Dnes Neděle - skorojasno 0°C
Zítra Pondělí - snih 2°C
Neděle 29. 1. 2023
Svátek má Zdislava
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Jak si ulevit od bolesti kloubů
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Ilustrační foto: Towfiqu Barbhuiya / Pexels.cz

Jak si ulevit od bolesti kloubů

Bolesti kloubů mohou omezit schopnost člověka vykonávat denní činnosti. Silná bolest kloubů dokáže ovlivnit i kvalitu života, ale bohužel je velmi běžná, zvlášť při stárnutí. Nejčastěji je způsobena opotřebováním chrupavek, a i přes to, že může být poškozen jakýkoliv kloub, jsou nejobvyklejší bolesti kolen, rukou, ramen, kyčlí nebo páteře. Nazývá se artritida nebo artralgie, neboli zánět a bolest uvnitř samotného kloubu. Tato bolest může být mírná, pociťující pouze při určitých činnostech, nebo může být velmi závažná, kdy omezí i pohyb a zejména nesení jakékoliv váhy. Ačkoliv může bolest přijít a zase odejít, může být i trvalá. Pojďme se podívat na několik způsobů, jak si od bolesti kloubů ulevit.

Nepohodlí může být pociťováno jako skřípání, pulzování nebo pálení. Někdy může být kloub jenom ztuhlý a rozhýbe se při pohybu, ale až mnoho aktivity může naopak bolest zhoršit. Pokud trpíte artritidou, existují aktivity a sporty, které vám pomohou od bolesti ulevit. 

Tyto pohyby, které jsou však ke kloubům šetrné na ně mají malý dopad, protože je méně zatěžují a snižují riziko zranění. Zmíněné aktivity zahrnují chůzi (s holemi), plavání a jízdu na kole. Také můžete přiřadit jógu, která posiluje svaly kolem kloubů a zlepšuje jejich pružnost nebo pilates posilující kosti a klouby. 

Oba druhy cvičení posilují střed těla, spodní i horní části těla a jeho flexibilitu a držení. Podporují tvorbu svalů a jejich sílu a vyšší rozsah pohybu pro klouby. Nejdůležitější je začít zlehka, zvlášť začátečníci, a pomalu si na tyto aktivity a pohyby zvykat. 

Jídelníček, který omlazuje 

Zdravá a pestrá strava je také velmi zásadní pro zlepšení stavu kloubů. Potraviny, které přispívají ke zdraví kloubů jsou ořechy a semínka. Například mandle, vlašské ořechy, dýňové nebo chia semínka plné omega-3 mastných kyselin. 

Rybí tuk z lososa, tuňáka, sardinek a pstruha je dalším zdrojem nezbytných živin pro lidské zdraví. Další potraviny prospěšné pro klouby jsou ovoce a zelenina, luštěniny, vývary, panenský olivový olej i hořká čokoláda. Všechny tyto potraviny mají antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. 

Posílení kloubů a kostí stavební bílkovinou 

Kolagen pomáhá s hustotou kostí a má protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci snížit nepohodlí v kloubech a zánětů v těle. „Kolagen je jedním z nejdůležitějších stavebních ,kamenů´ lidského těla a tvoří převážně 30 procent celkového množství bílkovin v našem těle,” říká David Buchta, zakladatel firmy Primulus, www.primulus.cz

Kolagen si tělo vytváří samo, avšak jak stárne, přirozeně ho vytváří méně. Zpomalení může začít kolem 30ti let. Jídla jako vývar, ryby, ovoce, zelenina, oříšky a luštěniny pomáhají tvořit tělu kolagen, ale můžete ho najít i v doplňcích stravy. 

Je bohatý na aminokyseliny, které hrají důležitou roli při stavbě kloubní chrupavky a může mít protizánětlivé účinky. Kolagen (kolagenní peptidy) najdete i v doplňcích stravy značky Kloubus, www.kloubus.cz, který je určen pro kohokoliv, kdo chce posílit své klouby.

TIP: Doplněk stravy KLOUBUS  

kloubus Přírodní doplněk stravy obsahující všechny prospěšné látky ve správném množství a poměru. Podporující správné fungování pohybového aparátu a účinný prostředek pro silné kosti a klouby. 

„Provedenými rozbory bylo zjištěno, že předložený vzorek produktu KLOUBUS vyhovuje ve znaku označeném „V" požadavku uvedenému v deklaraci na obalu,“ uvádí Veronika Smutná ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce. 

Svým složením se jedná o jeden z nejsilnějších produktů na trhu, je certifikován zdravotním ústavem v Praze a testován na obsah chondroprotektiv. Mohou ho užívat, jak mladí, tak starší lidé, včetně aktivních sportovců. 

Díky svému složení udržuje normální stav kostí a přispívá k tvorbě kolagenu pro správnou funkci chrupavek.

KLOUBUS, 30 sáčků, 690 Kč.

Více se dozvíte nawww.kloubus.cz


Pět nejčastějších chyb při dávání novoročního předsevzetí. Děláte je také?

20. ledna 2023 ve 13:48

Zhubnu do plavek, začnu si hlídat stravu nebo konečně přestanu kouřit. Také patříte mezi ty, kteří si s příchodem ledna dávají nové životní cíle? Ať už jsou tato novoroční předsevzetí jakákoliv, šance na jejich dodržení bývá obvykle malá. Víte proč? Toto je pět nejčastějších chyb, kterých se...

Fashion market v Praze 11

16. ledna 2023 ve 12:02

V sobotu 21. ledna se od 10 do 14 hodin koná Fashion market v Kulturním centru a kavárně Mezi Domy.

Pacienti s HAE trpí nebezpečnými otoky. Dárci plazmy jim dávají šanci na lepší život

27. prosince 2022 v 08:02

Pod zkratkou HAE se ukrývá vzácné onemocnění, které postihuje přibližně jednoho z 50 000 lidí. Projevuje se otoky na různých částech těla, jež mohou výrazně komplikovat život, nebo jej dokonce ohrozit. Pomoc těmto pacientům přinášejí i léky vyráběné z krevní plazmy. Její dárci v rámci akce Giving...

ORL ambulance pro dospělé i děti v Nemocnici Na Františku

21. prosince 2022 ve 13:13

V prostorách Nemocnice Na Františku otevře 2. ledna svoji ORL ambulanci profesor Jan Betka, mezinárodně uznávaný odborník na ušní, nosní a krční onemocnění.

Další články
Nahoru