Dnes Sobota - jasno 19°C
Zítra Neděle - oblacno 19°C
Sobota 30. 9. 2023
Svátek má Jeroným
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Jak se žije socialistickým stavbám v Praze?
Kulturní dům Eden. Ilustrační foto: Petr Vilgus / Wikimedia Commons

Jak se žije socialistickým stavbám v Praze?

V jakém stavu jsou pražské stavby postavené za socialismu? Jak které. Některé jsou rekonstruovány, jiné na další využití čekají. Některé slouží původnímu účelu, či v nich sídlí instituce, například muzeum. Pojďme si připomenout minulé i současné osudy několika takových objektů.

"Legendární“ budovou je Kulturní dům Eden ve Vršovicích. V současné době je budova nevyužívána, v budoucnu by tomu ale mohlo být jinak. Zařízení bylo dobudováno a předáno občanům v roce 1987 při příležitosti otevření stanice metra Strašnická, postaveno bylo podnikem Stavební závody Prešov, který byl v té době družebním městem Prahy 10.

„Po roce 1994 došlo k pronájmu zařízení, čímž začala devastace Kulturního domu Eden. K běžným opravám vzniklým užíváním nájemce nedocházelo, postupem času muselo dojít k zrušení nájemní smlouvy a následnému uzavření objektu,“ řekla pro náš portál předsedkyně kontrolního výboru desáté městské části Jana Čunátová (KSČM). Ta nedávno v objektu uspořádala kontrolní den.

Vznikne kulturní a společenské centrum

V roce 2004 byla vypracována studie obnovy a modernizace celého objektu. V projektu se počítalo s obnovou tanečního sálu, zařízení pro různé sporty včetně bazénu. Mělo se jednat o multifunkční objekt. „Cena projektu se však vyšplhala na 380 milionů korun. V návaznosti na ekonomickou situaci k realizaci, jak dokazuje současná situace objektu, nedošlo,“ uvedla Čunátová.

Objekt sice nechátrá, ale zatím není využíván, což by se mělo změnit. Vzniklo memorandum, ve kterém se radnice zavázala finančně přispět na vybudování prostor pod názvem Kulturně společenské centrum. Na centrum se pamatovalo i v letošním rozpočtu Prahy 10.

Podpořit memorandum a znovu oslovit občany Prahy 10, jak by objekt chtěli využít, chce i současný starosta „desítky“ Bohumil Zoufalík. Výsledky z ankety by chtěl mít hotové letos na podzim, aby následně přišel na zastupitelstvo s projektem, který by mohl být realizován příští rok.

Středisko občanské vybavenosti na Lužinách

luziny-vizualizace-nahled Středisko na Lužinách bylo postaveno za socialismu. Dlouho, i po roce 1989, sloužilo jako centrum základních obchodů s potravinami, drogerií, domácími potřebami. Pro lidi ze sídliště bylo nezbytností. Od února letošního roku je ale centrum v rekonstrukci.

„Nejintenzivněji probíhají práce na prodejně Billa, aby mohl její provoz pokračovat co nejdříve i během rekonstrukce,“ uvádí obchodní centrum ve svém prohlášení.

Výstavba bytových jednotek součástí projektové dokumentace není. Byty by tam tedy být neměly. Znovuotevření centra je plánováno na jaro roku 2014.

Naopak v plném provozu je Hotel Olšanka na Žižkově, který byl taktéž postaven v době socialismu. Nabízí více než šest stovek lůžek v různě velikých pokojích, i s terasou. Konají se tam i nejrůznější konference.

Dříve poslanci, dnes návštěvníci muzea

Anketa

Který z těchto obchodních domů se vám z architektonického hlediska líbí nejvíce?

41.9%
(41.9%)
17.3%
(17.3%)
10.9%
(10.9%)
29.8%
(29.8%)
K původnímu účelu jsou využívány také obecně známé obchodní domy Máj, dnes My Národní, a Kotva. K pořádání nejrůznějších konferencí slouží také třeba někdejší Palác kultury, dnes Kongresové centrum.

V budově bývalého Federálního shromáždění, které bylo postaveno v letech 1966 až 1973 podle projektu architektů Karla Pragera, Jiřího Kadeřábka a Jiřího Albrechta jako rozšíření přistavěné na prvorepublikovou budovu tehdejší Pražské burzy, je dnes část Národního muzea.

Z minulého režimu pocházejí také méně známé objekty. Například administrativní budova Úřadu městské části Praha 8, která se nachází mezi ulicemi U Meteoru a Zenklova. Po roce 1989 byl objekt krátce využíván jako základní umělecká škola.


Autor: Anna Skálová

Zoo Praha slavila, první mládě Rezervace Dja dostalo jméno Zulu

Včera v 07:21

Zoo Praha ve čtvrtek celodenním programem pro návštěvníky oslavila 92. výročí svého otevření. Jubilejní slavnost se letos nesla v duchu kulatých výročí tradičně chovaných druhů zvířat – 60 let goril a 90 let slonů či hrochů – ale také s nimi spojených pavilonů: rok otevřené Rezervace Dja a přesně...

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

28. září 2023 v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

28. září 2023 v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

28. září 2023 v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

27. září 2023 ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Další články
Nahoru