Dnes Sobota - polojasno 21°C
Zítra Neděle - polojasno 20°C
Sobota 21. 5. 2022
Svátek má Monika
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Jak se připravit na příchod miminka? Nekupujte zbytečnosti a počkejte si na to, co se skutečně osvědčí
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Ilustrační foto: Lopolo / Shutterstock.com

Jak se připravit na příchod miminka? Nekupujte zbytečnosti a počkejte si na to, co se skutečně osvědčí

Jste těhotná a těšíte se na příchod miminka? Je to náročné, byť velmi krásné období, ale je nutné vědět, co vás čeká a jak během celého těhotenství postupovat. Rozhodně neexistuje žádný univerzální seznam, ale pár věcí je dobré připomenout.

Během těhotenství

V průběhu devíti měsíců, kdy budete nosit miminko pod srdcem, je třeba některé aktivity přizpůsobit. Na začátku vás mohou trápit nevolnosti, které vás budou omezovat v běžných činnostech. Zároveň je nutné vyhnout se problematickým potravinám a nápojům. Jasnou stopku je třeba vystavit alkoholu a cigaretám. Káva v těhotenství není zcela zakázána, ale je nutné omezit celkový příjem kofeinu. Je nutné zaměřit se na pravidelné doplňování vitamínů a všech potřebných látek pro vývoj miminka. Společně s tím je nutné se účastnit pravidelných schůzek u lékaře a dodržovat jeho doporučení.

Myslete na krmení

Většina maminek plánuje kojit, ale je vhodné připravit se i na to, že to nepůjde. V opačném případě budete muset investovat do lahviček, odsávaček mateřského mléka a dalších potřeb. Obecně je vhodné mít připravenou odsávačku mléka, která pomůže ulevit od napnutých prsou. Zároveň tak získáte mléko do zásoby a můžete miminko na pár hodin svěřit i na hlídání.

A co hračky?

Má vůbec pro novorozence smysl kupovat hračky? Rozhodně žádné potřebovat nebude, ale většina lidí je stejně nakupuje. Mnoho hraček možná také dostanete jako dárek. A vlastně proč ne – když to dnešní doba umožňuje, není na tom nic špatného. Hračky pro děti vybírejte ale hodně pečlivě, aby neobsahovaly žádné závadné materiály nebo malé části, které by se daly vdechnout nebo spolknout.

Kočárek

Pro malá miminka jsou ideální hluboké kočárky, tzv. korby. Obvykle se však stane, že z těchto kočárků může miminko velmi rychle vyrůst. Oblíbené tedy bývají kombinované kočárky, které spojují klasickou korbičku, sportovní verzi a autosedačku v jednom kočárku. Jsou však robustní a nemusí být praktické například pro cestování. Navíc jestliže bydlíte v bytě, je nutné zvážit přístup skrze schody nebo pomocí výtahu.

Postýlka

Během prvních měsíců života miminka se lépe osvědčuje malá kolébka, kterou lze houpat, je skladnější a miminko se tak cítí komfortněji. Vyplatí se ale zakoupit i klasickou dřevěnou postýlku, která vydrží několik let. K tomu by vám neměla chybět přenosná postýlka vhodná pro cestování nebo pro rychlé rozložení postýlky kdykoliv a kdekoliv. Do postýlky určitě nepatří polštář ani velká duchna, která by mohla miminko udusit nebo mu zabraňovat ve správném dýchání.

Oblečení

Nakupovat miminkovské oblečky většinu maminek velmi baví a zpříjemňují si touto činností čas těhotenství. Bohužel prvorodičky často netuší, co je praktické a kupují jen podle toho, co se jim líbí. Nakonec mnoho věcí ani nevyužijí. Pro novorozence nakupujte oblečení ve velikost 56–62. Do porodnice si určitě vezměte více velikostí, abyste měli na výběr, protože velikost se nedá tak snadno odhadnout. U dvojčat či předčasně narozených dětí se nebojte kupovat i velikost 50. 

Jak se má připravit maminka?

Asi každá žena potvrdí, že na tento náročný moment se vlastně připravit nedá. Je to tobogán emocí, do toho bolesti z porodu, možné komplikace apod. Právě proto je ale vhodné si na řadu věcí zvykat dopředu. Maminky by například měly přestat používat parfémy a jiné parfémované kosmetické výrobky. Dále je vhodné přestat nosit dlouhé nehty nebo zásnubní prsteny s briliantem. U obojího hrozí poškrábání jemné pokožky miminka. Je dobré myslet i na pomoc od okolí. Nebojte se oslovit nejen nejbližší rodinu, ale třeba i kamarádky, které vám nabízejí pomoc. Asi nevyužijete možnost hlídání, ale určitě můžete požádat o nákup nebo o uvaření jídla. Většina lidí ocení, že ví, jak vám mohou pomoci.


Lidé s roztroušenou sklerózou se dostanou rychle k nové léčbě

19. května 2022 ve 12:42

Tisíce pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) se od jara tohoto roku dostanou rychleji k novým a účinným lékům. Zdravotní pojišťovny začaly hradit některé léčivé přípravky, které mohli neurologové svým pacientům nasazovat až v pozdějších fázích nemoci. Nyní lékaři na nic nečekají a pokud tzv....

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

18. května 2022 ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Albertovský den podpoří pacienty po úrazech mozku

14. května 2022 v 19:49

Chcete se pobavit, zasoutěžit si a zároveň proniknout do života lidí po poškození mozku? Zajímá vás, jak nejlépe pečovat o pacienty po úrazech mozku a cévních mozkových příhodách a jak je pomoci začlenit zpět do běžného života? Nenechte si ujít Albertovský den, který 18. května pořádají Klinika...

Další články
Nahoru