Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - oblacno 14°C
Sobota 2. 3. 2024
Svátek má Anežka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Jak se zbavit stresu v domácnosti?
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Stres. Ilustrační foto: Pixabay

Jak se zbavit stresu v domácnosti?

Stres v práci, při cestě autem nebo MHD, všude kam se podíváme milion povinností a úkolů. Přestože je skoro stejně škodlivý jako kouření, stres na nás útočí ze všech stran. Vyčarujte si alespoň doma klidnou oázu pohody, ve které z vás neustálý pocit spěchu a neklidu alespoň na pár hodin spadne.

Chaos nebo organizace? Najděte si svůj zlatý střed

Chaos. Nepořádek na pracovním i jídelním stole. Dřez plný nádobí. Okna přes která není vidět. Pro někoho může být právě nepořádek hlavním stresorem, kvůli kterému po návratu domu místo klidu cítí další nálož nepříjemných pocitů a povinností, v nichž se pomalu začíná utápět.

Nepořádek naši náladu silně ovlivňuje. Studie se však rozcházejí v tom jak moc silně a  některé dokonce chaos považují za prospěšný pro zvýšení kreativity

Pokud se ale v chaotické domácnosti necítíte dobře, úklid a organizace by se měli stát vaší denní rutinou – a to i v případě, že patříte k lidem, kteří nepořádek vlastně nevnímají. 

V případě, že se úklidu budete věnovat pár minut každý den, nikdy se nestane, že vám začne přerůstat přes hlavu. Přitom opravdu může jít o pouhou desetiminutovku, při které uklidíte povrchy, vyskládáte nádobí z myčky nebo utřete vodovodní baterii. 

Máte domácnost plnou dětí, ve které se snad pořádek udržet ani nedá? Přizpůsobte se jim! Na stůl používejte místo klasických vodoodpudivé ubrusy, ze kterých nečistotu jednoduše setřete a když je nečistot moc, vyperete je jako klasické. 

Podobné triky můžete snadno použít i na ostatní povrchy.

Uklidňující koutek pohody

Domov je často zdrojem samostatných spouštěčů stresu a nemusí jít jen o úklid. Domácí úkoly, neshody s partnerem, tchyně, která se vetře bez pozvání na návštěvu… Proto byste doma měli mít koutek, ve kterém vám bude dobře ať se děje co se děje. 

Může to být třeba v obýváku u televize. Čtecí křeslo v rohu pokoje. Prostě kousíček domova, který je určený skutečně jen k odpočinku. Čím příjemnější koutek si vytvoříte, tím raději a častěji se do něj budete vracet. 

Zvlášť v zimě a na podzim se může jednat o místo plné magie. Pod nohama umělá kožešina, která vás příjemně zahřeje. Na ramenou hřejivá mikroplyšová deka nebo beránková mikina a to vše v obklopení příjemných světýlek – ať už (LED) svíčky nebo vánočních dekorací. 

K tomu do ruky hrnek teplého čaje a knihu – a stres se může jít zamknout na chodbu. 

Kouzelná moc aromaterapie

Na konec pro vás máme ještě jeden tip. Znáte aromaterapii? Tato uklidňující (i povzbuzující) terapeutická technika se oficiálně používá od roku 1937, ale existuje už tisíce let. Používala se ve starověkém Egyptě, Řecku i Římě a i v temném středověku měla své místo. Vůně na nás prostě odjakživa působí magicky. 

Dovednou nás vrátit do dětství a vyvolat v nás pocity, které už jsme dávno zapomněli. 

Právě proto jsou tak důležité různé bytové vůně a esenciální oleje, které v každém pokoji dovedou vyvolat přesně tu atmosféru, která se do něj nejvíce hodí. 

Se správnou kombinací vůní a pohodové atmosféry alespoň doma snížíte svůj stres na minimum a dáte tak odpočinout nejen svému tělu, ale také duši.


Krčská nemocnice zrušila zákaz návštěv vyhlášený kvůli chřipce

Dnes v 06:22

Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze (FTN) ve čtvrtek 29. února zrušila zákaz návštěv vyhlášený kvůli epidemii respiračních nemocí. Důvodem je pokles onemocnění, o čemž informuje pražská hygienická stanice. I přesto však platí dodržování základních hygienických pravidel při pobytu v nemocnici....

Baráčníci zvou na ples

28. února 2024 v 10:23

Obec baráčníků pořádá 8. března již dvanáctý reprezentační ples. 

Patnáctá sezona Trhů na Kulaťáku začíná v sobotu 2. března

28. února 2024 v 09:58

Dejvické trhy na Kulaťáku v roce 2010 odstartovaly boom novodobých tržišť po českých městech. Letos oslaví 15. sezonu. Organizátoři se zaměří zejména na sezónní akce, rozšíření cateringu i oddychové zóny. Návštěvníci budou mít možnost nakupovat každou sobotu od 8 do...

Potravinová banka na Novoměstské radnici pokračuje

26. února 2024 v 07:38

Pravidelný výdej pomoci z Potravinové banky probíhá každé pondělí od 9 do 12 hodin. V přízemí nádvoří Novoměstské radnice se otevírá výdejní okénko občanům Prahy 1 a Prahy 2 a vydává potravinovou pomoc a základní hygienu.

Nová zubní pohotovost v Nemocnici Na Františku se osvědčila

24. února 2024 v 10:13

Od října minulého roku, kdy byla z iniciativy hlavního města otevřena nová zubní pohotovost v Nemocnici Na Františku, bylo v této ordinaci ošetřeno celkem 1 750 pacientů, z toho 1 600 dospělých a 150 dětí. Městská poliklinika Spálená pak zaznamenala za loňský rok úctyhodných 21 351 ošetřených...

Do projektu Mládež v kraji se zapojila Praha 10

23. února 2024 v 07:15

Praha 10 se zapojila do projektu Mládež v kraji. Jeho prostřednictvím bude možné finančně podpořit veřejně prospěšné projekty mladých lidí.

Další články
Nahoru