zastupitelé rozhodli, že hlavní město páté městské části pozemky poskytne. Realizace se však zatím neposunula dál. 

„Budu podporovat, aby na Praze 5 vzniklo co nejdříve náhradní dočasné kluziště, aby kluby měly kde sportovat a veřejnost měla k dispozici veřejné bruslení. Musím se však celkově s projektem dopodrobna seznámit, bude to má priorita,“ sdělila Shaw Salajová, která má vedení radnice na starost zdravotnictví, sociální oblast a sport.

„Musíme se podrobně seznámit s návrhy privátního sektoru, který chce nový stadion zafinancovat, ale zároveň požaduje zapojení městské části. Proto potřebujeme ty návrhy rozklíčovat,“ podotkl starosta Prahy 5 Jaroslav Pašmik (Praha 5 Sobě), mezi jehož kompetence patří strategické řízení, udržitelný rozvoj, podpora podnikání nebo bezpečnost a prevence kriminality.


Autor: Jan Puci

Setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5

2. prosince 2022 v 10:52

Poslední veřejné setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5 v tomto roce se koná 13. prosince v Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Strukturální plán je významný dokument Prahy 5, který popisuje priority rozvoje jak celé městské části, tak i jednotlivých čtvrtí a konkrétních...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Další články
Nahoru