dnes
Čtvrtek - polojasno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Jak se zchladit a navíc něco dozvědět? Vyrazte na největší pražský hřbitov
Olšanské hřbitovy v Praze. Foto: Michal Kmínek / Wikimedia Commons

Jak se zchladit a navíc něco dozvědět? Vyrazte na největší pražský hřbitov

V současných parných dnech přijde každý pobyt ve stínu k dobru. Navíc, když je v centru Prahy. Vyrazte na Olšanské hřbitovy, kterými vede ve stínu stromů naučná stezka. Dozvíte se z ní zajímavosti o největším pražském hřbitově současnosti.

Kudy tam?

Hlavní vchod na Olšanské hřbitovy je mezi stanicemi metra Flora a Želivského. Přímo před ním je tramvajová zastávka Olšanské hřbitovy.

Jezdí sem tramvaje číslo 5, 10, 11, 13 a 16

Na místě dnešních Olšanských hřbitovů stávala před mnoha staletími osada Olšany a v ní statek s vinicí. Vlastnil ho klášter a po jeho zániku se zde vystřídalo několik majitelů. Zdejší rozlehlou zahradu koupilo Staré Město se záměrem, aby se zde pohřbívali zemřelí morem.

Kvůli morovým epidemiím, které v té době postihovaly metropoli, kapacita pražských hřbitovů nestačila, a tak tehdejší radní hledali místo za městskými hradbami, kam velké množství mrtvých těl pohřbívat.

Rozhodli o vybudování tří morových hřbitovů – židovském, staroměstském a novoměstském právě v Olšanech. V roce 1682 zde vznikla kaple zasvěcená svatému Rochovi, Šebestiánovi a Rozálii, patronům proti moru. I po skončení epidemie plnila stavba místo hřbitovního kostela.

Cenné náhrobky

Během staletí se plocha pro pohřbívání zemřelých na zdejších hřbitovech neustále rozšiřovala. Olšanské hřbitovy jsou dnes rozděleny frekventovanou ulicí Jana Želivského na dvě části a celkem jsou tvořeny dvanácti hřbitovy. Plocha je 50 hektarů.

I když je v evidenci přes 110 tisíc pohřbených, podle odhadů zde bylo za celou existenci pietního místa pohřbeno zhruba 2 miliony zemřelých, z nichž byla řada známých osobností. Od spisovatelů, herců, politiků, až po padlé válečné hrdiny.

Nachází se zde zhruba 6000 hrobek a přes osm desítek tisíc hrobů, včetně těch urnových. O záchranu řady náhrobků se zasloužil Klub Za starou Prahu, který pomáhá s údržbou hřbitova od poloviny sedmdesátých let minulého století.

Stezka se bude rozšiřovat

Olšanskými hřbitovy vede Naučná stezka Olšanské hřbitovy, která začíná i končí u již zmiňovaného kostela sv. Rocha. Na stezce jsou destítky informačních tabulí, ale postupně přibývají další. Jejich konečný počet by se měl jednou pohybovat kolem čísla 250.

Na jaře a v létě se hřbitovy doslova topí v zeleni a stávají se rozlehlým přírodním parkem. Zdejší stromy a keře jsou útočištěm mnoha zvířat. Při troše štěstí zde mohou návštěvníci vidět zajíce, bažanty, sojky a hojně zastoupené veverky.


Další články
Nahoru