dnes
Sobota - oblacno
3°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Letní Praha

Jak světlo ovlivňuje život na Zemi? V Národním muzeu se projdete fascinujícím světem zvířat a rostlin

V Nové budově Národního muzea mohou návštěvníci vidět originální přírodovědnou výstavu „Světlo a život“, jejímž hlavním motivem je světelná energie Slunce a její klíčová role v evoluci a rozmanitosti organismů. 

Výstava návštěvníky postupně provede na první pohled nesouvisejícími prostředími jako je podzemní prostor jeskyní, půda, rozlehlé stepi, až po jednotlivá patra tropického lesa. Kromě exponátů a modelů se zde návštěvníci budou moci setkat s několika interaktivními panely a zajímavými aktivitami, vyzkoušet si mohou například malování světlem na speciální plátno nebo práci paleontologa při odkrývání jeskynních kosterních nálezů.

Výstava je pro veřejnost otevřena od 28. července a potrvá až do konce roku 2018.

Výstava jako poschoďový dům
Výstava rozdělená do čtyř volně navazujících celků provází návštěvníka od nejspodnějších vrstev země až po nejvyšší koruny tropických stromů. S životem v nehostinné říši temna se seznámí v jeskyni, kde se vyvinuly organismy dokonale přizpůsobené životu ve věčné tmě. V takových podmínkách jsou schopny přežívat pouze druhy s pomalejší látkovou výměnou, schopné efektivně využívat veškerou zde dostupnou energii. Tyto druhy jsou většinou slepé a bílé jako například vystavený macarát nebo jeskyňovka Pearseova. Pobyt v jeskyni evokuje i projekce létajících netopýrů, jeskynní malba, model ohniště či kostra hyeny jeskynní umístěná pod pochozím sklem. Zajímavými exponáty jsou i minerály s fluorescentními vlastnostmi, vedle nichž si budou moci všichni zájemci vyzkoušet takzvané malování světlem na připravené plátno. Děti v této části výstavy jistě zaujme možnost zahrát si na paleontologa a z vrstvy písku vyhrabat kosti medvěda jeskynního.

Život v půdě
Dalším zastavením na cestě vzhůru je půda plná bizarních živočichů. Reálný, ve skle vysypaný půdní profil nenechá nikoho na pochybách, že se opravdu ocitá pod zemí. Pohyb v zemi je energeticky velmi náročný a u zvířat se proto vyvinula celá řada účelných přizpůsobení, která je možné vidět například u krtonožky nebo červora. Život pod zemí je však i přesto výhodný, jelikož poskytuje dokonalý úkryt před predátory a nepřízní počasí. Dokládají to i modely zvířecích nor, jejichž průřez zaujme nejen dětské návštěvníky. Pro ně je zde také přichystán kvíz na dotykovém panelu, kde mohou přiřazovat kořeny ke správným druhům stromů.

Cesta na step
Cesta výstavou pokračuje na rozlehlou a sluncem zalitou step s velkými býložravci a celou škálou rozmanitých druhů hmyzu. Na stepi se nachází mimo jiné vzácný exponát karakala, kterého ze svých cest přivezl Emil Holub. Působivé jsou velké modely dvou neoblíbených parazitů – blechy a klíštěte, které je zároveň možné porovnat s exempláři v reálné velikosti. Motýlím křídlům je věnován další panel, který návštěvníkům poodhalí fascinující vlastnosti jejich mikrostruktury, které dovedly vědce až k vynalezení LCD displejů. Diorama z rákosí je zas zavede do mokřadů, kde potkají volavku popelavou, čápa bílého a při troše štěstí i dobře ukrytého bukače velkého. Opět zde nechybí možnost vyzkoušet si své znalosti, ať již jde o přiřazování semínek k druhům travin či rozeznávání hlasu ptáků. Princip fotosyntézy pro změnu děti poznají po správném složení puzzle.

Zápas o světlo
Příběh výstavy vrcholí v prostředí tropického lesa. Ačkoliv zde žije velké množství druhů, podmínky k životu se liší téměř na každém kroku. Rostliny tu mezi sebou bojují o každý paprsek světla a zase naopak, v korunách stromů, které živočichům nabízí množství úkrytů a potravy, přežívají jen rostliny přizpůsobené na nadbytek světla a s ním spojený nedostatek vody. Prostředí lesa dokresluje model tropického stromu, do jehož kmene je možné nahlédnout, exponáty pro něj typických živočichů či světelný panel vysvětlující bioluminiscenci, příznačnou například pro dobře známé světlušky či některé druhy hub.

Mobilní aplikace, doprovodné programy i soutěž
Výstavou provází také veselé komiksové příběhy určené nejen dětským návštěvníkům. Ke stažení je mobilní aplikace Národního muzea, kterou mohou všichni příznivci výstavy brouzdat i z pohodlí domova a dozvědět se tak více zajímavostí. Vydán je rovněž tištěný katalog v česko-anglické verzi.
Po celou dobu konání výstavy budou probíhat také zajímavé doprovodné programy, včetně komentovaných prohlídek, víkendových akcí a programů pro školní třídy, nebo soutěž o vstupenky do Národního muzea a další hodnotné ceny.

Nová budova Národního muzea je otevřena ve dnech pondělí, úterý, čtvrtek – neděle od 10 do 18 hodin, středa od 9 do 18 hodin, první středa v měsíci od 10 do 20 hodin; vstupné na výstavu Světlo a život je 120 Kč/plné, 70 Kč/snížené, 200 Kč/rodinné; vstupné do expozice Archa Noemova je 100 Kč/plné, 70 Kč/snížené, 170 Kč/rodinné; vstupné do celého objektu je 200 Kč/plné, 140 Kč/snížené, 340 Kč/rodinné.

Národní muzeum, Vinohradská 1, Praha 1.


Vladimír Mišík společně vystoupí společně s Ivanem Hlasem na Střeleckém ostrově

1. srpna 2017 v 10:53

Projekt Letňák 2017 – Léto pro Pražany pokračuje i v druhé polovině letních prázdnin. V srpnu se mohou hudební fanoušci těšit na koncert legendárního Vladimíra Mišíka & ETC…, který se letos spojí s dalšími hudebními hvězdami z Ivan Hlas Tria. Dále scéna na Střeleckém ostrově bude patřit...

Dyzajn market prázdniny: Prodejní výstava autorské tvorby v Národním divadle

31. července 2017 ve 12:48

Výběrová prodejní výstava autorské tvorby na Náměstí Václava Havla a v provozní budově Národního divadla v sobotu a v neděli od 10 do 20 hodin.

Další články
Nahoru