Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 20°C
Zítra Pátek - bourky 21°C
Čtvrtek 30. 5. 2024
Svátek má Ferdinand
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Jak si ulevit od bolesti kloubů
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Ilustrační foto: Towfiqu Barbhuiya / Pexels.cz

Jak si ulevit od bolesti kloubů

Bolesti kloubů mohou omezit schopnost člověka vykonávat denní činnosti. Silná bolest kloubů dokáže ovlivnit i kvalitu života, ale bohužel je velmi běžná, zvlášť při stárnutí. Nejčastěji je způsobena opotřebováním chrupavek, a i přes to, že může být poškozen jakýkoliv kloub, jsou nejobvyklejší bolesti kolen, rukou, ramen, kyčlí nebo páteře. Nazývá se artritida nebo artralgie, neboli zánět a bolest uvnitř samotného kloubu. Tato bolest může být mírná, pociťující pouze při určitých činnostech, nebo může být velmi závažná, kdy omezí i pohyb a zejména nesení jakékoliv váhy. Ačkoliv může bolest přijít a zase odejít, může být i trvalá. Pojďme se podívat na několik způsobů, jak si od bolesti kloubů ulevit.

Nepohodlí může být pociťováno jako skřípání, pulzování nebo pálení. Někdy může být kloub jenom ztuhlý a rozhýbe se při pohybu, ale až mnoho aktivity může naopak bolest zhoršit. Pokud trpíte artritidou, existují aktivity a sporty, které vám pomohou od bolesti ulevit. 

Tyto pohyby, které jsou však ke kloubům šetrné na ně mají malý dopad, protože je méně zatěžují a snižují riziko zranění. Zmíněné aktivity zahrnují chůzi (s holemi), plavání a jízdu na kole. Také můžete přiřadit jógu, která posiluje svaly kolem kloubů a zlepšuje jejich pružnost nebo pilates posilující kosti a klouby. 

Oba druhy cvičení posilují střed těla, spodní i horní části těla a jeho flexibilitu a držení. Podporují tvorbu svalů a jejich sílu a vyšší rozsah pohybu pro klouby. Nejdůležitější je začít zlehka, zvlášť začátečníci, a pomalu si na tyto aktivity a pohyby zvykat. 

Jídelníček, který omlazuje 

Zdravá a pestrá strava je také velmi zásadní pro zlepšení stavu kloubů. Potraviny, které přispívají ke zdraví kloubů jsou ořechy a semínka. Například mandle, vlašské ořechy, dýňové nebo chia semínka plné omega-3 mastných kyselin. 

Rybí tuk z lososa, tuňáka, sardinek a pstruha je dalším zdrojem nezbytných živin pro lidské zdraví. Další potraviny prospěšné pro klouby jsou ovoce a zelenina, luštěniny, vývary, panenský olivový olej i hořká čokoláda. Všechny tyto potraviny mají antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. 

Posílení kloubů a kostí stavební bílkovinou 

Kolagen pomáhá s hustotou kostí a má protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci snížit nepohodlí v kloubech a zánětů v těle. „Kolagen je jedním z nejdůležitějších stavebních ,kamenů´ lidského těla a tvoří převážně 30 procent celkového množství bílkovin v našem těle,” říká David Buchta, zakladatel firmy Primulus, www.primulus.cz

Kolagen si tělo vytváří samo, avšak jak stárne, přirozeně ho vytváří méně. Zpomalení může začít kolem 30ti let. Jídla jako vývar, ryby, ovoce, zelenina, oříšky a luštěniny pomáhají tvořit tělu kolagen, ale můžete ho najít i v doplňcích stravy. 

Je bohatý na aminokyseliny, které hrají důležitou roli při stavbě kloubní chrupavky a může mít protizánětlivé účinky. Kolagen (kolagenní peptidy) najdete i v doplňcích stravy značky Kloubus, www.kloubus.cz, který je určen pro kohokoliv, kdo chce posílit své klouby.

TIP: Doplněk stravy KLOUBUS  

kloubus Přírodní doplněk stravy obsahující všechny prospěšné látky ve správném množství a poměru. Podporující správné fungování pohybového aparátu a účinný prostředek pro silné kosti a klouby. 

„Provedenými rozbory bylo zjištěno, že předložený vzorek produktu KLOUBUS vyhovuje ve znaku označeném „V" požadavku uvedenému v deklaraci na obalu,“ uvádí Veronika Smutná ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce. 

Svým složením se jedná o jeden z nejsilnějších produktů na trhu, je certifikován zdravotním ústavem v Praze a testován na obsah chondroprotektiv. Mohou ho užívat, jak mladí, tak starší lidé, včetně aktivních sportovců. 

Díky svému složení udržuje normální stav kostí a přispívá k tvorbě kolagenu pro správnou funkci chrupavek.

KLOUBUS, 30 sáčků, 690 Kč.

Více se dozvíte nawww.kloubus.cz


Den zdraví v Praze 5 na radnici

26. května 2024 v 08:51

Nechte si zdarma otestovat své zdraví ve středu 29. května mezi 13:00 – 17:00 hodinou v jednacím sále zastupitelstva radnice Prahy 5.

V Galerii 1 je nová kavárna

23. května 2024 ve 12:10

Minulý týden byla ve Štěpánské ulici slavnostně otevřena nová kavárna a představena hostům. Kavárna Bílá vrána v Galerii 1 je sociální podnik, který dává zaměstnání lidem s mentálním a kombinovaným znevýhodněním. Těmto lidem umožňuje dlouhodobé zaměstnání a příležitost získat dovednost...

Kde končí zdravé nasazení a nastává neřešený problém? České pracovní prostředí je tavicím kotlem všemožných závislostí

21. května 2024 v 16:17

O závislostech na pracovišti se v dnešní době stále příliš nemluví, přitom je toto téma aktuálnější než kdy dříve. Rapidně totiž přibývá těch, kteří práci obětují příliš mnoho, ale i těch, kteří si mezi své kolegy přinášejí jiné látkové závislosti zvenčí. V obou případech je to pomyslná prohra jak...

Módní přehlídka z píseckého víkendu módy a designu 2024

20. května 2024 v 17:17

Písecký víkend módy a designu 2024 nabídl místním i návštěvníkům z celé republiky jedinečnou módní přehlídku udržitelných módních značek a designérů a design market složený z kvalitních výběrových produktů.

Další články
Nahoru