Dnes Úterý - mlha 26°C
Zítra Středa - skorojasno 24°C
Úterý 26. 9. 2023
Svátek má Andrea
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Jak si ulevit od bolesti kloubů
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Ilustrační foto: Towfiqu Barbhuiya / Pexels.cz

Jak si ulevit od bolesti kloubů

Bolesti kloubů mohou omezit schopnost člověka vykonávat denní činnosti. Silná bolest kloubů dokáže ovlivnit i kvalitu života, ale bohužel je velmi běžná, zvlášť při stárnutí. Nejčastěji je způsobena opotřebováním chrupavek, a i přes to, že může být poškozen jakýkoliv kloub, jsou nejobvyklejší bolesti kolen, rukou, ramen, kyčlí nebo páteře. Nazývá se artritida nebo artralgie, neboli zánět a bolest uvnitř samotného kloubu. Tato bolest může být mírná, pociťující pouze při určitých činnostech, nebo může být velmi závažná, kdy omezí i pohyb a zejména nesení jakékoliv váhy. Ačkoliv může bolest přijít a zase odejít, může být i trvalá. Pojďme se podívat na několik způsobů, jak si od bolesti kloubů ulevit.

Nepohodlí může být pociťováno jako skřípání, pulzování nebo pálení. Někdy může být kloub jenom ztuhlý a rozhýbe se při pohybu, ale až mnoho aktivity může naopak bolest zhoršit. Pokud trpíte artritidou, existují aktivity a sporty, které vám pomohou od bolesti ulevit. 

Tyto pohyby, které jsou však ke kloubům šetrné na ně mají malý dopad, protože je méně zatěžují a snižují riziko zranění. Zmíněné aktivity zahrnují chůzi (s holemi), plavání a jízdu na kole. Také můžete přiřadit jógu, která posiluje svaly kolem kloubů a zlepšuje jejich pružnost nebo pilates posilující kosti a klouby. 

Oba druhy cvičení posilují střed těla, spodní i horní části těla a jeho flexibilitu a držení. Podporují tvorbu svalů a jejich sílu a vyšší rozsah pohybu pro klouby. Nejdůležitější je začít zlehka, zvlášť začátečníci, a pomalu si na tyto aktivity a pohyby zvykat. 

Jídelníček, který omlazuje 

Zdravá a pestrá strava je také velmi zásadní pro zlepšení stavu kloubů. Potraviny, které přispívají ke zdraví kloubů jsou ořechy a semínka. Například mandle, vlašské ořechy, dýňové nebo chia semínka plné omega-3 mastných kyselin. 

Rybí tuk z lososa, tuňáka, sardinek a pstruha je dalším zdrojem nezbytných živin pro lidské zdraví. Další potraviny prospěšné pro klouby jsou ovoce a zelenina, luštěniny, vývary, panenský olivový olej i hořká čokoláda. Všechny tyto potraviny mají antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. 

Posílení kloubů a kostí stavební bílkovinou 

Kolagen pomáhá s hustotou kostí a má protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci snížit nepohodlí v kloubech a zánětů v těle. „Kolagen je jedním z nejdůležitějších stavebních ,kamenů´ lidského těla a tvoří převážně 30 procent celkového množství bílkovin v našem těle,” říká David Buchta, zakladatel firmy Primulus, www.primulus.cz

Kolagen si tělo vytváří samo, avšak jak stárne, přirozeně ho vytváří méně. Zpomalení může začít kolem 30ti let. Jídla jako vývar, ryby, ovoce, zelenina, oříšky a luštěniny pomáhají tvořit tělu kolagen, ale můžete ho najít i v doplňcích stravy. 

Je bohatý na aminokyseliny, které hrají důležitou roli při stavbě kloubní chrupavky a může mít protizánětlivé účinky. Kolagen (kolagenní peptidy) najdete i v doplňcích stravy značky Kloubus, www.kloubus.cz, který je určen pro kohokoliv, kdo chce posílit své klouby.

TIP: Doplněk stravy KLOUBUS  

kloubus Přírodní doplněk stravy obsahující všechny prospěšné látky ve správném množství a poměru. Podporující správné fungování pohybového aparátu a účinný prostředek pro silné kosti a klouby. 

„Provedenými rozbory bylo zjištěno, že předložený vzorek produktu KLOUBUS vyhovuje ve znaku označeném „V" požadavku uvedenému v deklaraci na obalu,“ uvádí Veronika Smutná ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce. 

Svým složením se jedná o jeden z nejsilnějších produktů na trhu, je certifikován zdravotním ústavem v Praze a testován na obsah chondroprotektiv. Mohou ho užívat, jak mladí, tak starší lidé, včetně aktivních sportovců. 

Díky svému složení udržuje normální stav kostí a přispívá k tvorbě kolagenu pro správnou funkci chrupavek.

KLOUBUS, 30 sáčků, 690 Kč.

Více se dozvíte nawww.kloubus.cz


FTN se zúčastnila Dne zdraví, který pořádala Praha 4

22. září 2023 v 10:59

Tento týden v úterý 19. září se opět konala tradiční akce pro veřejnost pod názvem Den zdraví, který každý rok pořádá Praha 4. Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) se stala již poněkolikáté partnerem této události, která je zaměřena na prevenci zdraví, zdravý životný styl a zdravou...

Den zdraví na Budějovické

17. září 2023 v 08:21

Věnujte deset minut svému zdraví. V Praze 4 na Budějovické si  v úterý 19. září můžete nechat změřit tlak, poradit se o výživě a program je připraven i pro děti.

Den zdraví na Poliklinice Prosek

16. září 2023 v 10:11

Poliklinika Prosek pořádá pod záštitou starosty Prahy 9 Tomáše Portlíka a ve spolupráci s oblastním spolkem Českého červeného kříže Praha 9 tradiční Den zdraví. Koná se 19. září od 9 do 16 hodin na prostranství před poliklinikou.

Nepatříte k 10 % Čechů s nemocnými ledvinami? Otestujte se zdarma a za pár minut

10. září 2023 v 08:42

Většina lidí má ve svém okolí někoho, kdo trpí chronickým onemocněním ledvin – postihuje totiž každého desátého Čecha, ale mnozí o své nemoci nevědí. Pokud není včas léčena, může vést k nevratnému selhání funkce ledvin, které vyžaduje doživotní dialýzu nebo transplantaci. Většinou je však možné...

Další články
Nahoru