dnes
Úterý - zatazeno
7°C
zítra
Středa - zatazeno
7°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-snih
5°C
Jak se žije socialistickým stavbám v Praze?
Kulturní dům Eden. Ilustrační foto: Petr Vilgus / Wikimedia Commons

Jak se žije socialistickým stavbám v Praze?

V jakém stavu jsou pražské stavby postavené za socialismu? Jak které. Některé jsou rekonstruovány, jiné na další využití čekají. Některé slouží původnímu účelu, či v nich sídlí instituce, například muzeum. Pojďme si připomenout minulé i současné osudy několika takových objektů.

"Legendární“ budovou je Kulturní dům Eden ve Vršovicích. V současné době je budova nevyužívána, v budoucnu by tomu ale mohlo být jinak. Zařízení bylo dobudováno a předáno občanům v roce 1987 při příležitosti otevření stanice metra Strašnická, postaveno bylo podnikem Stavební závody Prešov, který byl v té době družebním městem Prahy 10.

„Po roce 1994 došlo k pronájmu zařízení, čímž začala devastace Kulturního domu Eden. K běžným opravám vzniklým užíváním nájemce nedocházelo, postupem času muselo dojít k zrušení nájemní smlouvy a následnému uzavření objektu,“ řekla pro náš portál předsedkyně kontrolního výboru desáté městské části Jana Čunátová (KSČM). Ta nedávno v objektu uspořádala kontrolní den.

Vznikne kulturní a společenské centrum

V roce 2004 byla vypracována studie obnovy a modernizace celého objektu. V projektu se počítalo s obnovou tanečního sálu, zařízení pro různé sporty včetně bazénu. Mělo se jednat o multifunkční objekt. „Cena projektu se však vyšplhala na 380 milionů korun. V návaznosti na ekonomickou situaci k realizaci, jak dokazuje současná situace objektu, nedošlo,“ uvedla Čunátová.

Objekt sice nechátrá, ale zatím není využíván, což by se mělo změnit. Vzniklo memorandum, ve kterém se radnice zavázala finančně přispět na vybudování prostor pod názvem Kulturně společenské centrum. Na centrum se pamatovalo i v letošním rozpočtu Prahy 10.

Podpořit memorandum a znovu oslovit občany Prahy 10, jak by objekt chtěli využít, chce i současný starosta „desítky“ Bohumil Zoufalík. Výsledky z ankety by chtěl mít hotové letos na podzim, aby následně přišel na zastupitelstvo s projektem, který by mohl být realizován příští rok.

Středisko občanské vybavenosti na Lužinách

luziny-vizualizace-nahled Středisko na Lužinách bylo postaveno za socialismu. Dlouho, i po roce 1989, sloužilo jako centrum základních obchodů s potravinami, drogerií, domácími potřebami. Pro lidi ze sídliště bylo nezbytností. Od února letošního roku je ale centrum v rekonstrukci.

„Nejintenzivněji probíhají práce na prodejně Billa, aby mohl její provoz pokračovat co nejdříve i během rekonstrukce,“ uvádí obchodní centrum ve svém prohlášení.

Výstavba bytových jednotek součástí projektové dokumentace není. Byty by tam tedy být neměly. Znovuotevření centra je plánováno na jaro roku 2014.

Naopak v plném provozu je Hotel Olšanka na Žižkově, který byl taktéž postaven v době socialismu. Nabízí více než šest stovek lůžek v různě velikých pokojích, i s terasou. Konají se tam i nejrůznější konference.

Dříve poslanci, dnes návštěvníci muzea

Anketa

Který z těchto obchodních domů se vám z architektonického hlediska líbí nejvíce?

41.9%
(41.9%)
17.3%
(17.3%)
10.9%
(10.9%)
29.8%
(29.8%)
K původnímu účelu jsou využívány také obecně známé obchodní domy Máj, dnes My Národní, a Kotva. K pořádání nejrůznějších konferencí slouží také třeba někdejší Palác kultury, dnes Kongresové centrum.

V budově bývalého Federálního shromáždění, které bylo postaveno v letech 1966 až 1973 podle projektu architektů Karla Pragera, Jiřího Kadeřábka a Jiřího Albrechta jako rozšíření přistavěné na prvorepublikovou budovu tehdejší Pražské burzy, je dnes část Národního muzea.

Z minulého režimu pocházejí také méně známé objekty. Například administrativní budova Úřadu městské části Praha 8, která se nachází mezi ulicemi U Meteoru a Zenklova. Po roce 1989 byl objekt krátce využíván jako základní umělecká škola.


Autor: Anna Skálová

Strategický plán Prahy 12: Slovo dostane veřejnost

Dnes v 10:50

Veřejné projednání Strategického plánu rozvoje Prahy 12 se koná v úterý 17. března od 17:30 hodin ve druhém patře budovy Prior na Sofijském náměstí.

Praha 15: Beseda v Hostivaři

Dnes v 08:47

Praha 15 zve občany na besedu. Ve čtvrtek 26. března budou od 18 hodin na programu témata dopravy, školství, veřejného prostoru nebo prostředí pro život.

Cítíte se v Praze 5 bezpečně?

Včera ve 14:17

Víte, co byste udělali pro bezpečnost na Praze 5, kdybyste o tom mohli rozhodovat? Znáte svého strážníka? Je nějaké místo, kde byste bydlet nechtěli, protože je tato lokalita z vašeho pohledu nebezpečná? Tyto a další otázky najdou zájemci v dotazníku Prahy 5.

Deváté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 5

22. února 2020 ve 20:26

Starostka Praha 5 Renáta Zajíčková svolává 9. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 5 na úterý 25. února.

Další články
Nahoru