Dnes Pondělí - obcasny-dest 17°C
Zítra Úterý - oblacno 12°C
Pondělí 15. 4. 2024
Svátek má Anastázie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský život

Jak si vyrobit vlastní mobil nebo žabí budík poradí druhý ročník kurzu na FEL ČVUT

Studijní program Kybernetika a robotika na Fakultě elektrotechnické ČVUT právě otevřel druhý ročník unikátního kurzu Jak vyrobit (téměř) cokoli. Koncept praktického vzdělávání v oblasti digitální výroby a rychlého prototypování není novinkou, řadu let ho razí prestižní americká univerzita MIT. Vedoucí předmětu na pražské FEL ČVUT se teď při výuce nově spojili s dalším „kutilským“ tahounem – neziskovou platformou Maker Institute, která je mezioborovým projektem univerzit ČVUT a VŠCHT. 

Kurz Jak vyrobit (téměř) cokoli, označovaný také zkratkou JVC, pod vedením garanta Jiřího Zemánka a doktoranda Krištofa Pučejdla s úspěchem odstartoval na FEL ČVUT už v roce 2023 a vyučuje se vždy v letním semestru. Studenti se v předmětu učí tzv. digitální výrobu s pomocí softwarových a hardwarových nástrojů, včetně CAD/CAM, laserového řezání, 3D tisku, programování a dalších – a to formou diskusí, přednášek i praktických cvičení. O kurz byl v semestru 2024 opět zájem a zcela se naplnil velkou skupinou studentů. Technické zajištění podpořily firmy Bosch a Prusa Research a zcela novou posilu v pedagogickém týmu zajišťují školitelé z platformy Maker Institute.

Vyrob a publikuj: hydroponický skleník, vlastní mobil nebo žabí budík
Na konci kurzu JVC má každý student za úkol dokončit svůj osobní projekt, v němž uplatní co nejvíc probraných témat. Nejde při tom jen o samotné „bastlení“, ale i o poctivou dokumentaci práce na webových stránkách studentů, které jim slouží jednak jako osobní portfolio, ale také ke sdílení znalostí a zkušeností. Výstava projektů na konci loňského semestru dokonale vystihovala slovo „cokoli“ v názvu předmětu: k vidění byly nové hudební nástroje nebo jejich elektronické doplňky, deskové hry, včetně automaticky ovládaného šachového setu, miniaturní hydroponický skleník nebo dokonce funkční mobilní telefon. „Například jedna studentka, která s digitální výrobou neměla žádnou zkušenost, začínala loňský kurz s tím, že si chce vyrobit vlastní budík v podobě kuňkající žáby – a to se jí skutečně s úspěchem povedlo,“ říká vedoucí kurzu Jiří Zemánek z katedry řídicí techniky FEL ČVUT.

Mezioborová spolupráce díky Maker Institute
„Organizace předmětu je poměrně náročná, a proto jsem rád, že nám v tom letos pomáhají studenti z minulého roku. Navíc jsme nově spojili síly s profesionálním týmem Maker Institutu, který nám pomáhá při vyučování a při praktických cvičeních,“ pokračuje Jiří Zemánek. Maker Institute je nezisková organizace, která vznikla v rámci sdružení Kampus Dejvice díky iniciativě studentů a učitelů VŠCHT a Fakulty architektury ČVUT. Institut vytváří mezioborové prostředí, jakýsi hotspot pro tvůrce, kutily a inovátory různého zaměření a dovedností – například pořádá tematické kurzy celoživotního vzdělávání. „Chceme být jedním z tahounů nového kutilství a digitální výroby, takže je pro nás spolupráce s týmem JVC jasnou volbou,“ říká ředitelka institutu Leyla Yunis a dodává: „Při výuce předmětu JVC je naším úkolem zaměřit se na mezioborové chápání tvorby a propojování oborů. Oslovili jsme nové studenty, pomáháme s programem dílen a provozem sdílených strojů. Ukazuje se, že dovednosti makerů jsou při rozvoji inovací a kreativity pro společnost důležité, a proto bychom rádi polytechnické vzdělávání podpořili na všech frontách.“ 

Ekosystém nového kutilství v Česku žije – od FabLabů k Maker Faire
Fakulta elektrotechnická ČVUT se podpoře tzv. makerského hnutí věnuje už několik let, ať už výrazným zastoupením na festivalech Maker Faire a jejich programovou podporou, nebo vzdělávacími programy, mezi něž patří předmět JVC. Dalším projektem, který opět pochází z univerzity MIT, je celosvětová síť otevřených dílen FabLab. „Právě Maker Institute je jednou z mála organizací v Česku, které dílnu FabLab provozují, ačkoli zatím jen ve zjednodušené mobilní podobě – o zřízení podobného prostoru uvažujeme i na půdě FEL,“ dodává Jiří Zemánek, který se za pražskou techniku také podílí na přípravě světové konference otevřených dílen FAB2025 v Praze a Brně v příštím roce.


Autor: TZ, red

Čarodějnice v parku U Čeňku

Dnes v 06:17

Odpoledne se zábavou, občerstvením, aktivitami a pálením čarodějnice. V úterý 30. dubna si můžete užít zábavu v parku U Čeňku.

V Praze 15 se vzpomínalo na Antonína Švehlu

Včera v 11:33

Zástupci patnácté městské části, spolků a organizací se včera sešli, aby si připomněli 151. výročí narození prvorepublikového státníka a hostivařského rodáka Antonína Švehly.

Srdíčkové dny pomohou mamince Emminky

Včera v 11:24

Již před bezmála čtvrtstoletím vznikl hlavách zakladatelů obecně prospěšné společnosti Život dětem projekt Srdíčkových dnů. Celorepublikové sbírky na pomoc rodinám s váženě nemocnými dětmi. Její jarní část proběhne v ulicích českých, moravských a slezských měst a obcí v týdnu od 15. do 19. dubna....

Ekofest 2024: Den Země v Malešicích

Včera v 06:10

V Malešickém parku se v sobotu 20. dubna mezi 11 až 18 hodinou koná Den Země. 

Potravinová banka v Praze 2 bude následující dvě pondělí uzavřena

Včera v 05:50

Z organizačních důvodů se 15. a 22. dubna na Novoměstské radnici nebude konat výdej Potravinové banky. Další výdej bude následující pondělí 29. dubna.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 16. týden

13. dubna 2024 v 08:47

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Stan proti melanomu

13. dubna 2024 v 08:03

Nechat si zdarma vyšetřit znaménka můžete 22. – 23. dubna na Václavském náměstí.

Pojď dál 2024. Festival hudby a pohybu

13. dubna 2024 v 07:54

Festival Pojď dál startuje v sobotu 4. května ve 12 hodin v parku u budovy školy Jedličkova ústavu. Moderuje Láďa Angelovič a kromě mnoha skvělých kapel uvidíte a uslyšíte písničky z nově chystaného CD.

Šermířský festival

13. dubna 2024 v 01:12

Vyšehrad přivítá v sobotu 11. května ve svých zdech šermířský festival. Na své si přijdou milovníci slavných soubojů, dramatických příběhů i vtipných historek. To vše připravily přední české skupiny historického šermu a NKP Vyšehrad.

Den otevřených dveří Tanečního centra Praha

12. dubna 2024 ve 21:38

Konzervatoř Taneční centrum Praha pořádá v pondělí 29. dubna od 14 do 17 hodin ve svém sídle v branickém Domě tanečního umění Den otevřených dveří. Program nabídne tradiční komentované prohlídky budovy, tanečních sálů, vybavení a technického zázemí, ukázky výuky i repertoáru nebo talentové zkoušky...

Veletrh starožitností Antique v Praze 2

12. dubna 2024 ve 12:48

Jubilejní padesátý Veletrh starožitností Antique se bude konat od 18. do 21. dubna v Novoměstské radnici v Praze 2.

Další články
Nahoru