Dnes Čtvrtek - skorojasno -1°C
Zítra Pátek - zatazeno -1°C
Čtvrtek 3. 12. 2020
Svátek má Svatoslav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Lifestyle / Zdraví

Jak šetřit vodou? Tipy do kuchyně, koupelny a na zahradu

Šetřením chráníte zásoby sladké vody a šetříte svoje peníze. Věnujte proto pozornost místům, kudy voda uniká, jako jsou kapající kohoutky, záchody nebo vodovodní potrubí. Po čase se i drobné kapání promění ve velké množství vody. K úspoře peněz za vodu stačí pár jednoduchých triků.

V kuchyni při mytí nádobí nenechávejte téct vodu a myčku na nádobí pouštějte jen plnou. Jestliže umýváte nádobí ručně dvakrát denně, spotřebujete asi 70 litrů. Naplníte-li myčku na její plnou kapacitu jedenkrát denně, spotřebujete přibližně 20 litrů vody. Dávejte karafu s pitnou vodou do ledničky. Nemusíte tak pokaždé, když máte žízeň, nechat dlouho téct kohoutek, než bude voda studená. Nechte opravit kapající kohoutky

piti-dite-voda-nahled V koupelně si nechte nainstalovat úsporný splachovací systém a nainstalujte úsporné zařízení i na sprchu. Sprcha spotřebuje mnohem méně vody než koupel ve vaně. Při čištění zubů nenechávejte téct kohoutek. Perte pouze tehdy, když je pračka plná. Vždy také volte maximálně úsporné spotřebiče, v jednotlivých energetických třídách mohou být velké rozdíly.

V případě praček rozdíly ve spotřebě činí i několik kWh ročně, snažte se proto vybírat ty nejúspornější. Ještě větší rozdíly mohou nastat v případě, kdy používáte kombinovanou pračku se sušičkou, pak je nezbytné poradit se s odborníkem nebo využít některý z dostupných online testů praček se sušičkou.

Odpad z koupelny nesplachujte, ale vyhazujte do odpadkového koše.

Pokud zaléváte trávník, zalévejte ho vždy po ránu nebo večer, ať zabráníte vypařování vody. Jedna větší dávka vody týdně je prospěšnější než několik krátkých  postřiků.

Kolik stojí úniky vody v domácnosti:

 

litrů za den

m3 za rok

Kč za rok+)

kapající kohoutek

slabě

24

8,8

667

kapající kohoutek

silně

54

19,7

1494

protékající splachovač na WC

slabě

150 – 1000

55 – 365

4 171 - 27 68227 682 
 

protékající splachovač na WC

silně

1000 – 2000

365 – 730

27 682 -

55 363

 


Specialistka na výživu a hubnutí Václava Kunová vydala edici e-knih, které obsahují sezónní jídelníčky

Dnes ve 22:39

Nová edice e-knih od specialistky na výživu a hubnutí MUDr. Václavy Kunové umožní čtenářům hubnout příjemně, zdravě a neutrácet za potraviny více než je nutné. Sezónní suroviny znamenají vždy lepší chuť, menší zátěž pro životní prostředí a nižší cenu.

Zaujalo nás: Novinky z trhu, co přinesly uplynulé měsíce?

Dnes v 18:15

Třebaže letošní rok utekl neuvěřitelně rychle, poslední měsíce nám stihly přinést i několik zajímavých novinek i tipů pro lepší budoucnost. Na své si přijdou jak zastánci zdravého životního stylu, tak manažeři firem i ti, kteří byli kvůli covid-19 tak trochu...

Děti a dospělí kreslili a psali pro pacienty s roztroušenou sklerózou

1. prosince 2020 v 08:23

Roztroušená skleróza se u 24leté Kláry Zahradníkové projevila poprvé tak, že začala špatně vidět na pravé oko. Učitelka v mateřské škole se s diagnózou chronické nevyléčitelné nemoci těžce vyrovnávala. Své pocity začala sdílet na sociálních sítích a psát příběhy ze života. S jedním z nich teď...

Další články
Nahoru