dnes
Úterý - zatazeno
26°C
zítra
Středa - jasno
26°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
29°C
Letní Praha

Jak světlo ovlivňuje život na Zemi? V Národním muzeu se projdete fascinujícím světem zvířat a rostlin

V Nové budově Národního muzea mohou návštěvníci vidět originální přírodovědnou výstavu „Světlo a život“, jejímž hlavním motivem je světelná energie Slunce a její klíčová role v evoluci a rozmanitosti organismů. 

Výstava návštěvníky postupně provede na první pohled nesouvisejícími prostředími jako je podzemní prostor jeskyní, půda, rozlehlé stepi, až po jednotlivá patra tropického lesa. Kromě exponátů a modelů se zde návštěvníci budou moci setkat s několika interaktivními panely a zajímavými aktivitami, vyzkoušet si mohou například malování světlem na speciální plátno nebo práci paleontologa při odkrývání jeskynních kosterních nálezů.

Výstava je pro veřejnost otevřena od 28. července a potrvá až do konce roku 2018.

Výstava jako poschoďový dům
Výstava rozdělená do čtyř volně navazujících celků provází návštěvníka od nejspodnějších vrstev země až po nejvyšší koruny tropických stromů. S životem v nehostinné říši temna se seznámí v jeskyni, kde se vyvinuly organismy dokonale přizpůsobené životu ve věčné tmě. V takových podmínkách jsou schopny přežívat pouze druhy s pomalejší látkovou výměnou, schopné efektivně využívat veškerou zde dostupnou energii. Tyto druhy jsou většinou slepé a bílé jako například vystavený macarát nebo jeskyňovka Pearseova. Pobyt v jeskyni evokuje i projekce létajících netopýrů, jeskynní malba, model ohniště či kostra hyeny jeskynní umístěná pod pochozím sklem. Zajímavými exponáty jsou i minerály s fluorescentními vlastnostmi, vedle nichž si budou moci všichni zájemci vyzkoušet takzvané malování světlem na připravené plátno. Děti v této části výstavy jistě zaujme možnost zahrát si na paleontologa a z vrstvy písku vyhrabat kosti medvěda jeskynního.

Život v půdě
Dalším zastavením na cestě vzhůru je půda plná bizarních živočichů. Reálný, ve skle vysypaný půdní profil nenechá nikoho na pochybách, že se opravdu ocitá pod zemí. Pohyb v zemi je energeticky velmi náročný a u zvířat se proto vyvinula celá řada účelných přizpůsobení, která je možné vidět například u krtonožky nebo červora. Život pod zemí je však i přesto výhodný, jelikož poskytuje dokonalý úkryt před predátory a nepřízní počasí. Dokládají to i modely zvířecích nor, jejichž průřez zaujme nejen dětské návštěvníky. Pro ně je zde také přichystán kvíz na dotykovém panelu, kde mohou přiřazovat kořeny ke správným druhům stromů.

Cesta na step
Cesta výstavou pokračuje na rozlehlou a sluncem zalitou step s velkými býložravci a celou škálou rozmanitých druhů hmyzu. Na stepi se nachází mimo jiné vzácný exponát karakala, kterého ze svých cest přivezl Emil Holub. Působivé jsou velké modely dvou neoblíbených parazitů – blechy a klíštěte, které je zároveň možné porovnat s exempláři v reálné velikosti. Motýlím křídlům je věnován další panel, který návštěvníkům poodhalí fascinující vlastnosti jejich mikrostruktury, které dovedly vědce až k vynalezení LCD displejů. Diorama z rákosí je zas zavede do mokřadů, kde potkají volavku popelavou, čápa bílého a při troše štěstí i dobře ukrytého bukače velkého. Opět zde nechybí možnost vyzkoušet si své znalosti, ať již jde o přiřazování semínek k druhům travin či rozeznávání hlasu ptáků. Princip fotosyntézy pro změnu děti poznají po správném složení puzzle.

Zápas o světlo
Příběh výstavy vrcholí v prostředí tropického lesa. Ačkoliv zde žije velké množství druhů, podmínky k životu se liší téměř na každém kroku. Rostliny tu mezi sebou bojují o každý paprsek světla a zase naopak, v korunách stromů, které živočichům nabízí množství úkrytů a potravy, přežívají jen rostliny přizpůsobené na nadbytek světla a s ním spojený nedostatek vody. Prostředí lesa dokresluje model tropického stromu, do jehož kmene je možné nahlédnout, exponáty pro něj typických živočichů či světelný panel vysvětlující bioluminiscenci, příznačnou například pro dobře známé světlušky či některé druhy hub.

Mobilní aplikace, doprovodné programy i soutěž
Výstavou provází také veselé komiksové příběhy určené nejen dětským návštěvníkům. Ke stažení je mobilní aplikace Národního muzea, kterou mohou všichni příznivci výstavy brouzdat i z pohodlí domova a dozvědět se tak více zajímavostí. Vydán je rovněž tištěný katalog v česko-anglické verzi.
Po celou dobu konání výstavy budou probíhat také zajímavé doprovodné programy, včetně komentovaných prohlídek, víkendových akcí a programů pro školní třídy, nebo soutěž o vstupenky do Národního muzea a další hodnotné ceny.

Nová budova Národního muzea je otevřena ve dnech pondělí, úterý, čtvrtek – neděle od 10 do 18 hodin, středa od 9 do 18 hodin, první středa v měsíci od 10 do 20 hodin; vstupné na výstavu Světlo a život je 120 Kč/plné, 70 Kč/snížené, 200 Kč/rodinné; vstupné do expozice Archa Noemova je 100 Kč/plné, 70 Kč/snížené, 170 Kč/rodinné; vstupné do celého objektu je 200 Kč/plné, 140 Kč/snížené, 340 Kč/rodinné.

Národní muzeum, Vinohradská 1, Praha 1.


Léta naděje rychle pominula. Výstava v Galerii pod radnicí

Dnes v 08:31

Výstava s názvem 1968 Praha 3 – Léta naděje rychle pominula… připomínající nejenom již známé, celopražské události během srpna ´68 a bezprostředně po něm, ale především originálně zpracovaná výstavní koncepce zachycující toto období československých dějin v rámci událostí v Praze 3. Některé dosud...

Parky, sady, zahrady – Ze Strahova na Malou Stranu

Včera ve 14:10

Během vycházky v sobotu 18. srpna si projdete některé zahrady Strahovského kláštera, připomenete si plastiku Panny Marie v Exilu a celou řadu osobností spojených s těmi to místy – např. Eliška Junková, Raoul Wallenberg, Nicolas Winton, dále domek, kde žil a pracoval Cyril Bouda, navštívíte...

Léto a mojito v Galerii 1

Včera v 11:20

Letní prázdniny se překlopily do své druhé poloviny a některé pravidelné akce radnice Praha 1 si stále užívají zaslouženého volna. Nicméně v Galerii 1 probíhá výstava krásných obrazů Kamila Lhotáka, další se už pomalu připravuje a minulý čtvrtek navíc tamější výstavní prostory voněly mátou a...

Rozloučení s prázdninami v Suchdole

Včera v 11:00

Městská část Praha-Suchdol a spolek Suchdol Sobě zvou na Rozloučení s prázdninami, v pátek 31. srpna od 17 hodin na Komunitní zahradě Suchdol, Suchdolská ulice vedle fotbalového hřiště.

Kryt na Folimance se otevře v sobotu 18. srpna

Včera v 08:31

Městská část Praha 2 zpřístupňuje kryt civilní ochrany Folimanka jako obvykle každý měsíc v sobotu od 9 do 15 hodin.

Přijďte se sklouznout na Parukářku

12. srpna 2018 v 10:18

Vodní skluzavka je další letní akce, kterou si Praha 3 připravila v rámci projektu Trojka pro sport. Přijďte v úterý 28. srpna od 12 hodin do parku Parukářka svézt se na obří vodní skluzavce. 

Parkourové léto beztíže Na Jarově

11. srpna 2018 v 09:55

Praha 3 zve na Parkourové léto beztíže které se koná Na Jarově 2 v pondělí 13. srpna. Akce je zdarma pro všechny od 10 do 26 let.

FOK zahraje ve Valdštejnské zahradě zdarma

11. srpna 2018 v 07:30

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK bude hrát 29. srpna ve Valdštejnské Zahradě Smetanovy a Hašlerovy písničky k poctě Republiky. K nedožitým 80. narozeninám krále filmových melodií Karla Svobody posluchače rozezpívají jeho chytlavé hity.

Zvětšenina v Letním kině

10. srpna 2018 v 07:40

Jedno z nejslavnějších děl světové kinematografie, Zvětšenina, v Letním kině v Riegrových sadech.

Anežka Live zve: Procházka po anežsko-haštalské čtvrti

10. srpna 2018 v 07:32

Prozkoumejte v neděli 12. srpna s Maxem Hutarem bývalou chudinskou čtvrt včetně její architektury, bývalých pohřebišť, vazeb na klášter a na literaturu Jaroslava Foglara, Karla Hynka Máchy, Gézy Včeličky a Františka Langera.

Festival šperků a literatury

10. srpna 2018 v 07:26

Ve středu 15. srpna se od 14 do 21 v Domě čtení propojí výtvarná tvorba s tvorbou literární: koná se komorní market designových a rukodělných výrobků. Téměř každou hodinu se můžete těšit na literární program, například autorská čtení výtvarnic Ivy Haberlové a Karly Šťastné, které budou zároveň...

Na Prague Pride jede Oskar

10. srpna 2018 v 07:18

Bibliobus Oskar se zítra, 11 srpna, zúčastní Jarmarqu na Letenské pláni. Můžete se těšit na spoustu knih, filmů i audioknih, deskové hry, omalovánky a plackovač na výrobu vlastních placek, magnetek a zrcátek.

Vlasy na střeše Veletržáku

10. srpna 2018 v 07:09

Letní retrokino na střeše Veletržního paláce dnes ve 21 hodin. Vlasy, jeden z nejvýznamnějších muzikálů druhé poloviny 20. století. Výpravný film s choreografickými čísly, moderní hudbou a provokujícími texty, ale především svými přesahy za obvyklé hranice...

Nezmaři, Jahelka nebo Paleček. Praha 6 zve na Folkovou Ladronku

9. srpna 2018 v 08:27

Folková Ladronka – aneb to tu ještě nebylo. Nezmaři, Ivo Jahelka, Miroslav Paleček......a další 15. srpna. Vstupné je zdarma.

Na Mojito letní koktejl party zve Praha 1

9. srpna 2018 v 07:20

Čaj o sedmé a Vostrý kafe, tyto dvě akce, pořádané radnicí Prahy 1 se ve čtvrtek 9. srpna spojí v jednu velkou oslavu – Mojito letní koktejl party.

Další články
Nahoru