dnes
Pátek - oblacno
8°C
zítra
Sobota - skorojasno
4°C
pozítří
Neděle - polojasno
7°C
Jak se zbavit migrény snadno a rychle? Firemní čarodějka na to kápla
Migréna se nevyhýbá ani mužům. Ilustrační foto: freeimages

Jak se zbavit migrény snadno a rychle? Firemní čarodějka na to kápla

Trpíte bolestmi hlavy? Pokud patříte mezi ty šťastné, nevíte, co to znamená mít migrénu. Co to vlastně je migréna? Jedná se o neurologickou poruchu prokazatelnou i na EEG. Z různých příčin se začnou stahovat cévy v mozku, tím trpí nervy, protože jsou nedovyživené a ty dávají svou nespokojenost najevo prudkou pulzující bolestí většinou v průsečíku oka a ucha, uvnitř v lebce.

Vzhledem k neurologické povaze nemoci se vyskytují i poruchy stability, trávení, svalové potíže. Co vlastně migrénu vyvolává, se stále z lékařského hlediska zkoumá a zřejmě ještě dlouho zkoumat bude.

Ti z vás, kdo znají jaké to je, když přijde na návštěvu paní Migréna, tak vědí, že je to naprosto paralizující stav. Někomu pomáhá se zavřít do zatemnělé ložnice a vyspat se z toho. Pak je varianta, že se migréna nehodlá hned tak odstěhovat a nakvartýruje se k vám i na týden, či 14 dní.

To jsem mívala já, když už přišla, tak setrvala patřičně dlouho. Po bytě jsem se pohybovala po čtyřech, protože se mi tak motala hlava, že bych upadla. Pokoušela jsem se migrénu i zahnat tím, že jsem bouchala hlavou do zdi, aby to byla jiná bolest. Taky marně.

Když už nepomáhá nic, sáhnete po chemii, nějakém speciálním antimigreniku, protože normální prášky proti bolesti nemají vůbec šanci a ono taky nic. Já vždy mívala všechny vedlejší účinky a hlava mě bolela dál. A přitom to není levná záležitost, jeden takový prášek se pohybuje v řádech stokorun až k tisícům.

Takže vlastně nezbývá nic jiného, než se modlit, aby se drahá migréna sbalila a tak jak přišla, tak odkráčela. Také jsem vyzkoušela všechny rady na to co jíst a nejíst, co migrénu způsobuje a čím se dá pomocí stravy z mírnit.

Abych byla upřímná, tak mimo toho, že jsem stále přemýšlela co jíst a co ne (do toho jsem měla neskutečnou chuť na čokoládu – protože ta 100% prý migrénu spouští), tak jsem nezaznamenala žádný efekt.  Jediné co mi pomohlo trošku, byla rehabilitace krční páteře.

Někomu na zmírnění pomáhá již zmíněná tma, absolutní ticho a spánek. Někomu zase dostatek tekutin a pomalá procházka. Názory se různí a každý migrenik říká něco jiného.

Je migréna jen doménou žen, nebo jí trpí i muži?

Častěji mívají migrény ženy, souvisí to se změnami hormonů, říkají lékaři a různé studie, které se posléze popřou jinou, zaručeně správnou studií. Spíše bych řekla, že muži se migrénou méně „chlubí“ a nevyhledávájí tak často specializované lékaře. Ovšem migréna k nim domů chodí taky.

Dá se tedy s migrénou něco dělat? Dá se jí zbavit? Nebo alespoň v lepším případě zmírnit?

Z pohledu bývalého migrenika jsem měla jedinou útěchu v tom, že až se mi změní hormony (přechod), tak to možná přejde. Pomalu jsem se smiřovala s tím, že od svých třinácti do zhruba padesáti let mě čekají muka. Kdyby mi tehdy někdo řekl, že se migrén jednou provždy zbavím, během pár hodin, asi bych nevěřila. A udělala bych chybu. Letos slavím desáté výročí bez migrén.

Přišla jsem totiž na to, co migrénu spouští, a jak to odstranit.

Příčinou je vnitřní pocit bezmoci! Již dávno jsem si všimla, že když mi někdo řekl něco, co se mi nelíbilo, tak mne do pár hodin začala bolet hlava. Pak jsem toto začala zkoumat a přišla jsem na to, že v půl roce mě mamka dala spát v kočárku na balkón, já se probudila a jako půl roční mimino jsem usoudila, že jsem bezmocná, protože když budu plakat, maminka mne neuslyší. S tímto vnitřním podvědomím přesvědčením jsem pak vyrůstala, až přišla i migréna.

Mám zkušenost, že toto přesvědčení vzniká do prvního roku života, a jsou to převážně zdánlivě banální situace, typu: Někdo mi vzal na písečku lopatičku.

Při odstranění migrény je potřeba na tento spouštěcí zážitek přijít, přeprogramovat ho a tím vnitřní pocit bezmoci vymazat. Za těch deset let, kdy jsem toto zjistila, jsem zdokonalila systém, jak každého do tohoto okamžiku vrátit, zcela v bdělém stavu- bez hypnózy. A migrénu poslat k vodě. Většinou během dvou, maximálně tří hodin je terapie ukončena a klient odchází vstříc životu bez migrény.

Občas se může stát, že hlava zabolí, ale již to zdaleka není ta intenzivní paralizující bolest a většinou pomáhá se dostatečně napít a nadýchat se čerstvého vzduchu.

Autorkou textu je Jana Popelková, firemní čarodějka

www.firemnicarodejka.cz


Praha 9: Pečujete o své blízké? Potkejte se s odborníky

17. února 2019 v 08:01

Setkání s odborníky z projektu Dva životy – Praha, který pomáhá pečujícím o své blízké – děti nad 18 let, partnery s onkologickým onemocněním, po vážných autonehodách, seniory, zdravotně postižené osoby, rodiče, prarodiče, se koná v úterý 5. března.

Vodou můžete šetřit v koupelně, kuchyni i na zahradě

16. února 2019 v 07:38

Více než miliarda lidí na Zemi nemá přístup k nezávadné pitné vodě. U nás se spotřebuje za den průměrně 93 litrů vody na osobu, zatímco v nejchudších částech světa se lidé musí spokojit i s 10 litry na den.

Veolia pomáhá v boji s kůrovcem

14. února 2019 ve 12:53

Přední čeští entomologové a odborníci na umělou inteligenci spojili síly v rámci projektu na podporu rozvoje vědy a techniky Česká hlava k boji proti kůrovci. Pomocí systémů s umělou inteligencí vytvářejí program, který z leteckých snímků lesů automaticky vyhledá a označí stromy, které jsou...

Když jde o srdce. Den zdraví na Šestce

12. února 2019 v 10:33

Ve čtvrtek 14. února budou na Šestce desítky doktorů, sester, mladých mediků a další odborný personál z Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích.

David Frej: Život bez zánětu

9. února 2019 v 10:15

Zánět je reakcí imunitního systému, která nás chrání proti toxinům, infekcím a poranění. Chronický zánět, který v těle přetrvává dlouhou dobu, ovšem způsobuje závažné poškození a poruchy vedoucí k chronickým onemocněním.

Každá plechovka se počítá

6. února 2019 v 10:58

Úspěšný celoevropský projekt Každá plechovka se počítá (Every Can Counts) oficiálně vstupuje do Česka. V České republice chce zvýšit povědomí o výhodách správného třídění nápojových plechovek. Osvěta v jejich třídění ještě nikdy nebyla prezentována zábavnější formou – plechovka je náš hrdina,...

Další články
Nahoru