Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 13°C
Sobota 25. 3. 2023
Svátek má Marián
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Jak se připravit na příchod miminka? Nekupujte zbytečnosti a počkejte si na to, co se skutečně osvědčí
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Ilustrační foto: Lopolo / Shutterstock.com

Jak se připravit na příchod miminka? Nekupujte zbytečnosti a počkejte si na to, co se skutečně osvědčí

Jste těhotná a těšíte se na příchod miminka? Je to náročné, byť velmi krásné období, ale je nutné vědět, co vás čeká a jak během celého těhotenství postupovat. Rozhodně neexistuje žádný univerzální seznam, ale pár věcí je dobré připomenout.

Během těhotenství

V průběhu devíti měsíců, kdy budete nosit miminko pod srdcem, je třeba některé aktivity přizpůsobit. Na začátku vás mohou trápit nevolnosti, které vás budou omezovat v běžných činnostech. Zároveň je nutné vyhnout se problematickým potravinám a nápojům. Jasnou stopku je třeba vystavit alkoholu a cigaretám. Káva v těhotenství není zcela zakázána, ale je nutné omezit celkový příjem kofeinu. Je nutné zaměřit se na pravidelné doplňování vitamínů a všech potřebných látek pro vývoj miminka. Společně s tím je nutné se účastnit pravidelných schůzek u lékaře a dodržovat jeho doporučení.

Myslete na krmení

Většina maminek plánuje kojit, ale je vhodné připravit se i na to, že to nepůjde. V opačném případě budete muset investovat do lahviček, odsávaček mateřského mléka a dalších potřeb. Obecně je vhodné mít připravenou odsávačku mléka, která pomůže ulevit od napnutých prsou. Zároveň tak získáte mléko do zásoby a můžete miminko na pár hodin svěřit i na hlídání.

A co hračky?

Má vůbec pro novorozence smysl kupovat hračky? Rozhodně žádné potřebovat nebude, ale většina lidí je stejně nakupuje. Mnoho hraček možná také dostanete jako dárek. A vlastně proč ne – když to dnešní doba umožňuje, není na tom nic špatného. Hračky pro děti vybírejte ale hodně pečlivě, aby neobsahovaly žádné závadné materiály nebo malé části, které by se daly vdechnout nebo spolknout.

Kočárek

Pro malá miminka jsou ideální hluboké kočárky, tzv. korby. Obvykle se však stane, že z těchto kočárků může miminko velmi rychle vyrůst. Oblíbené tedy bývají kombinované kočárky, které spojují klasickou korbičku, sportovní verzi a autosedačku v jednom kočárku. Jsou však robustní a nemusí být praktické například pro cestování. Navíc jestliže bydlíte v bytě, je nutné zvážit přístup skrze schody nebo pomocí výtahu.

Postýlka

Během prvních měsíců života miminka se lépe osvědčuje malá kolébka, kterou lze houpat, je skladnější a miminko se tak cítí komfortněji. Vyplatí se ale zakoupit i klasickou dřevěnou postýlku, která vydrží několik let. K tomu by vám neměla chybět přenosná postýlka vhodná pro cestování nebo pro rychlé rozložení postýlky kdykoliv a kdekoliv. Do postýlky určitě nepatří polštář ani velká duchna, která by mohla miminko udusit nebo mu zabraňovat ve správném dýchání.

Oblečení

Nakupovat miminkovské oblečky většinu maminek velmi baví a zpříjemňují si touto činností čas těhotenství. Bohužel prvorodičky často netuší, co je praktické a kupují jen podle toho, co se jim líbí. Nakonec mnoho věcí ani nevyužijí. Pro novorozence nakupujte oblečení ve velikost 56–62. Do porodnice si určitě vezměte více velikostí, abyste měli na výběr, protože velikost se nedá tak snadno odhadnout. U dvojčat či předčasně narozených dětí se nebojte kupovat i velikost 50. 

Jak se má připravit maminka?

Asi každá žena potvrdí, že na tento náročný moment se vlastně připravit nedá. Je to tobogán emocí, do toho bolesti z porodu, možné komplikace apod. Právě proto je ale vhodné si na řadu věcí zvykat dopředu. Maminky by například měly přestat používat parfémy a jiné parfémované kosmetické výrobky. Dále je vhodné přestat nosit dlouhé nehty nebo zásnubní prsteny s briliantem. U obojího hrozí poškrábání jemné pokožky miminka. Je dobré myslet i na pomoc od okolí. Nebojte se oslovit nejen nejbližší rodinu, ale třeba i kamarádky, které vám nabízejí pomoc. Asi nevyužijete možnost hlídání, ale určitě můžete požádat o nákup nebo o uvaření jídla. Většina lidí ocení, že ví, jak vám mohou pomoci.


Praha 4 instaluje na hřiště nové workoutové prvky

Dnes ve 13:08

Vybavení několika oblíbených sportovišť v Praze 4 doplní v letošní sezóně nové workoutové prvky. Rozšíření počtu veřejných hřišť, na kterých budou návštěvníkům k dispozici i konstrukce pro posilování s vlastní vahou již schválila rada městské části.

Tip: Astrovíkend v Příbrami

21. března 2023 ve 20:03

V Estrádním sále Divadla A. Dvořáka v Příbrami se koná již tuto sobotu 25. března Astrovíkend. Od 10 hodin jsou pro zájemce připraveny přednášky, meditace, workshopy nebo prodej hand made výrobků.

Praha 14 pomáhá s prevencí

21. března 2023 v 19:07

Praha 14 se každoročně připojuje k preventivním aktivitám v oblasti prevence nádorových onemocnění. Pravidelně vyhlašuje program, jehož cílem je podpořit prevenci nádorového onemocnění prsu prostřednictvím finančního příspěvku určeného na kvalifikované...

Adapterra Awards hledá v Praze projekty zaměřené proti suchu, přehřívání nebo záplavám

19. března 2023 v 07:26

Až do 31. března je stále možné nominovat administrativní budovy, domy, veřejná prostranství, parky, úpravy řek či území v krajině do 5. ročníku celostátní soutěže Adapterra Awards, kterou pořádá Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting. Jednat se má o již realizované projekty...

Den pro zdraví v Praze 6

17. března 2023 ve 20:13

Ve středu 22. března se od 9:30 hodin koná na hřišti Aritmy v Praze 6 – Vokovicích Den pro zdraví.

Další články
Nahoru