Dnes Pondělí - zatazeno 11°C
Zítra Úterý - polojasno 14°C
Pondělí 19. 4. 2021
Svátek má Rostislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Jak se správně zbavit použitých respirátorů a samotestů? Řada lidí dělá chyby
Co je na takto vyhozeném respirátoru špatně? Je správné, že je ve směsném odpadu, ale měl by být dán do sáčku. Foto: Karel Netolický

Jak se správně zbavit použitých respirátorů a samotestů? Řada lidí dělá chyby

V souvislosti se zavedením povinného nošení respirátorů a s rozšířením možností domácích samotestovacích sad se řeší, jak s tímto odpadem správně nakládat. Řada lidí bohužel v tomto nepostupuje správně.  

Pro vyhazování použitých respirátorů platí stejná pravidla jako pro nakládání s použitými rouškami, rukavicemi či obličejovými maskami. 

Všechny tyto jednorázové ochranné pomůcky by ideálně měly končit zabalené v sáčku a vyhozené do popelnic na směsný odpad. V takovém případě nepředstavují téměř žádné riziko pro všechny pracovníky komunálních služeb a svozových společností. 

V žádném případě by neměly končit pohozené vedle nádob. A za žádných okolností se tento druh odpadu netřídí. „Na prvním místě je bezpečnost. Ani v čase pandemie bychom neměli zapomínat na ekologický aspekt. Masky jsou vyrobeny z materiálů, které se v přírodě velice pomalu rozkládají. Proto děkuji každému, kdo s vysloužilým respirátorem či rouškou nakládá odpovědně,“ řekl náměstek primátora Petr Hlubuček. 

Použité samotestovací sady 

Testovací sady, určené pro sebetestování osob bez asistence zdravotního personálu, lze v souladu se zákonem o odpadech rovněž řadit mezi směsný komunální odpad. 

K prevenci před rizikem, že testovaná osoba je SARS-CoV-2 pozitivní, je však vždy třeba veškerý odpad z testovacích výrobků ukládat do pevného plastového pytle určeného na tyto odpady. 

„V případě likvidace samotestovacích sad je na místě obezřetnost. Jakákoli manipulace s takovou sadou představuje potenciální riziko. Za všechny kolegy pohybující se v terénu prosím o maximální obezřetnost a ohleduplnost,“ uvedl mluvčí svozové společnosti Radim Mana. 

Jaké jsou pokyny Ministerstva životního prostředí pro správnou manipulaci s použitými testovacími sadami na koronavirus určenými pro sebetestování osob? Plastové pytle by měly mít minimální tloušťku 0,2 milimetru. Po naplnění, nejpozději však do 24 hodin, pytel pevně zavažte a na povrchu ošetřete dezinfekčním prostředkem. 

Jsou-li použity pytle z tenčího materiálu, je nutné takové obaly zdvojit. Plastový pytel proto ještě vložte do druhého pytle a zavažte. Povrch vnějšího pytle ošetřete dezinfekčním prostředkem, až poté zavázaný pytel dejte do černého kontejneru na směsný komunální odpad.

„Nikdy nenechávejte odpad mimo sběrnou nádobu. Po manipulaci s odpadem si pokaždé pečlivě umyjte ruce mýdlem a teplou vodou nebo použijte dezinfekční gel,“ zdůraznil Radim Mana.


Pilotní projekt PCR testování ze slin v mateřských školách Prahy 3

17. dubna 2021 v 11:33

Praha 3 spouští pilotní projekt PCR testování ze slin v několika vybraných mateřských školách zřízených městskou částí, v období od 1. 5. do 30. 6. Cílem je zajistit dětem Prahy 3 nejlepší možnou variantu testování a prokázat, že je realizovatelné. 

Praha 3 rozdává respirátory lidem v nouzi

16. dubna 2021 v 10:22

Respirátory pro lidi v nouzi jsou přichystány v Infocentru Prahy 3.

Farmářské trhy se otevírají za přísných opatření

16. dubna 2021 v 09:25

Na náplavce u Rašínova nábřeží bude v sobotu spuštěn provoz tržitě s farmářskými produkty. Vstup je však možný při dodržování všech vládních nařízení pouze pro nákup potravin, nikoliv pro procházení a konzumaci občerstvení.

Praha 2 pomůže seniorům 65+

14. dubna 2021 v 17:36

Senioři 65 let a více mohou kontaktovat radnici na bezplatné informační lince 800 604 604. Linka je v provozu každý všední den od 8 hod do 16 hodin.

Testovací centrum na covid-19 odbaví 180 lidí za hodinu bez rezervace a front

13. dubna 2021 v 09:00

Nové testovací centrum na covid-19 se otevřelo 28. března v Praze 11 ve zdravotnickém centru FYZIOklinika. Díky vlastní aplikaci pro rychlejší administraci sem může člověk přijít bez rezervace a po dvou minutách být hotov. Kapacity zdravotníků zvládají i nejvytíženější časy a firemní skupiny bez...

Praha 13 prominula podnikatelům poplatky z ubytování

13. dubna 2021 v 08:26

Vedení Prahy 13 svým aktuálním rozhodnutím prodloužilo dobu, ve které nemusí místní podnikatelé hradit poplatky z ubytování.

Praha 7 se zapojí do pilotního projektu PCR pooling testování

12. dubna 2021 v 16:55

Praha 7 ve spolupráci s hl. m. Prahou spouští v ZŠ Fr. Plamínkové pilotní testování metodou PCR poolingu. Systém průkazných a spolehlivých PCR testů nabízí možnost návratu všech dětí do škol při testování bezpečnou a šetrnou formou, cenově srovnatelnou se současnými antigenními...

Podnikatelé sídlící v prostorách hl. m. Prahy mohou žádat o slevu na nájemném

11. dubna 2021 v 08:38

Pražští podnikatelé sídlící v objektech hlavního města mohou nově podat až do konce května elektronickou „Žádost na slevu z nájemného v prostorách hl. m. Prahy“. 

Další články
Nahoru