Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - oblacno 15°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Jak se pozná hodný a zlý virus? Zápisky z blogu biologa Flegra vychází knižně
Model koronaviru, který vytvořili pražští školáci při distanční výuce. Foto: Viktor Puci

Jak se pozná hodný a zlý virus? Zápisky z blogu biologa Flegra vychází knižně

Proč a jakým směrem viry mutují, a můžeme to my, jejich lidští hostitelé, nějak ovlivnit? Jak to, že s denními počty nakažených se obvykle dlouho nic dramatického neděje, načež náhle a zdánlivě bezdůvodně vystřelí na několikanásobek? Jak se pozná hodný a zlý virus?  

mily-miciku Na tyto a mnohé další otázky odpovídá známý evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr ve svých internetových článcích. 

Kostru jeho nové knihy Milý Micíku aneb Covid v Kocourkově, kterou vydalo nakladatelství Universum, tvoří výběr z článků, publikovaných na blogu, Facebooku či v jiných tištěných nebo elektronických médiích a štědře komentovaných přímo autorem.  

V pandemických časech plných chaotických a protichůdných informací se Flegr rozhodl přispět do celospolečenské diskuse i názory odborníka, který právě o zákonitostech evoluce patogenů a vývoje epidemií přednáší již 20 let na univerzitě. Vše vysvětluje tak, aby mu rozuměl nejen jeho zrzavý kocourek Micík, ale především lidští čtenáři. Kniha vychází v nakladatelství Universum.

S humorem (občas dosti černým) pojaté výklady o zákonitostech epidemie a návody, jak ji bez újmy na tělesném i duševním zdraví přežít, doplňují aktuální komentáře a rozhovory, které vede přidrzlý Micík se svým „majitelem“.

V pandemických časech plných chaotických a často protichůdných informací se Jaroslav Flegr rozhodl přispět do celospolečenské diskuse i názory odborníka, který právě o zákonitostech evoluce patogenů a vývoje epidemií přednáší již 20 let univerzitním studentům.

Kostru knihy tvoří výběr z Flegrových článků publikovaných v roce 2020 na blogu, Facebooku či v jiných tištěných nebo elektronických médiích a štědře komentovaných přímo autorem se zhruba šesti až dvanáctiměsíčním odstupem.

Text ilustruje nejen vývoj covidové pandemie v Česku a ve světě, ale i vývoj osobních názorů a osudů autora v průběhu dramatického prvního roku epidemie. Většina článků popisuje či vysvětluje jednotlivé přírodní i společenské děje, se kterými jsme se během pandemie setkali a které nás každého tak či onak zasáhly.  

Flegrův facebookový zápisník se stal na podzim 2020 jedním z nejsledovanějších zdrojů informací k aktuální covidové problematice.


Autor: puc

Vítězem Literární ceny Knižního klubu je Jan Váňa s románem Křehkost

22. září 2022 v 11:59

Laureátem 27. ročníku Literární ceny Knižního klubu se rozhodnutím odborné poroty stal Jan Váňa s knihou Křehkost. Jeho rukopis se prosadil v konkurenci 70 zaslaných prací. Odměnou vítězovi je vydání knihy pod nakladatelskou značkou Knižní klub, prémie 100 000 korun a originální skleněná plastika...

Lucie Hušková: Símka

22. září 2022 v 11:44

Símka je literárním debutem Lucie Huškové. Vychází v nakladatelství Listen  a vypráví o obrovské touze po lásce rodiče a odhodlání jí dosáhnout, ať to stojí cokoliv. Doslova cokoliv.  

Sandra Dieckmann: Kouzelné pírko

22. září 2022 v 11:24

Nakladatelství PRÁH vydalo ilustrovanou knihu pro děti i dospělé s názvem Kouzelné pírko od britské ilustrátorky a umělkyně Sandry Dieckmann (dříve už v Práhu vyšly tituly Pady, Pes, který spolkl svět a Čekání na Vlka).

Marie-Christine Chartier: Počkám na tebe

21. září 2022 ve 14:15

Nakladatelství Metafora vydala novinku POČKÁM NA TEBE z oblíbené edice 7lásky. Svěže a s nadhledem napsaný román od jedné z nejúspěšnějších současných kanadských autorek.

Metafora vydává tituly Američanka v Paříži a Vůně medu

20. září 2022 v 15:45

Nakladatelství Metafora právě vydalo Američanku v Paříží, novinka z řady biografických románů. Dalším titulem je Vůně medu, román o tajemstvích, jež nám brání pohnout se v životě dál, poutech, která nás pojí k domovu, a nesmazatelném otisku, jejž v lidských srdcích...

Daniela Kovářová představila svou 20. knihu

19. září 2022 ve 22:09

Rodinná advokátka a spisovatelka Daniela Kovářová představila svou novou, už 20. knihu - Dobré manželství: 10+1 užitečných rad.

Opovážlivá drzost být sám sebou, novinka od autora bestselleru Uprdelismus

12. září 2022 v 08:41

Jan Menděl  a David Toegel jsou autory novinky z nakladatelství Pragma Opovážlivá drzost být sám sebou. Autor loňského bestselleru Uprdelismus tentokrát spojil síly s terapeutem Davidem Toegelem a společně se zamýšlejí nad tím, proč je pro nás tak těžké to, co by mělo být tou nejpřirozenější věcí...

Jérôme Loubry a jeho thriller Krvavé stíny

9. září 2022 v 10:40

Metafora právě vydala dlouho očekávaný titul Krvavé stíny. Strhující thriller s prvky hororu je od autora bestselleru Útočiště, držitele prestižního žánrového ocenění Prix de Cognac a ceny Plume libre d’Argent.

Daniela Kovářová: Dítě mezi otcem a matkou

9. září 2022 v 07:55

Když se rodiče rozejdou, dítě to odnese vždycky. To byla hlavní myšlenka představení nové knihy rodinné advokátky a spisovatelky Daniely Kovářové Dítě mezi otcem a matkou, kterou napsala spolu s dětským psychologem Václavem Mertinem a sociální pracovnicí Petrou...

Výživná kniha o jídle Karolíny Fourové

8. září 2022 v 07:51

Novinka Výživná kniha o jídle je od foodblogerky a odbornice na výživu a potraviny Karolíny Fourové. Kniha vychází v nakladatelství Esence a volně navazuje na úspěšný autorčin bestseller Jediná kniha o jídle, kterou potřebujete (2020).  

Další články
Nahoru