dnes
Neděle - zatazeno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
1°C
Jak se změní Vršovická po rekonstrukci? Zmizí sloupy, přibydou stromy i bezbariérové zastávky
Mimo zastávky bude trať zatravněna a sloupy trakce budou sdruženy se světly. Foto: IPR

Jak se změní Vršovická po rekonstrukci? Zmizí sloupy, přibydou stromy i bezbariérové zastávky

O víkendu začala poslední etapa rekonstrukce Vršovické ulice. Proměnou projde úsek mezi Koh-i-noorem a Kubánským náměstím. Obyvatelé se můžou těšit na obnovu stromořadí, bezbariérové zastávky nebo moderní veřejné osvětlení.

Z rekonstrukce můžou mít radost vozíčkáři, rodiče s kočárky ale i senioři – nově totiž budou další tři tramvajové zastávky bezbariérové. Jde o stanice Koh-i-noor, Slavia a Kubánské náměstí. Na zastávkách se pak cestující mohou těšit také na přístřešky nebo vodící prvky pro nevidomé.

„Novinkou budou také sdružené stožáry lamp a tramvajového vedení. Díky tomu zmizí ze severního chodníku na 40 stožárů veřejného osvětlení, které dnes překážejí chodcům v pohybu a navíc jsou neestetické,“ uvádí ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy Petr Hlaváček

Staré lampy budou nahrazeny novými ledkovými, které nesvítí do okolních oken, ale jen dolů na ulici, takže nebudou nepříjemně obtěžovat obyvatele bytů v nižších patrech přilehlých činžáků.

Další příjemnou změnou bude na podzim obnova stromořadí. Dnes zde totiž několik stromů chybí nebo trpí nedostatečnou péčí. Následně už navíc nebude nic bránit zrekonstruovat i chodníky.

Součástí rekonstrukce tramvajové trati je i přesunutí podzemních kabelů a potrubí technické infrastruktury. Poté se upraví povrch a značení na vozovce, což bude znamenat nejen příjemnější, ale hlavně bezpečnější průjezd Vršovickou v celé její délce pro auta i jízdní kola.

Přibudou totiž nové cyklopruhy a piktogramy, které vyřeší nebezpečné úseky, kde dnes řidiči a jízdní kola neví, jakou trasu zvolit.

Výluka úseku Koh-i-noor – Kubánské náměstí:

Z důvodu rekonstrukce tramvajové trati ve Vršovické ulici bude do úterý 12. dubna přerušen obousměrně provoz tramvají v úseku Koh-i-noor – Kubánské náměstí.

Změny tras tramvajových linek
Linky č. 4, 22, 57 a 59 jsou ve směru z centra zkráceny do zastávky Čechovo náměstí (výstup v Moskevské ulici, nástup v Minské ulici). Linka č. 7 je ve směru od Otakarovy ze zastávky Bohemians odkloněna do zastávky Čechovo náměstí (v Moskevské ulici, směr centrum). Linka č. 13 je ve směru od I. P. Pavlova ze zastávky Otakarova odkloněna přes zastávky Nádraží Vršovice a Bohemians do zastávky Čechovo náměstí (v Moskevské ulici, směr centrum). Linka č. 24 je ve směru z centra ze zastávky Otakarova odkloněna do zastávky Náměstí Bratří Synků (v ulici Na Zámecké), kde je ukončena (nástupní zastávka je na náměstí Bratří Synků). Linka č. 55 je ve směru z centra ze zastávky Bohemians odkloněna do zastávky Čechovo náměstí (v Minské ulici, výstup i nástup), kde je ukončena.  

Zavedení tramvajových linek
V denním provozu jsou zavedeny linky č. 32 (v trase Kubánské náměstí – Nádraží Strašnice – Nádraží Hostivař) a č. 37 (v trase Kubánské náměstí – Strašnická – Černokostelecká). V nočním provozu jsou zavedeny linky č. 65 (v trase Kubánské náměstí – Strašnická – Černokostelecká – Ústřední dílny DP) a č. 67 (v trase Kubánské náměstí – Nádraží Strašnice – Nádraží Hostivař).

Náhradní autobusová doprava
V trase Kubánské náměstí – Čechovo náměstí je zavedena náhradní autobusová doprava X7 (v denním provozu) a X57 (v nočním provozu).

Změny v zastávkách autobusů
Po celou dobu výluky se přemísťuje zastávka Koh-i-noor ve Vršovické ulici přibližně o 40 metrů po směru jízdy.

V období do 11. 3. dochází k následujícím změnám:
Pro linku č. 101 (směr Tolstého) se ruší zastávka Kavkazská, zřizuje se zastávka Čechovo náměstí (v Minské ulici) v zastávce tramvají a přemísťuje se zastávka Koh-i-noor do Moskevské ulice, přibližně 60 metrů před křižovatku s ulicí Vršovickou.

Pro linku č. 124 (směr Želivského, resp. Habrová) se ruší zastávky Koh-i-noor a Kavkazská, zřizují se zastávky Čechovo náměstí (v Minské ulici) v zastávce tramvají a Slovinská v Kodaňské ulici, v zastávce autobusové linky č. 135.

Pro linku č. 139 (směr Želivského) se ruší zastávky Kavkazská a Na Míčánkách, přemísťuje se zastávka Bělocerkevská do zastávky autobusové linky č. 135 v Bělocerkevské ulici.


Další články
Nahoru