Dnes Úterý - obcasny-dest 3°C
Zítra Středa - obcasny-dest 1°C
Úterý 6. 12. 2022
Svátek má Mikuláš
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Jak se připravit na příchod miminka? Nekupujte zbytečnosti a počkejte si na to, co se skutečně osvědčí
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Ilustrační foto: Lopolo / Shutterstock.com

Jak se připravit na příchod miminka? Nekupujte zbytečnosti a počkejte si na to, co se skutečně osvědčí

Jste těhotná a těšíte se na příchod miminka? Je to náročné, byť velmi krásné období, ale je nutné vědět, co vás čeká a jak během celého těhotenství postupovat. Rozhodně neexistuje žádný univerzální seznam, ale pár věcí je dobré připomenout.

Během těhotenství

V průběhu devíti měsíců, kdy budete nosit miminko pod srdcem, je třeba některé aktivity přizpůsobit. Na začátku vás mohou trápit nevolnosti, které vás budou omezovat v běžných činnostech. Zároveň je nutné vyhnout se problematickým potravinám a nápojům. Jasnou stopku je třeba vystavit alkoholu a cigaretám. Káva v těhotenství není zcela zakázána, ale je nutné omezit celkový příjem kofeinu. Je nutné zaměřit se na pravidelné doplňování vitamínů a všech potřebných látek pro vývoj miminka. Společně s tím je nutné se účastnit pravidelných schůzek u lékaře a dodržovat jeho doporučení.

Myslete na krmení

Většina maminek plánuje kojit, ale je vhodné připravit se i na to, že to nepůjde. V opačném případě budete muset investovat do lahviček, odsávaček mateřského mléka a dalších potřeb. Obecně je vhodné mít připravenou odsávačku mléka, která pomůže ulevit od napnutých prsou. Zároveň tak získáte mléko do zásoby a můžete miminko na pár hodin svěřit i na hlídání.

A co hračky?

Má vůbec pro novorozence smysl kupovat hračky? Rozhodně žádné potřebovat nebude, ale většina lidí je stejně nakupuje. Mnoho hraček možná také dostanete jako dárek. A vlastně proč ne – když to dnešní doba umožňuje, není na tom nic špatného. Hračky pro děti vybírejte ale hodně pečlivě, aby neobsahovaly žádné závadné materiály nebo malé části, které by se daly vdechnout nebo spolknout.

Kočárek

Pro malá miminka jsou ideální hluboké kočárky, tzv. korby. Obvykle se však stane, že z těchto kočárků může miminko velmi rychle vyrůst. Oblíbené tedy bývají kombinované kočárky, které spojují klasickou korbičku, sportovní verzi a autosedačku v jednom kočárku. Jsou však robustní a nemusí být praktické například pro cestování. Navíc jestliže bydlíte v bytě, je nutné zvážit přístup skrze schody nebo pomocí výtahu.

Postýlka

Během prvních měsíců života miminka se lépe osvědčuje malá kolébka, kterou lze houpat, je skladnější a miminko se tak cítí komfortněji. Vyplatí se ale zakoupit i klasickou dřevěnou postýlku, která vydrží několik let. K tomu by vám neměla chybět přenosná postýlka vhodná pro cestování nebo pro rychlé rozložení postýlky kdykoliv a kdekoliv. Do postýlky určitě nepatří polštář ani velká duchna, která by mohla miminko udusit nebo mu zabraňovat ve správném dýchání.

Oblečení

Nakupovat miminkovské oblečky většinu maminek velmi baví a zpříjemňují si touto činností čas těhotenství. Bohužel prvorodičky často netuší, co je praktické a kupují jen podle toho, co se jim líbí. Nakonec mnoho věcí ani nevyužijí. Pro novorozence nakupujte oblečení ve velikost 56–62. Do porodnice si určitě vezměte více velikostí, abyste měli na výběr, protože velikost se nedá tak snadno odhadnout. U dvojčat či předčasně narozených dětí se nebojte kupovat i velikost 50. 

Jak se má připravit maminka?

Asi každá žena potvrdí, že na tento náročný moment se vlastně připravit nedá. Je to tobogán emocí, do toho bolesti z porodu, možné komplikace apod. Právě proto je ale vhodné si na řadu věcí zvykat dopředu. Maminky by například měly přestat používat parfémy a jiné parfémované kosmetické výrobky. Dále je vhodné přestat nosit dlouhé nehty nebo zásnubní prsteny s briliantem. U obojího hrozí poškrábání jemné pokožky miminka. Je dobré myslet i na pomoc od okolí. Nebojte se oslovit nejen nejbližší rodinu, ale třeba i kamarádky, které vám nabízejí pomoc. Asi nevyužijete možnost hlídání, ale určitě můžete požádat o nákup nebo o uvaření jídla. Většina lidí ocení, že ví, jak vám mohou pomoci.


Evropská města přicházejí se strategiemi boje s klimatickou změnou. Jak je na tom Praha?

Dnes v 10:46

Prohlubující se klimatická krize vede v posledních letech k přijímání úmluv, strategií a opatření, které mají za úkol snížit negativní dopady, jež má lidská činnost na naši planetu, a adaptovat se na ty změny, které již nelze zvrátit. V evropském kontextu tyto snahy zastřešuje hojně kvitovaná...

Noční myopie ohrožuje zrak řidičů zejména na podzim i v zimě

Dnes v 10:39

Nevlídné počasí nás nutí v tomto období trávit více času doma. Jsou ale povinnosti, jako je práce nebo škola, kterým se utéct jednoduše nedá. Pokud tak pravidelně usedáte za volant, buďte v těchto měsících obzvlášť opatrní. Kvůli snížené viditelnosti způsobené mlhou, brzkou tmou nebo mokrou...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Sedm tipů, jak žít podle zásad cirkulární ekonomiky

29. listopadu 2022 v 07:21

Cirkulární ekonomika je jedním z principů udržitelnosti, jejímž směrem se svět ve světle současné klimatické krize musí začít obracet. Konkrétně v Česku se můžeme těšit metropolí, která je v evropském kontextu jedním z pionýrů cirkulární ekonomiky, jíž je samozřejmě Praha. Víte ale v čem přesně...

Hackathon vyhrál nápad na podkožní senzor pro sledování hladiny cukru

28. listopadu 2022 v 09:02

Senzor, který usnadní život pacientům s cukrovkou, se stal nejlepším nápadem pátého ročníku European Health Hackathon (EHH) 2022. Akce se pořádala od pátku 25. do neděle 27. listopadu v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Vítězné technologické řešení nazvané DiApp by do...

Hard Rock Cafe a fotbalista Messi představují vylepšený Messi Burger - Champions Edition

26. listopadu 2022 ve 20:43

Hard Rock Cafe rozšiřuje své partnerství se světově uznávanou fotbalovou legendou, Lionelem Messim, nejnovější verzí oblíbeného Messi Burgeru – Champion’s Edition. Novinkou jsou tři chutné omáčky– Chimichurri, Aioli a Latin Chili. Messi Burger Champion’s Edition je nyní k dispozici ve všech...

Dárek pro milovníky designu

25. listopadu 2022 v 15:22

Skleněná karafa Jezerní hladina bude krásným dárkem pro milovníky designu. ​Její vzhled, připomínající zvlněnou hladinu, je dílem Lenky Němcové pod vedením Ronyho Plesla. Proporčně je navržená tak, aby se dala dobře uchopit.

Další články
Nahoru