dnes
Sobota - obcasny-dest
9°C
zítra
Neděle - oblacno
13°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
10°C
Jak správně vybrat vánoční hvězdu a jak se o ni starat
Foto: Svaz květinářů a floristů ČR

Jak správně vybrat vánoční hvězdu a jak se o ni starat

Pochází z Mexika a Střední Ameriky a znali ji už staří Aztékové. Používali ji jako lék na snížení horečky. Její latinský název zní Poinsettia pulcherrima nebo také Euphorbia pulcherrima, my ji známe jako vánoční hvězdu. Pokud se právě teď chystáte ji koupit, aby ozdobila váš letošní sváteční interiér, máme pro vás několik důležitých rad a doporučení.

„Nekupujte ji z venkovního prodeje ani z nevytápěných prodejen, při přenášení ji chraňte před ‚nachlazením‘ tak, že jinapříklad umístíte do tašky. Nenechávejte ji dlouho ani v nevytopeném autě,“ říká Petr Nachlinger, jednatel firmy Azalea Chlumec, která se specializuje na pěstování okrasných rostlin.

Původní stanoviště vánoční hvězdy jsou typická horkým, relativně vlhkým létem a chladnějším suchým podzimem a zimou.V domovině tvoří letité polodřevnaté keře o výšce 1– 4 metry.

„Rostlina je krátkodenní, k založení květů potřebuje den trvající 12hodin a méně, pak asi za dva měsíce vykvétá. Vlastní květy jsou nenápadné a nacházejí se uprostřed nápadné růžice červených listenů neboli braktejí, což jsou vlastně listy přeměněné na části výhonu přímo pod vrcholem s květy,“ vysvětluje Nachlinger.

Ideální umístění pro vánoční hvězdu je podle něj blízko oken s dostatkem denního světla. „Běžná pokojová teplota jí naprosto vyhovuje, současné moderní odrůdy snášejí bez problémů i teploty chladného pokoje kolem 16–18 stupňů, jen je potřeba úměrně omezit zálivku,“ dodává.

Vánoce i MDŽ
Jako květina pro vánoční období se poinsettie masově rozšířila ve dvacátém století nejprve v USA, pak teprve v Evropě. V Čechách se začala pěstovat až koncem šedesátých let minulého století. Kromě období Vánoc se objevovala i na MDŽ. Červenou barvou se za socialismu nedalo nic zkazit.         

„I když je dnes vánoční hvězda květinou pro prodej v adventním období, pěstovat ve sklenících se u českých zahradníků začíná u běžných velikostí už od července až září, matečné rostliny pro sběr řízků se zakládají dokonce již na jaře,“ přibližuje Jiří Horák, předseda Svazu květinářů a floristů ČR (SKF ČR).

Tento profesní svaz sdružuje přední pěstitele květin, floristy, obchodníky s květinami a pomocným materiálem, odborné zahradnické, školy, výzkumný ústav okrasného zahradnictví, botanické zahrady i ostatní zájemce o tuto problematiku. Členství v něm je stejně jako u ostatních sdružení a cechů garancí kvality zboží a služeb. Proto se také květináři a floristé připojili k projektu Fandíme řemeslu, který zastřešuje Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. 

Kupujte Českou květinu
SKF ČR odhaduje, že se v ČR každoročně prodají v různých velikostech zhruba dva miliony vánočních hvězd. Většina, tedy 80–90 %, pochází z tuzemska.  
Právě rostliny od českých pěstitelů jsou podle Horáka Zárukou kvality. „Na cestě k zákazníkovi jsou kratší dobu, a to minimálně o dva dny, než při dovozu z Holandska. Rostliny z tuzemska jsou na konci pěstování otuženy při 15–16 stupních, takže pak lépe snášejí nízké teploty, jejich kořeny zvládají případné přemočení nebo naopak přeschnutí substrátu,“ vypočítává Horák.

Při nákupu se spotřebitelé mohou orientovat podle označení Česká květina, které někteří pěstitelé používají. České pěstitelské podniky mají podle Horáka většinou také vlastní vytápěná nákladní skříňová auta nebo využívají služeb specializovaného přepravce. „Hrnkové květiny ze zahraničí jsou někdy dováženy spolu s řezanými květinami v teplotně nevyhovujících podmínkách,“ varuje Horák.Praha 4: Rybí polévka se bude rozdávat na Pankráci

23. prosince 2019 v 15:58

Tradiční vánoční rybí polévka se letos bude rozdávat i v Praze 4, a to na Štědrý den od 10:30 hodin před obchodním centrem Arkády Pankrác, kam na polévku, vánočku a svařené víno zve starostka Irena Michalcová.

Dnes: Poslední z Adventních koncertů Prahy 5

22. prosince 2019 v 09:52

Od 17 hodin se v obřadní síni Prahy 5 ve Stroupežnického ulici koná čtvrtý z koncetrů radnice páté městské části.

Praha 5: Adventní koncert Pražákova kvarteta

22. prosince 2019 v 07:46

Dnes, 22. prosince, se v kostele sv. Václava na Smíchově koná Adventní koncert. Začíná v 16 hodin a je zdarma.

Dnes: Zastupitelé budou zpívat před kostelem

22. prosince 2019 v 07:28

Pravidelně se o adventní neděli na schodech kostela sv. Ludmily v Praze 2 scházejí zastupitelé druhé městské části a spolu s návštěvníky vánočních trhů na náměstí Míru si zazpívají koledy.

Další články
Nahoru