dnes
Středa - prehanky-dest
28°C
zítra
Čtvrtek - prehanky-dest
28°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
24°C
Letní Praha

Jak světlo ovlivňuje život na Zemi? V Národním muzeu se projdete fascinujícím světem zvířat a rostlin

V Nové budově Národního muzea mohou návštěvníci vidět originální přírodovědnou výstavu „Světlo a život“, jejímž hlavním motivem je světelná energie Slunce a její klíčová role v evoluci a rozmanitosti organismů. 

Výstava návštěvníky postupně provede na první pohled nesouvisejícími prostředími jako je podzemní prostor jeskyní, půda, rozlehlé stepi, až po jednotlivá patra tropického lesa. Kromě exponátů a modelů se zde návštěvníci budou moci setkat s několika interaktivními panely a zajímavými aktivitami, vyzkoušet si mohou například malování světlem na speciální plátno nebo práci paleontologa při odkrývání jeskynních kosterních nálezů.

Výstava je pro veřejnost otevřena od 28. července a potrvá až do konce roku 2018.

Výstava jako poschoďový dům
Výstava rozdělená do čtyř volně navazujících celků provází návštěvníka od nejspodnějších vrstev země až po nejvyšší koruny tropických stromů. S životem v nehostinné říši temna se seznámí v jeskyni, kde se vyvinuly organismy dokonale přizpůsobené životu ve věčné tmě. V takových podmínkách jsou schopny přežívat pouze druhy s pomalejší látkovou výměnou, schopné efektivně využívat veškerou zde dostupnou energii. Tyto druhy jsou většinou slepé a bílé jako například vystavený macarát nebo jeskyňovka Pearseova. Pobyt v jeskyni evokuje i projekce létajících netopýrů, jeskynní malba, model ohniště či kostra hyeny jeskynní umístěná pod pochozím sklem. Zajímavými exponáty jsou i minerály s fluorescentními vlastnostmi, vedle nichž si budou moci všichni zájemci vyzkoušet takzvané malování světlem na připravené plátno. Děti v této části výstavy jistě zaujme možnost zahrát si na paleontologa a z vrstvy písku vyhrabat kosti medvěda jeskynního.

Život v půdě
Dalším zastavením na cestě vzhůru je půda plná bizarních živočichů. Reálný, ve skle vysypaný půdní profil nenechá nikoho na pochybách, že se opravdu ocitá pod zemí. Pohyb v zemi je energeticky velmi náročný a u zvířat se proto vyvinula celá řada účelných přizpůsobení, která je možné vidět například u krtonožky nebo červora. Život pod zemí je však i přesto výhodný, jelikož poskytuje dokonalý úkryt před predátory a nepřízní počasí. Dokládají to i modely zvířecích nor, jejichž průřez zaujme nejen dětské návštěvníky. Pro ně je zde také přichystán kvíz na dotykovém panelu, kde mohou přiřazovat kořeny ke správným druhům stromů.

Cesta na step
Cesta výstavou pokračuje na rozlehlou a sluncem zalitou step s velkými býložravci a celou škálou rozmanitých druhů hmyzu. Na stepi se nachází mimo jiné vzácný exponát karakala, kterého ze svých cest přivezl Emil Holub. Působivé jsou velké modely dvou neoblíbených parazitů – blechy a klíštěte, které je zároveň možné porovnat s exempláři v reálné velikosti. Motýlím křídlům je věnován další panel, který návštěvníkům poodhalí fascinující vlastnosti jejich mikrostruktury, které dovedly vědce až k vynalezení LCD displejů. Diorama z rákosí je zas zavede do mokřadů, kde potkají volavku popelavou, čápa bílého a při troše štěstí i dobře ukrytého bukače velkého. Opět zde nechybí možnost vyzkoušet si své znalosti, ať již jde o přiřazování semínek k druhům travin či rozeznávání hlasu ptáků. Princip fotosyntézy pro změnu děti poznají po správném složení puzzle.

Zápas o světlo
Příběh výstavy vrcholí v prostředí tropického lesa. Ačkoliv zde žije velké množství druhů, podmínky k životu se liší téměř na každém kroku. Rostliny tu mezi sebou bojují o každý paprsek světla a zase naopak, v korunách stromů, které živočichům nabízí množství úkrytů a potravy, přežívají jen rostliny přizpůsobené na nadbytek světla a s ním spojený nedostatek vody. Prostředí lesa dokresluje model tropického stromu, do jehož kmene je možné nahlédnout, exponáty pro něj typických živočichů či světelný panel vysvětlující bioluminiscenci, příznačnou například pro dobře známé světlušky či některé druhy hub.

Mobilní aplikace, doprovodné programy i soutěž
Výstavou provází také veselé komiksové příběhy určené nejen dětským návštěvníkům. Ke stažení je mobilní aplikace Národního muzea, kterou mohou všichni příznivci výstavy brouzdat i z pohodlí domova a dozvědět se tak více zajímavostí. Vydán je rovněž tištěný katalog v česko-anglické verzi.
Po celou dobu konání výstavy budou probíhat také zajímavé doprovodné programy, včetně komentovaných prohlídek, víkendových akcí a programů pro školní třídy, nebo soutěž o vstupenky do Národního muzea a další hodnotné ceny.

Nová budova Národního muzea je otevřena ve dnech pondělí, úterý, čtvrtek – neděle od 10 do 18 hodin, středa od 9 do 18 hodin, první středa v měsíci od 10 do 20 hodin; vstupné na výstavu Světlo a život je 120 Kč/plné, 70 Kč/snížené, 200 Kč/rodinné; vstupné do expozice Archa Noemova je 100 Kč/plné, 70 Kč/snížené, 170 Kč/rodinné; vstupné do celého objektu je 200 Kč/plné, 140 Kč/snížené, 340 Kč/rodinné.

Národní muzeum, Vinohradská 1, Praha 1.


Bike camp v Holešovicích: Příměstský tábor pro malé cyklisty nabídne výlety do přírody i zábavu

13. června 2019 v 16:21

Všichni malí cyklisté a milovníci cykloturistiky v Praze se mohou opět těšit na příměstský tábor Bike camp. Ten se koná od 19. do 23. srpna v prostředí Královské obory Stromovka, pražského Výstaviště a jejich okolí. Na děti ve věku od 7 do 14 let čeká pět dní plných zábavy nejen na kole. Tábor...

Až do konce srpna lze soutěžit se saunovým světem Saunia o volné vstupy

10. června 2019 v 08:46

Každý, kdo navštíví až do konce srpna pětkrát pobočku saunového světa Saunia, se může zúčastnit slosování o 3 věrnostní karty s kreditem 10 000 Kč / 7 500 Kč / 5 000 Kč nebo o 100 voucherů na volný vstup.

Pozor, mohou mít dopad i na vaše zdraví! Tamchynová sepsala dohromady informace, které byste měli vědět o častých zlozvycích. Poznáváte se v nich?

1. ledna 2019 ve 23:40

Odkud se berou naše zlozvyky? Co je jejich zdrojem? Zřejmě se nepodivíme, že za jejich vznikem stojí stres a emoce s ním spojené, tedy zejména strach, odpor, žárlivost, úzkost, hněv. Hromadí-li se v našem těle takto prožívaný stres, dostává se do podvědomí a tělo je jím naplněné. Potřebuje tak...

Proseccofest na Hradě 2018

30. srpna 2018 v 08:26

Lehké, podmanivé, osvěžující, šumivé s typicky italským espritem a elegancí. Takové je Prosecco, které si získalo miliony fanoušků po celém světě.

Praha 1 zve na Hudební Petrské léto

27. srpna 2018 v 06:15

Ve čtvrtek 30. srpna se od 16 do 20 hodin v Parku Lannova můžete těšit na kouzelníka, čaroděje koncert i skákací hrad.

Vyrobte si vermikompostér na Šesťáku

25. srpna 2018 ve 14:10

Tradiční kurz výroby domácích vermikompostérů z odpadového materiálu v úterý 31. srpna. Odnesete si zbrusu nový vermikompostér i všechny informace, které potřebujete pro úspěšné zahájení domácího kompostování.

Podívejte se do světa záchranářů na Dni první pomoci

25. srpna 2018 ve 12:02

Získat či obnovit vědomosti, jak správně poskytnout první pomoc, umožní celodenní akce s názvem Den první pomoci. Čtvrtý ročník této akce se koná v neděli 26. srpna od deseti hodin v Aquapalace Praha. Návštěvníci si vyzkoušejí masáž srdce, záchranu tonoucího i to, jak postupovat při alergické...

Farmářská ulička

24. srpna 2018 v 16:58

Využijte předposlední prázdninovou neděli 26. srpna k nákupu kvalitních dobrot a výrobků od farmářů z širého okolí, nebo se přijďte skvěle najíst.

Národopis open air. Festival v Letohrádku Kinských a Kinského zahradě

24. srpna 2018 v 10:35

Výročí 200 let od založení Národního muzea v Národopisném muzeu připomíná v sobotu 25. srpna festival pod širým nebem. Program se bude odehrávat od 14 do 18 hodin uvnitř v budově muzea – Letohrádku Kinských, i venku v přilehlé Kinského zahradě.

Sobota: Náplavka Street Food festival

24. srpna 2018 v 10:11

Náplavka Street Food festival v sobotu 25. srpna nabídne pestrá jídla a nápoje z celého světa, nebudou chybět ani zmrzliny nebo exotické ovoce.

Další články
Nahoru