Dnes Středa - skorojasno 32°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Jak se správně zbavit použitých respirátorů a samotestů? Řada lidí dělá chyby
Co je na takto vyhozeném respirátoru špatně? Je správné, že je ve směsném odpadu, ale měl by být dán do sáčku. Foto: Karel Netolický

Jak se správně zbavit použitých respirátorů a samotestů? Řada lidí dělá chyby

V souvislosti se zavedením povinného nošení respirátorů a s rozšířením možností domácích samotestovacích sad se řeší, jak s tímto odpadem správně nakládat. Řada lidí bohužel v tomto nepostupuje správně.  

Pro vyhazování použitých respirátorů platí stejná pravidla jako pro nakládání s použitými rouškami, rukavicemi či obličejovými maskami. 

Všechny tyto jednorázové ochranné pomůcky by ideálně měly končit zabalené v sáčku a vyhozené do popelnic na směsný odpad. V takovém případě nepředstavují téměř žádné riziko pro všechny pracovníky komunálních služeb a svozových společností. 

V žádném případě by neměly končit pohozené vedle nádob. A za žádných okolností se tento druh odpadu netřídí. „Na prvním místě je bezpečnost. Ani v čase pandemie bychom neměli zapomínat na ekologický aspekt. Masky jsou vyrobeny z materiálů, které se v přírodě velice pomalu rozkládají. Proto děkuji každému, kdo s vysloužilým respirátorem či rouškou nakládá odpovědně,“ řekl náměstek primátora Petr Hlubuček. 

Použité samotestovací sady 

Testovací sady, určené pro sebetestování osob bez asistence zdravotního personálu, lze v souladu se zákonem o odpadech rovněž řadit mezi směsný komunální odpad. 

K prevenci před rizikem, že testovaná osoba je SARS-CoV-2 pozitivní, je však vždy třeba veškerý odpad z testovacích výrobků ukládat do pevného plastového pytle určeného na tyto odpady. 

„V případě likvidace samotestovacích sad je na místě obezřetnost. Jakákoli manipulace s takovou sadou představuje potenciální riziko. Za všechny kolegy pohybující se v terénu prosím o maximální obezřetnost a ohleduplnost,“ uvedl mluvčí svozové společnosti Radim Mana. 

Jaké jsou pokyny Ministerstva životního prostředí pro správnou manipulaci s použitými testovacími sadami na koronavirus určenými pro sebetestování osob? Plastové pytle by měly mít minimální tloušťku 0,2 milimetru. Po naplnění, nejpozději však do 24 hodin, pytel pevně zavažte a na povrchu ošetřete dezinfekčním prostředkem. 

Jsou-li použity pytle z tenčího materiálu, je nutné takové obaly zdvojit. Plastový pytel proto ještě vložte do druhého pytle a zavažte. Povrch vnějšího pytle ošetřete dezinfekčním prostředkem, až poté zavázaný pytel dejte do černého kontejneru na směsný komunální odpad.

„Nikdy nenechávejte odpad mimo sběrnou nádobu. Po manipulaci s odpadem si pokaždé pečlivě umyjte ruce mýdlem a teplou vodou nebo použijte dezinfekční gel,“ zdůraznil Radim Mana.


Autor: Jan Puci

Pro vakcínu na Polikliniku Prosek už koncem srpna

14. srpna 2022 v 11:44

Poliklinika Prosek znovu otevře očkovací místo už koncem srpna. Původní předpoklad, že se tak stane až na podzim, změnil narůstající počet pacientů s onemocněním covid-19.

Praha 2 zajistí přeočkování seniorů proti nemoci covid-19

3. srpna 2022 ve 22:11

Praha 2 rozesílá seniorům nad 80 let dopis, ve kterém jim nabízí zajistit aplikaci čtvrté dávky vakcíny proti onemocnění covid-19. Ve spolupráci se Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze tak chce nabídnout toto přeočkování rychle, bez front a stresu.

FTN: Za první týden naočkováno přes 930 lidí

25. července 2022 v 09:39

Za první týden očkování 4. dávkou proti covid-19 ve bylo ve Fakultní Thomayerově nemocnici naočkováno přes 930 lidí.

Další články
Nahoru