dnes
Neděle - skorojasno
2°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - polojasno
5°C
Jak se pískují nosorožci. Navštívili jsme sklárnu v Novém Boru
Foto: archiv

Jak se pískují nosorožci. Navštívili jsme sklárnu v Novém Boru

Od 1. listopadu bude v prodeji, v rámci projektu Voda pro Afriku, pátá edice křišťálových karaf na vodu. Letos jsou karafy ozdobeny motivem nosorožce. Výtěžek prodeje půjde opět ve prospěch veřejné sbírky Skutečná pomoc společnosti Člověk v tísni, na podporu vodních zdrojů v Etiopii. Projekt organizuje Nadační fond Veolia.

Dvanáct stovek karaf ve dvou provedeních, které půjdou do prodeje, vyrábí v těchto dnech skláři v huti sklářské školy v Novém Boru.

sklarna-karafa-1-nahled „Každá se vyrábí a fouká ručně,“ říká Kateřina Martínková ze společnosti Space CZ, která nás provedla výrobou. „Začíná se nabíráním skla z pánve, kde má 1500 stupňů. To se následně předtvarovává v dřevěné rotační formě. Jednu formu lze použít na 200 až 250 karaf,“ dodává.

sklarna-karafa-3jpg-nahled Potom nejzkušenější ze sklářů sklo fouká, karafa se odrazí od píšťaly a jde do „pásovky“. Tam se postupně snižuje teplota tak, aby nepraskla. Celé chlazení trvá dvě až pět hodin. Sklárna vyrábí na zakázku i velké kusy, stolky a židličky, ty ovšem chladnou až 24 hodin.

Sklářská škola v Novém Boru používá sododraselné sklo, bez použití olova. Palety, ze kterých se sklo taví, jsou ze Švédska, kde se podle zákona smí tavit pouze z nich.

Skláři ovšem nepracují celý den na jednom typu formy. Vzhledem k tomu, že sklo na pánvi mění během dne teplotu, ráno se foukají malé kusy. V případě karaf jsou to pokličky, během dne se věnují skláři karafám. Následně karafy putují do brusírny, kde se zahladí do finálního tvaru.

Sklárna vyrábí dva typy karaf. Jedna je z dílny designéra Daniela Piršče, druhá od designéra Jiřího Pelcla.

sklarna-karafa-4-nahled Po vyfoukání a zchladnutí putují do dílen novoborské společnosti Space CZ, kde je čeká zdobení pískováním. Letošním motivem je symbol nosorožce, kterého si ze tří návrhů vybrala veřejnost v hlasování na Facebooku. Loni byly karafy ozdobeny motivem zeber.

sklarna-karafa-6-nahled Tomáš Abrhám názorně předvedl, jak se nosorožec na karafu dostane: nejdříve se oblepí vyčištěná karafa, šablona se lepenkou přilepí na karafu a v boxu se opískuje vzor. To celé trvá asi 20 minut. Výtěžek z prodeje půjde na projekt společnosti Člověk v tísni na podporu vodních zdrojů v Etiopii.


Další články
Nahoru