dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
9°C
Jak se v Praze dělí peníze ze zdanění hazardu? Radnice jsou motivovány automaty nerušit!
Přístup městských částí k hazardu se liší. Některé ho potírají, jiné tolerují. Ilustrační foto: archiv

Jak se v Praze dělí peníze ze zdanění hazardu? Radnice jsou motivovány automaty nerušit!

Pražská TOP 09 trvá na metodice, že městské části, které na svém území ponechaly výherní hrací automaty a další obdobné přístroje, na tom vydělávají. Ty, které jejich počet omezily, tratí. A ty, které se rozhodly pro nulovou toleranci, nedostávají ani korunu. Dotace městským částem z loterní daně jsou totiž úměrné počtu hracích automatů.

V současné době platí v Praze metodika, že peníze z loterní daně jsou rozdělovány mezi jednotlivé městské části podle toho, kolik je na jejich území výherních hracích přistrojů a dalších obdobných zařízení. Městské části, které přistoupily k nulové toleranci takzvaného hazardu, nedostávají z této daně ani korunu. Metodiku podporuje vládnoucí TOP 09, která tím podle kritiků nahrává hernám a kasinům.

Náměstek primátora Jiří Vávra (TOP 09) nedávno zastupitele informoval o tom, že v průběhu letošního ledna až dubna hlavní město obdrželo 176 milionů korun z odvodů za výherní hrací přístroje a jiná technická herní zařízení. Polovina z této částky byla rozdělena městským částem.

A ještě jedno dělení: polovina této poloviny, tedy 44 milionů korun, byla městským částem poskytnuta formou účelové neinvestiční dotace, určené pouze na podporu činnosti nestátních neziskových organizací působících v oblasti sportu nebo sociálna.

Kabický: kdo toleruje, má s tím problémy

Anketa

Jak by se měly radnice městských částí postavit k hazardu?

73.9%
(73.9%)
15.9%
(15.9%)
Bývalý náměstek primátora Ivan Kabický (ODS) současný dotační systém, kdy přidělené finance jsou úměrné počtu hracích automatů v té které městské části, na nedávném jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy hájil.

Když někdo na svém území zavedl nulovou toleranci k hazardu, je podle Kabického správné, že nedostává z hazardu peníze. Městské části, které na svém území automaty tolerují, s tím mají podle Kabického problémy – potřebují peníze na potírání vyšší kriminality.

Ekonomka Ilona Švihlíková jen kroutí hlavou. „Argumentovat tím, že když má některá městská část víc hracích automatů, musí dostat peníze na potírání kriminality, je nelogické. Pokud chce město potírat kriminalitu, mělo by finančně motivovat spíš městské části, které herny zrušily,“ uvedla.

Podle ní je to obecnější problém. „Zdaňuje se něco, co nemá pozitivní dopady. Město a městské části jsou tedy odkázány na zdroj, který není úplně dobrý a z něhož vznikají další problémy,“ dodala.

Občané proti hazardu: metodika je špatná

herna3-nahled S metodikou má problém i předseda občanského sdružení Občané proti hazardu Martin Svoboda.

„Motivovat městské části k tomu, aby si na svém území ponechaly herny, je scestné,“ řekl.

Argumentaci bývalého náměstka Kabického považuje za paradoxní. „Když se hazardem zvyšuje kriminalita, není nic jednoduššího, než v městských částech herny nepovolit,“ dodal.

Vyznáváte prohibici? Zapomeňte na odvody

Jiný názor má výkonný ředitel Sdružení provozovatelů loterních systémů Petr Vrzáň. „Metodika je v pořádku. Není možné, aby výnos z loterní daně byl přidělován městským částem, které legální provoz loterií nepovolují,“ uvedl. „Když někdo vyznává prohibici, není možné, aby získával odvody z činnosti v jiných městských částech,“ dodal.

„Není ale pravdou, že by loterní provozovny byly automaticky spojeny s vyšší kriminalitou. Peníze z loterní daně slouží spíš ke krytí nákladů spojených s kontrolní činností provozoven, kterou vykonává městská policie,“ dodal.

Diskuse o metodice rozdělování peněz proběhla i v rámci jednání pražského zastupitelstva. „Jsme jedna z městských částí, která nemá žádný výherní hrací přístroj. To znamená, že máme nulový příjem. Zároveň jsme byli vyškrtnuti ze všech grantových řízení, tudíž nemůžeme ani našim sportovním klubům pomoci z oblasti městské části,“ uvedla starostka Šeberova Petra Venturová.

herna2-nahled Rozdělování z loterií podle jejích slov dává prostor pro to, že městské části se budou snažit zvýšit počty hracích přístrojů, aby dostaly peníze.

„Zároveň to jde proti vlastnímu účelu, aby děti šly sportovat a podpořil se sport a výchova,“ dodala.

Rozdělit peníze podle počtu obyvatel?

Jejím slovům dala zapravdu i předsedkyně zastupitelského klubu KSČM Marta Semelová. „Radíte starostům městských částí, aby co nejvíc navýšili počet heren, aby měli co nejvíce hráčů a gamblerů. Tento způsob rozdělování dotací považuji za naprosto zvrácený,“ uvedla směrem ke Kabickému a vedení města z TOP 09. Jiná metodika by podle ní měla městské části motivovat ke snižování hazardu – město by mohlo rozdělovat peníze městským částem například podle počtu obyvatel.

Podle pražské zastupitelky a starostky Prahy 6 Marie Kousalíkové (ODS) se šestá městská část rozhodla pro nulovou toleranci, ale když mladí lidé „přejdou silnici“, jsou v Praze 1, kde je herních míst mnoho. „Mělo by se to zregulovat v celé metropoli, protože Praha je obec, to není o městských částech,“ řekla.

„Jme si vědomi toho, že nic nedostaneme a děláme všechno pro to, abychom pomohli tělovýchovným jednotám z vlastního rozpočtu. Myslím si ale, že ne všechny městské části mají takové možnosti. Malé městské části nemají tak velký rozpočet jako máme my, téměř stotisícová městská část. Nad systémem bychom se měli zamyslet,“ doplnila starostka Kousalíková.

Pro nulovou toleranci hazardu se rozhodly také například Praha 2, 12 nebo Klánovice. V Praze 3, 5, 10 či 7 hazard výrazně omezily.


Autor: Anna Skálová

Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru